Netikėtas Venesuelos prezidento vizitas Vatikane

„Šiandien, 2016 spalio 24 dienos vakare, Šventasis Tėvas Pranciškus priėmė, privačiai, ekscelenciją Nicolasą Maduro Morosą, Venesuelos bolivariškosios respublikos prezidentą“, byloja pirmadienio vakare Vatikano spaudos salės paskelbtas pranešimas.

Žinia apie šį vizitą buvo visai netikėta, nebuvo jokių žinių, kad jis planuojamas. Jis įvyko didžiulio visuomeninio susipriešinimo Venesueloje kontekste. Ir pranešime pažymima, jog kraštas paniręs į politinę, socialinę ir ekonominę krizę, kuri paliečia visus gyventojus.

Popiežius, rašoma paskutiniojoje Vatikano spaudos salės pranešimo pastraipoje, „širdyje turėdamas visų venesueliečių gėrį, norėjo ir toliau remti krašto institucijas ir kiekvieną žingsnį, kuris prisideda prie atvirų klausimų sprendimo ir pasitikėjimo tarp šalių. Jis pakvietė drąsiai pradėti nuoširdų ir konstruktyvų dialogo kelią, kad būtų palengvinta žmonių būklė, pirmiausia vargšų, ir skleidžiamas socialinės darnos klimatas, leidžiantis su viltimi žvelgti į tautos ateitį“.

Venesuelą ant kelių parklupdė didžiulis naftos kainų smukimas pasaulinėje rinkoje. Šios socialistinius idealus skelbiančios šalies ekonomika ypač rėmėsi naftos sektoriumi, iš čia gautais pinigais buvo finansuojami kiti esminiai valstybės gyvenimo sektoriai – švietimas, sveikatos apsauga. Labai sumažėjus naftos sektoriaus pelnui, krizė apėmė visą visuomenę ir ją padalijo.

Stipri ir gausi opozicija reikalauja betarpiško prezidento Maduro atsistatydinimo ir ieško bet kokio preteksto, kaltindama jį nemokėjimu tvarkytis su krize. Prezidentas Maduro, nematantis asmeninės kaltės dėl naftos kainų smukimo, visomis jėgomis priešinasi. Peštynės parlamento salėje ar gatvėse tapo įprastu vaizdu, o žiniasklaida pasakoja apie badaujančius žmones ar mirštančius nuo infekcijos po paprasto įdrėskimo, nes trūksta maisto ir vaistų. Žmonės stovi didelėse eilėse dėl paprastų dalykų, labai išaugo infliacija ir nusikalstamumas, o valstybės kreditorės, kaip kad Kinija, matydamos tokį politinį nestabilumą, sustabdė paskolas ir investicijas. Kilo pagrįstas nerimas, kad priešiškumui nemažėjant susirėmimai gali išaugti iki tikro pilietinio karo, kuris Lotynų Amerikos kontinentui yra gerai pažįstama ir skaudi tikrovė.

Štai tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis buvo paprašyta Šventojo Sosto ir Bažnyčios tarpininkavimo. Pirmadienį pasirodė prieštaringos žinios. Buvo pranešta, kad įvyks valdžios ir opozicijos susitikimas spalio 30 dieną, kurio metu bus bandoma pradėti kalbėtis. Keli opozicijos lyderiai pareiškė, kad apie tai nieko negirdėjo, tačiau naujausiomis žiniomis susitikimas turėtų įvykti Margaritos saloje, dalyvaujant ir kitų kontinento valstybių delegatams, mat įvykiai Venesueloje gali išbalansuoti visą regioną. (Vatikano radijas) 

Venesuelos prezidentas Vatikane - EPA

 

 

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode