Karalaitee

 

Šiaurės Korėja trečiadienį paleido dvi balistines raketas, pranešė Pietų Korėjos kariškiai.

Naujausias bandymas buvo surengtas praėjus kelioms dienoms po panašaus paleidimo, kurį branduolinių ginklų turintis Pchenjanas vadino perspėjimu Seului dėl planuojamų bendrų karinių pratybų su Jungtinėmis Valstijomis.

Raketos paryčiais buvo paleistos iš Vonsano apylinkių rytinėje pakrantėje ir nuskriejo apie 250 km apie 30 km aukštyje, informavo Pietų Korėjos kariuomenės Jungtinis štabų vadų komitetas.

Pirmoji raketa buvo paleista 5 val. 6 min. Seulo (antradienį 23 val. 6 min. Lietuvos), o antroji – 5 val. 27 min. (23 val. 27 min.) iš Kalmos rajono netoli Vonsano.

„Pabrėžiame, kad virtinė raketų paleidimų nepadeda mažinti įtampos Korėjos pusiasalyje, ir raginame Šiaurę susilaikyti nuo tokių veiksmų“, – sakoma kariškių pranešime.

Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos draudžia Pchenjanui leisti balistines raketas, bet toks bandymas buvo įvykdytas per trumpesnį nei savaitės laikotarpį, nepaisant praeitą mėnesį įvykusios Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) ir JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) susitikimo.

Šešiomis dienomis anksčiau Šiaurės Korėja iš to paties rajono paleido dvi mažo nuotolio balistines raketas KN-23, nuskriejusias apie 600 kilometrų.

Pietų Korėjos gynybos ministras Jeong Kyeong-doo (Čeng Kjongdu) savo ruožtu sakė, kad naujai paleistos raketos yra kito tipo nei ankstenės, bet daugiau detalių nepateikė.

Pchenjanas ir Vašingtonas yra įsitraukę į lėtai besivystantį diplomatinį procesą dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų ir raketų programų. Abiejų šalių lyderiai per pastaruosius metus buvo jau triskart susitikę.

Per birželį surengtą improvizuotą susitikimą pusiasalį dalijančioje Demilitarizuotojoje zonoje Kim Jong Unas ir D. Trumpas susitarė atnaujinti derybas, bet darbinio lygio dialogas dar nepradėtas.

Pchenjanas perspėjo, kad derybas gali sužlugdyti Vašingtono ir Seulo nenoras atšaukti kasmetinių bendrų karinių pratybų.

Šiaurės Korėja atlaikė daug metų jai taikomą izoliaciją ir sankcijas, toliau plėtodama savo arsenalą ir neatsisakydama jokių ginklų.

Pchenjanas taip pat pademonstravo meistriškai sugebanti vilkinti diskusijas. JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) sakė žurnalistams, kad derybų pradžia vėluoja „truputį ilgiau“ nei tikėtasi.

Pchenjanas savo naujausių raketų paleidimo kol kas nekomentavo, bet Vašingtone veikiančio Nacionalinių interesų centro ekspertas Harry Kazianis (Haris Kazianis) sakė, kad tai buvo perspėjimas Vašingtonui ir Seului sustabdyti pratybas, „nes priešingu atveju toliau demonstruosime savo puolamuosius karinius pajėgumus ir ilgainiui padidinsime įtampą iki lėto virimo“.

Iki pratybų pradžios ateinančią savaitę ir vėliau Šiaurės Korėja veikiausiai surengs daugiau paleidimų, prognozavo jis.

„Vienintelis klausimas – ar Kimo režimas išdrįs išbandyti ICBM (tarpžemyninę balistinę raketą) arba didelio nuotolio raketą, galinčią smogti JAV žemyninei daliai?“ – sakė H. Kazianis.

Seulas, liepos 31 d. (AFP-„Interfax“-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Powered by BaltiCode