Istoriniai personažai Mažeikiuose

Balandžio 6 d. Mažeikių muziejuje atidaryta komercinė vaškinių figūrų paroda.Atidarymo metu muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris sakė, kad prieš 10 metų vaškinės figūros jau buvo aplankiusios Mažeikius, tik tuomet jos buvo eksponuojamos Kultūros centre. Direktorius pasidžiaugė, kad šioje personažų ir įžymybių kolekcijoje yra ir jo jaunystėje pamėgtas herojus – legendinis prancūzų kino aktorius Žanas Polis Belmondo.

 

Demonstruojamos garsios asmenybės

Šioje unikalioje ekspozicijoje demonstruojamos Olandijos, Belgijos, Rusijos ir Estijos kolekcionierių bei meistrų sukurtos istorinės asmenybės, kino filmų ir pasakų personažai, šou verslo atstovai: Ivanas Rūstusis, Napoleonas Bonapartas, Čingischanas,Petras I, Marija Kiuri, Albertas Einšteinas, Leonardas da Vinčis, Salvadoras Dali, Mikelandželas, Viljamas Šekspyras, Mona Liza, Lady Gaga, Lučianas Pavarotis, Liudvikas XIV, Aleksandras I, Erkiulis Puaro, Lui De Finesas, Pjeras Rišaras, Žakas Ivas Kusto, Keira Knightley, Venera, Atėnė, Herodotas, Oposumas -1,  Oposumas -2,  Diana Wynne Jones, Džonis Depas,  Joe Weideris, Joda, Betmenas ir kt.

Sudėtingas figūrų gimimas

Ne vienas sutiks, kad personažai atrodo tarsi gyvi. Parodos kuratorius Armenas Arutjunjanas apie 20 metų yra susijęs su paslaptingu vaškiniųfigūrų pasauliu. Jis ne tik organizuoja parodas, bet ir pats dalyvauja gaminant bei restauruojant eksponatus. Įdomiai ir vaizdžiai pristatydamas ekspoziciją bei figūrų gamybos subtilybes A. Arutjunjanas papasakojo: „Prieš kuriant personažą surenkama visa egzistuojanti informacija apie jį: piešti portretai, kino filmai, nuotraukos, amžininkų biografijos, autoportretai. Visa tai suvedama į duomenų bazę ir ją analizuoja skulptorių komanda. Tuomet padaroma gipso forma, iš kurios pagaminama latekso forma ir į ją liejamas vaškas, bet tai tik pati pradžia ilgo ir sudėtingo proceso, kurio metu maždaug pusmetį dirba apie 15 aukščiausios klasės specialistų.“

Sunkiausias ir daugiausia kruopštumo reikalaujantis darbas – plaukų įsodinimas. Visos parodoje eksponuojamos skulptūros turi tikrus plaukus, barzdas, blakstienas ir antakius. Anot A. Arutjunjano, žmogus turi nuo 120 tūkst. iki 140 tūkst. galvos plaukų – kad skulptūra atrodytų tikroviška, visus juos po vieną, pagal identišką personažo plaukų piešinį ir struktūrą, reikia susodinti į vašką. Eksponatai išsiskiria ir natūraliu žvilgsniu – visiems jiems sudėti akių lęšiukai.

Ypatingų meistrų ypatinga kokybė

Laikraščiui „Būdas žemaičių“ A. Arutjunjanas sakė, kad tokios parodos rengiamos visose Baltijos šalyse, akcentavo ypatingą parodos eksponatų kokybę ir palygino su pasaulyje gerai žinomo Madam Tiuso vaškinių figūrų muziejaus, įsikūrusio Londone, eksponatais. Mūsų naudojamas specialus „šaltas“ apšvietimas išryškina net smulkiausias veido detales, neveikia vaško ir todėl yra nukreiptas tiesiai į veidus. Jeigu pastebėsite, pas kolegas Londone figūrų veidai yra prietemoje. Visose mūsų kolekcijos skulptūrose išryškinamos net menkiausios detalės: pavyzdžiui, delnuose galima įžvelgti netgi atkurtas gyvenimo, o kai kurių vyrų veiduose matyti netvarkingai nuskustos barzdos likučiai ar neryškūs apgamai. Tokios smulkios detalės, kaip sagos, irgi kruopščiai gaminamos meistrų. Pasak pašnekovo, dažnas lankytojas, net ir išgyvenęs karus ir apie kai kurias eksponuojamas vaškines asmenybes iš istorijos žinantis daug pasibjaurėtinų faktų, salėje vis tiek įdėmiai apžiūrinėja kiekvieną iš jų. Dauguma noriai fotografuojasi vaškinių figūrų fone ir netgi nori prisiliesti prie itin tikroviškai atrodančių kūrinių. Kad mažieji mažeikiškiai galėtų parodą aplankyti su tėveliais, jiems skirta atskira vaikiška ekspozicija.

Paroda veiks iki gegužės 16 d.

Vytas ALEKNAVIČIUS

Autoriaus nuotr.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode