Mažoji kultūros sostinė Miežiškiai siekia įkvėpti pagarbą savo kraštui

Mažosios Lietuvos kultūros sostinės siekia, kad kultūrinis gyvenimas klestėtų visoje Lietuvoje, kad žmonės atrastų tiek istorinį palikimą, tiek šiandien imtųsi kūrybos. Tuo labiau atkreiptų dėmesį, kad kultūriniai renginiai Naisių pavyzdžiu gali būti organizuojami blaiviai.

2016 metų mažosios Lietuvos kultūros sostinės: Josvainiai (Kėdainių r.), Gelgaudiškis (Šakių r.), Miežiškiai (Panevėžio r.), Žemaičių Kalvarija (Plungės r.), Šeduva (Radviliškio r.),Pagramantis (Tauragės r.), Juknaičiai (Šilutės r.), Merkinė (Varėnos r.), Alanta (Molėtų r.), Vepriai (Ukmergės r.). 2015 metais pirmoji mažoji Lietuvos kultūros sostinė buvo Šiaulių rajone esantys Naisiai. Šįkart pristatoma vieną iš mažųjų kultūros sostinių – Miežiškiai.

„Nėra čia piliakalnių, įspūdingų parkų, architektūros paminklų. Žemdirbių pilka žemė, ir tiek. Tačiau tai žemė su savo istorija ir dabartimi, su ne vienu spalvingu, nemažai nuveikusiu žmogumi ir – kas Miežiškius Panevėžio rajone ir net visoje Lietuvoje ypač išskiria – su savo gausiais ir stipriais mėgėjų meno kolektyvais“, – apie gimtuosius Miežiškius rašė garsus kalbininkas Jonas Šukys.

Išties – protėviai mums nepaliko kultūros paveldo lobių ar labai įdomios istorijos. Garsą apie Miežiškius kuria dabar juose gyvenančios kartos. Joms puikiai sekasi – apie aktyvią ir tvarią miežiškiečių kultūrinę veiklą, jų muzikantus, dainininkus Lietuvoje žino dažnas. Miežiškius garsina aukščiausių įvertinimų sulaukęs Kultūros centras, kuriame veikia vaikų muzikos studija ir dešimt mėgėjų meno kolektyvų. Net trys kolektyvai yra pelnę „Aukso paukštės“ apdovanojimus, daugelis nuolat skina laurus rajono ir šalies konkursuose. Miežiškiuose nuolat organizuojami originalūs renginiai, įgyvendinamos etnokultūros puoselėjimo iniciatyvos. Lankytojus čia kviečia vienintelis Baltijos šalyse Eglutės žaisliukų muziejus, šventės rengiamos jaukiame Angelų slėnyje, jauniausieji miestelio gyventojai šurmuliuoja vaikų žaidimų aikštelėje.

Nuosekliu darbu sukurtos tradicijos mums brangios, vertingos, džiaugiamės savo sukurtu puikiu miestelio ir jo žmonių įvaizdžiu, tačiau aktyviems miežiškiečiams norisi daugiau. Trokštame, kad 2016 m. tapsiantys viena iš mažųjų kultūros sostinių ir savo 460 metų jubiliejų minėsiantys Miežiškiai ne tik garsėtų kultūrine veikla, bet ir būtų išskirtiniai savo kasdienybės kultūra. Norime, kad į gera keistųsi žmonių elgsena, kad vietos gyventojams būtų svarbu, ar tvarkingos mūsų gatvės, išpuoselėtos sodybos, ar patraukios, patogios viešosios erdvės, kad daugėtų visokeriopo aktyvumo, iniciatyvumo, kad platesniam būriui miežiškiečių svarbi, artima taptų savanoriška veikla, bendruomeniškos iniciatyvos, tradicijų puoselėjimas.

Miežiškių paskelbimas viena iš mažųjų kultūros sostinių ir artėjantis jubiliejus – puikios progos ir rimtas įpareigojimas vietos gyventojams aktyviau domėtis krašto istorija, tapti pilietiškesniems, stiprinti savo kultūrinę tapatybę, puoselėti ir skleisti tradicijas. Įgyvendindami Miežiškių – mažosios Lietuvos kultūros sostinės veiklos programą, sieksime ugdyti patriotiškumą, įprasminti istoriją, todėl svarbiausiais programos uždaviniais įvardijame aktyvesnio kraštiečių dalyvavimo kultūrinėje veikloje siekį, istorijos ir kultūros vertybių pažinimo skatinimą.

Sieksime ir kuo geriau išnaudoti galimybes supažindinti Lietuvą su savo miesteliu, kultūrinėmis tradicijomis – kviesime į Miežiškiuose vyksiančius renginius, rengsime savo mėgėjų meno kolektyvų koncertus kitose mažosiose kultūros sostinėse. Viliamės, kad ir įprasti mūsų renginiai, ir planuojamos naujovės sudomins plačią auditoriją. 2016 m. ketiname rengti pažintines ekskursijas po miestelį, remdamiesi savo istorija, etninės kultūros paveldu kursime folkloro spektaklį, švęsime Miežiškių jubiliejų. Tradiciškai pakviesime į unikalią moterų armonikininkių šventę – varžytuves „Petronės armonika“, senuosius papročius primenančias Jurgines, Jonines, Šv. Baltramiejaus atlaidų pakermošį, kartas suartinsiančią Šeimos šventę, bendruomenišką Draugų dieną, solidarumo maratoną „Nedelsk“, kitus renginius.

Jausimės nuveikę didžiulį darbą, jei įgyvendinta mažosios kultūros sostinės veiklos programa bent keletui miežiškiečių leis pajusti didesnę meilę savo kraštui, o iki šiol pas mus nesisvečiavę žmonės panorės susipažinti su Miežiškiais.

Jurga Švagždienė, Miežiškių – mažosios Lietuvos kultūros sostinės veiklos programos koordinatorė

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode