Romas

Ornitologai ir žvejai ieško efektyvių priemonių, mažinančių vandens paukščių žūtįžvejybiniuose tinkluose

Lietuvos ornitologų draugijos (LOD)specialistams, dirbantiems su vandenspaukščių priegauda jūroje,žiemos periodas yra pats darbymetis. Vykdant SEGRE fondo finansuojamą LOD ir BirdlifeInternationalbendrą projektą „Jūrinių paukščių priegaudos mažinimas Europoje“, visą rudens ir žiemos laikotarpį ornitologaikartu su žvejais bando pagal mokslininkų rekomendacijas pagamintus specialius modifikuotus statomus tinklus, kurie gali sumažinti jūrinių paukščių žuvimą.

Kiekvienąžiemąprie Lietuvos Baltijos jūros krantų žiemaisusirenkatūkstančiai jūrinių paukščių. Neseniai vykdytų žiemojančių vandens paukščių apskaitų metu Lietuvos pajūryje buvo suregistruotavirš 8 tūkstančiųvandenspaukščių. Deja, ne visiems iš jų pavyks sulaukti pavasario. Dalis paukščių jau įkliuvo į žvejybinius tinklus, skirtus gaudyti menkėms ir stintoms. Praėjusių metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais, aktyvios menkių žūklės metu, žvejams atsitiktinai į tinklus įkliuvonuodėgulių, rudakaklių narų, lediniųir juodųjų ančių. Daugiausiai paukščių įsipainiojo ir žuvo jūroje ties Kuršių nerija dirbančių žvejų tinkluose. Per praėjusįrudenį iš dešimties žvejų, kurie bendradarbiauja su LOD siekiant sumažinti paukščių priegaudą, gauta daugiau nei 80 žuvusių paukščių.

LOD pagamino ir žvejams išbandymui davė 84 modifikuotus tinklaičius, ant kurių buvo pritvirtinti specialūs tinklų matomumą didinantys sintetinės medžiagos kvadratai. Negalutiniais duomenimis, modifikuoti tinklaičiai padėjo sumažinti paukščių priegaudą žvejybos įrankiuose iki 20 %. Tai yra mažas žingsnelismažinant paukščių žūtis tinkluose, tačiau vis vien nuo žūties išgelbėta bent dalis žiemojančių vandens paukščių.

LOD optimizmo suteikia ir Juodkrantės žvejo Arūno Grigaičio pasisakymas: “Mes nenorime gaudyti paukščių, mūsų tikslas yra žuvys, paukščiai mums nereikalingi, jų ir gaila, ir tinklus suvelia. Žvejočiau su paukščius atbaidančiais tinklais, nes didelio skirtumo tarp modifikuotų ir įprastų tinklų žuvų laimikiui nesimato“.

Besitęsiant žiemai ir toliau renkami duomenys apie paukščių priegaudą ir apie modifikuotų tinklaičių įtaką žuvies laimikio sugavimui. Todėltik žiemos pabaigoje galėsime tiksliau įvertinti paukščių priegaudos mastus Lietuvos pakrantėje.

Labai džiugu, kad pavyko surasti bendrąkalbą su žvejais, ypač su Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacija. Kuomet žvejai įsigilina į paukščių priegaudos problemą ir pamato jos mastus, patys imasi siūlyti variantus ir galimybes, kaip būtų galima sumažinti paukščių žūtį. Su bendradarbiaujančiais žvejais pavyko sukurti sistemą,kuomet kiekvienas žvejas informuoja LOD apie sugautus paukščius”, sako projekto koordinatorius Julius Morkūnas.

Kitais metais LOD yra numačiusi išbandyti ir kitų paukščių atbaidymo priemonių, tvirtinamų ant žvejybinių tinklų. Kuo daugiau tinklų vizualizacijos priemonių bus išbandyta,tuo tiksliau bus galima įvertinti jų efektyvumą mažinant paukščių priegaudą. Kol kas nėra sudarytoir patvirtintoefektyvių priemonių, kurios sumažina paukščių priegaudą statomuose tinklaičiuose, sąrašo.Dar reikia atlikti nemažai bandymų, kol būtų galima vienareikšmiškai siūlyti naudoti vieną ar keliasefektyvias priemones.

Nuotraukos Juliaus Morkūno

Gediminas Petkus
Projektų asistentas, darbo su nariais organizatorius, 

LOD portalo administratorius

Powered by BaltiCode