Uodai, skruzdės, kandys ir kiti kenkėjai: kaip jų išvengti?

 

Šiltasis metų laikas suaktyvėti verčia ne tik žmones – po žiemos miego prabunda ir įvairūs vabzdžiai, kurie gerokai apkartina pasibuvimus tiek lauke, tiek namuose. Šie gyviai ne tik erzina skleidžiamais garsais, įkandimais, tačiau ir padidina alergijos riziką, sugadina atviroje vietoje paliktus maisto produktus. Galima rasti tiek įvairių liaudiškų būdų kenkėjams išprašyti, tiek naudoti specialias priemones: tinkleliai nuo vabzdžių, žvakės, purškalai ir repelentai padeda sumažinti vabzdžių antplūdį. Kad sprendimai būtų dar efektyvesni, apžvelgsime, kas ir kokius kenkėjus vilioja labiausiai bei kaip pasirūpinti, kad jų namų prieigose ir viduje būtų kiek įmanoma mažiau.

Netvarkinga erdvė – palanki terpė vabzdžiams veistis

Tvarką reikėtų palaikyti ne tik patalpų viduje, bet ir jų prieigose. Pavyzdžiui, uodus ypač traukia drėgnos vietos, kuriose yra stovinčio vandens. Pirma užduotis norint išvengti šių kraują siurbiančių kenkėjų – pašalinti visus matomus stovinčio vandens šaltinius, nes net nedideliame kiekyje vandens gali veistis šimtai uodų. Apžiūrėkite, ar lauke paliktuose indeliuose, kibiruose ar konteineriuose nėra vandens, reguliariai valykite lietaus vamzdžius. Sumažinus veisimuisi palankias terpes tinkleliai nuo vabzdžių galutinai apsaugos namus nuo uodų.

Uodai ir erkės mėgsta slėptis augalijoje: tankioje žolėje, krūmuose. Kad išvengtumėte galimybės tapti šių kenkėjų auka, reguliariai pjaukite žolę, genėkite krūmus, pašalinkite senus lapus, įvairias atliekas, likusias po sodo darbų. Erdvė, kurioje palaikoma tvarka, pasižymės žymiai mažesniu kenkėjų skaičiumi.  

Pasodinkite kenkėjus atgrasančių augalų

Nors kai kurie augalai traukia kenkėjus, yra tokių, kurie turi atvirkštinį efektą – juos nuvilioja. Jei norite atbaidyti uodus ir kitus vabzdžius, Jūsų kiemelyje ar darželiuose turėtų puikuotis šie augalai:

• bazilikas;

• cintrinžolė ir kvapioji citrinžolė;

• rozmarinai;

• česnakai;

• paprastoji katžolė.

Dauguma šių augalų nereikalauja didelės priežiūros, tačiau dėl specifinio kvapo jie gali būti itin naudingi. Tinkleliai nuo vabzdžių veiks dar efektyviau, jeigu šalia jų, ant palangės paliksite džiovintų citrusinių vaisių žievelių, įvairių vaistažolių, smulkintų lauro lapų.  

Pasirūpinkite tinkamu maisto sandėliavimu

Ne paslaptis, jog kai kuriuos kenkėjus traukia maisto produktai. Kandys – bene pirmieji, šaunantys į galvą. Dažniausiai kandžių atsiranda virtuvių spintelėse, kur gausu sausų maisto produktų. Jeigu šie kenkėjai neras maisto šaltinio, jie paprasčiausiai neišgyvens ir negalės daugintis. Išeitis – popierinėse ir plastikinėse pakuotėse esančius produktus perpilti į stiklinius indus: čia vabzdžiai negalės prasiskverbti.

Kandys nekelia neigiamo poveikio žmonių sveikatai, ko negalima pasakyti apie muses, kurios perneša daugybę infekcinių ligų. Tam, kad apsisaugotumėte nuo musių, ant langų pritvirtinti tinkleliai nuo vabzdžių yra būtini, taip pat nemažiau svarbu maistą laikyti uždaruose indeliuose ar šaldytuve ir jokiu būdu nepalikti jo neuždengto. Be to, reikia laiku iš namų pašalinti atliekas, pūvančius ar gendančius maisto produktus.

Įsigykite apsaugai nuo vabzdžių skirtų priemonių

Šiandien tiek vaistinėse, tiek prekybos centruose ar parduotuvėse sodininkams galima įsigyti įvairių priemonių, kurios padeda apsisaugoti nuo vabzdžių. Kai kurie žmonės mano, kad jos kenkėjus tiesiog nugalabys, tačiau iš tiesų priemonės, pavyzdžiui, užpurkštos ant tam tikrų kūno vietų, tiesiog neleidžia vabzdžiams prisiartinti.

Visgi laiką leidžiant ne lauke, o patalpų viduje tinkleliai nuo vabzdžių yra viena patikimiausių ir naudingiausių priemonių. Juos galima montuoti tiek ant langų, tiek ant durų, todėl nereikės atsisakyti gaivos mainais į ramybę nuo į namus patekusių kenkėjų. Šie tinkleliai neleidžia į vidų patekti vabzdžiams, tačiau užtikrina pakankamą vėdinimą. Be to, dėl savo struktūros jie blokuoja dalį šviesos, tad patalpa mažiau įkaista.

Galima pasirinkti skirtingus tinklelius nuo vabzdžių: įprasti ir dažniausiai naudojami yra rėmeliai, montuojami lango išorėje, tinkleliai, veikiantys roletų principu, bei tinkleliai varstomoms durims. Visi šie tinkleliai pasižymi puikiu funkcionalumu ir suteikia galimybę juos lengvai pritaikyti pagal poreikius.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode