Vyganto Vėjo meninis gūsis krematoriume

Kėdainių krematoriume atidaryta nauja meno darbų paroda – „Prisiminimai“. Plataus kūrybinio spektro menininkas Vygantas Vėjas pristato šiai netradicinei erdvei sukurtas aštuonias abstrakcijas. Pasak menininko, šie darbai – tai apmąstymas konkrečių ir emocinių prisiminimų, juos išreiškiant abstrakčia tapybos kalba.

„Žmogaus prisiminimai dažnai persipina su sapnais, vizijomis, neturi nei pradžios, nei pabaigos, iškylantys iš nekonkrečių vaizdinių ir jausmų jūros, surealėjantys ir vėl išnykstantys, keičiami naujų vizijų – visas tas prisiminimų daugialypiškumas, nestabilumas bei nuolatinis pulsavimas ir pateikiamas šioje parodoje, – apie parodos temą kalba Vygantas Vėjas. – Krematoriumo erdvės leidžia išryškinti prisiminimus, kaip atminties netvarumo atspindį: jie kinta ir blykšta, kol galiausiai lieka tik dulkės, pelenai...“

Pasak autoriaus, nors parodoje eksponuojami tapybos darbai yra abtrakcijos, tačiau turi peizažinių motyvų. Spalvinę paveikslų gamą ir potėpių braižą galima priskirti dekoratyviam ekspresionizmui. „Mėgstu, kad jaustųsi potėpio faktūra, bet ir būtų išlaikytas spalvinio sąskambio subtilumas, – teigia menininkas. – Šiuos darbus stengiausia priartinti prie būsimos erdvės, suteikti jiems sakralumo – beveik kiekviename paveiksle auksiniai potėpiai susišaukia su ikonine tapyba, bažnytiniu menu. Bet, kadangi tai yra vis dėlto abstrakcijos, siužetą palieku žiūrovo vaizduotei. Tad, nors kiekvienas paveikslas ir turi pavadinimą, sąmoningai neskelbiu.“

Parodos autoriaus kūrybinis spektras apima ne tik įvairios technikos tapybą, bet ir skulptūrą, fotografiją, grafiką, performansus, instaliacijas bei tarpdisciplininius projektus. Save vadinantis laisvu menininku, Vygantas Vėjas įkvėpimo semiasi iš gamtos, tad kūryboje dažni personažai įvairūs gyvūnai, ypač paukščiai. Neabejotiną įtaką jo kūrybai padarė ir biografinis faktas – Vygantas Vėjas buvo vienas iš dešimties jaunuolių, kuriems 1993 m. rugsėjį Lietuvoje apsilankęs popiežius Jonas Paulius II suteikė Krikšto, Sutvirtinimo ir Pirmosios Komunijos sakramentus. Po to, anot menininko, išliko jausena, kad atlieki gyvenime tam tikrą misiją.

Paroda „Prisiminimai“– dvyliktoji autorinė paroda, atidaryta Kėdainių krematoriume. Čia savo darbus eksponavo tapytojai Valentinas Ajauskas, Giedrė Riškutė-Kariniauskienė, Ričardas Garbačiauskas, keramikas Algimantas Patamsis pristatė autorinę ir urnų parodas, keramikė Nomeda Marčėnaitė – savo kurtų urnų pirmąją parodą, o menininkas Vaidotas Žukas – keraminius pano. Krematoriumo erdves puošė ir menininkų grupės „Lietis“ metalo plastika bei menininkų šeimos – Irenos Žukauskytės ir Edvino Galvanausko – autorinė juvelyrika bei mažoji plastika, fotografės Aušros Barysienės meninės fotografijos.

Apie autorių

Vygantas Vėjas baigė Vilniaus dailės akademiją, kur įgijo menų magistro laipsnį. Meninėje veikloje – pleneruose, simpoziumuose, parodose – aktyviai ėmė reikštis nuo 2000 m. Keletą metų (2003–2006 m.) su pertraukomis gyveno Japonijoje, taip pat kurį laiką – Prancūzijoje, klajojo po Europą. Per pastaruosius 16 metų surengė 18 personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje, 5 bendras parodas su kolegomis, dalyvavo daugiau kaip 30-yje grupinių parodų, kurių dalis – tarptautinės. Vyganto Vėjo darbai eksponuoti Japonijoje, Belgijoje, Danijoje, Norvegijoje, Rumunijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Dažnai jo darbus galima pamatyti Užupio meno inkubatoriaus ekspozicijų erdvėje „Galera“, taip pat Užupio kavinėje. Čia šiuo metu eksponuojami charakteringi iškilių užupiečių portretai.

RsV agentūra „Ad verum“

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode