Indonezijos Vakarų Papua provincijoje tūkstančiai protestuotojų pirmadienį padegė vietos parlamento pastatą.

Pasak regiono vicegubernatoriaus Mohammado Lakotani (Mohamado Lakotanio), demonstracijas išprovokavo kaltinimai, kad saugumo pajėgos šeštadienį suėmė ir įžeidė dešimtis papuasų studentų Surabajos ir Malango miestuose Rytų Javos provincijoje.

Jis pridūrė, jog įpykusi minia užplūdo gatves Manokvaryje, provincijos sostinėje, ir paralyžiavo šį maždaug 130 tūkst. gyventojų turintį miestą.

Protestuotojai padeginėjo parduotuves ir transporto priemones, vartė gatvių ženklus ir svaidė akmenis į vyriausybinius pastatus, sakė ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas. Pasak jo, demonstrantų buvo keli tūkstančiai.

Televizijos reportažuose matyti, kaip iš parlamento pastato veržiasi oranžinės liepsnos ir pilki dūmai.

Keli tūkstančiai protestuotojų taip pat surengė mitingų Džajapuroje – kaimyninėje Papua provincijoje, kur jau kelis dešimtmečius rusena sukilimas. Daugelis demonstrantų ant galvų ryšėjo separatistų vėliavos spalvų juostas.

Indonezijos saugumo ministras Wiranto (Virantas), turintis tik vieną vardą, paragino atkurti ramybę ir pridūrė, kad incidentas, pirmadienį išprovokavęs neramumus Manokvaryje ir keliuose kituose Vakarų Papua miestuose, bus ištirtas.

„Tai aiškiai sutrikdė mūsų valstybės vienybę“, – sakė jis.

Šiame regione jau dešimtmečius tęsiasi separatistų sukilimas prieš Indonezijos centrinę valdžią. Vyriausybės saugumo pajėgos kaltinamos daugeliu žmogaus teisių pažeidimų prieš vietos gyventojus melaneziečius.

Vakarų Papua ribojasi su nepriklausoma Papua Naujaja Gvinėja ir yra šiauriau Australijos.

Ši buvusi olandų kolonija 7-ajame dešimtmetyje buvo paskelbusi nepriklausomybę, bet kaimyninė Indonezija perėmė išteklių turtingo regiono kontrolę po Jungtinių Tautų paremto referendumo dėl suvereniteto, daugelio laikyto suklastotu.

Pasak tarnybų, Manokvaryje trys policininkai buvo sužeisti akmenis svaidžiusių protestuotojų. Kol kas neaišku, ar sužeistųjų taip pat esama tarp demonstrantų.

Vietos mokyklos buvo uždarytos.

Pyktis prasiveržė po pranešimų, kad vietos teisėsauga Surabajoje, antrajame pagal dydį Indonezijos mieste, šeštadienį, minint šalies nepriklausomybės dieną, panaudojo ašarines dujas ir sulaikė apie 43 papuasų studentus.

Vietos žiniasklaida ir papuasų aktyvistai sakė, kad riaušių policija šturmavo vieną bendrabutį ir išvarė iš pastato studentus, esą sunaikinusius Indonezijos vėliavą.

Policija nurodė, kad studentai buvo trumpai apklausti ir paleisti.

Šeštadienį televizijos parodytuose reportažuose taip pat matėsi prieš studentų veiksmus nusistačiusių demonstrantų grupės, šūkavusios papuasus įžeidžiančius šūkius.

Per pastarąjį mėnesį du Indonezijos saugumo pajėgų nariai žuvo per susirėmimus su separatistų kovotojais.

Praeitais metais regiono už regiono nepriklausomybę kovojančioms sukilėlių pajėgoms priklausanti Vakarų Papua nacionalinė išvadavimo armija atokioje stovykloje atogrąžų miškuose nužudė mažiausiai 19 statybininkų.

Šie vienos valstybinės įmonės darbuotojai statė tiltus ir kelius, vyriausybei stengianti pagerinti infrastruktūrą skurdžiai gyvenančiame regione.

Redaktorius: Raimondas Čiuplys

Manokvaris, Indonezija, rugpjūčio 19 d. (AP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode