Susitikime – daug piktų emocijų

 Savivaldybės meras Antanas Tenys pastebėjo, kad, nors pirmojo etapo daugiabučių renovacija eina į pabaigą, su vienu namu – Žemaitijos g. 15 – yra labai didelių problemų. „Generalinį rangovą – klaipėdiškių įmonę „Gora“ – ėmė persekioti finansiniai sunkumai ir praėjusių metų lapkričio 9 d. ji buvo nušalinta nuo statybos darbų. Situacija sudėtinga, bet bus atlikti nauji pirkimai ir to namo renovacija tęsis“, – teigė A. Tenys.

Meras pabrėžė, kad renovacija jokiu būdu nesiūloma per prievartą. „Tai jūsų privatus turtas ir patys turite apsispręsti, ką daryti. Manau, jog antroji vyriausybės pateikta programa gera tuo, kad nereikia imti kreditų bei eiti į banką. Žinoma, reikia gerai pasiskaičiuoti, pasianalizuoti, pagalvoti, bet prievartos nėra.“

 

Naujos paramos teikimo taisyklės

 

Pasitarime VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“ direktoriaus pavaduotoja Ginta Tautkutė skaitė pranešimą „Valstybės paramos teikimo ir projektų įgyvendinimo aktualūs pakeitimai“. „Nuo sausio 1 d. truputį pakeistos valstybės paramos teikimo taisyklės. Ligi šiol valstybė teikė 40 proc. paramą daugiabučiui modernizuoti. Ją sudarė įstatymo numatyta 15 proc. valstybės parama ir papildoma 25 proc. parama iš Klimato kaitos specialios programos lėšų, kuri teikiama tuo atveju, jeigu rangos darbų sutartis renovacijos projektui įgyvendinti sudaryta iki 2014 m. gruodžio 31 d. ir jeigu projektas įgyvendintas iki 2015 m. spalio 1 d. pasiekus ne mažesnę kaip D pastato energinio naudingumo klasę ir šilumos energijos sąnaudas sumažinus ne mažiau kaip 40 proc.Šiuo metu Vyriausybė nustatė, kad 40 proc. papildoma valstybės parama bus teikiama projektams, kuriems įgyvendinti rangos darbų sutartys sudarytos iki 2015 m. kovo 31 d. ir kurie bus įgyvendinti iki 2016 m. liepos 1 d. Jeigu projektai, kuriems įgyvendinti statybos rangos sutartys sudarytos iki 2014 m. gruodžio 31 d. ir kurie nebus užbaigti iki 2015 m. spalio 1 d. arba jeigu statybos rangos darbų sutartys iki 2014 m. gruodžio 31 d. parengtiems projektams sudarytos po 2015 m. kovo 31 d. ir šie projektai įgyvendinti po 2016 m. liepos 1 d., papildomos valstybės paramos dydis mažinamas iki 35 proc. Šiuo pakeitimu valstybės parama mažinama ne 10 proc., kaip buvo numatyta, o 5 procentais. Tai sudaro palankesnes sąlygas įgyvendinti parengtus projektus“, – teigė G. Tautkutė.

Pasak G. Tautkutės, atsirado vienas naujas sugriežtintas reikalavimas naujiems rengiamiems projektams: „Nuo šiol norint gauti didesnę paramą, būtina pasiekti ne mažesnę kaip C pastato energinio naudingumo klasę. Nuo 2015 m. sausio 1 d. rengiamiems ir iki 2017 m. gruodžio 31 d. įgyvendinamiems projektams bus teikiama 35 proc. valstybės parama, o projektams, įgyvendintiems nuo 2017 m. gruodžio 31 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d., – 30 proc. parama. Kartais projektai stringa dėl įvairiausių priežasčių, jei taip atsitiks, juos vis tiek bus galima įgyvendinti iki 2020 gruodžio 31 d. Dar vienas esminis pakeitimas, kad savininkams nebereikia kaupti lėšų, nes išlaidos ir techninės priežiūros gali būti apmokamos iškart.“

 

Statistika nedomino

 

VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“ Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas informavo apie statybos rangos darbų pirkimus bei nuramino, kad statybos rangos darbų kainos neauga ir prielaidų joms augti nėra, tačiau gyventojų nei daugiabučių renovacijos situacija Lietuvoje, nei statistika nedomino. Vienas mažeikiškis, gyvenantis Ventos g. 29, dviejų kambarių bute, kalbėjo, kad gavo sąmatą, pagal kurią jiems reikės susimokėti 60 proc. „Už dviejų kambarių butą aš privalėsiu sumokėti beveik 20 tūkst. litų, jei nemokėsiu, bus paimtas kreditas ir bankui reikės grąžinti 32 tūkst. litų. Kiekvieną mėnesį turėsiu mokėti po 178 litus 20 metų, tačiau paskaičiavau, kad, jei kiekvieną mėnesį mokėčiau po 178 litus, aš tą sumą išmokėčiau per 15 metų, vadinasi, po dvidešimties metų išmokėsiu 42 tūkst. litų, tai kur nueis mano 10 tūkst. litų? – teiravosi gyventojas. – Kalbate, kad žmonės nenori renovuotis, tai dėl to ir nenori, kad vagiate.“

„Renovacija nėra priverstinis dalykas, jūs patys nusprendžiate ir patys pritariate investiciniam planui. Be to, visi važinėjate automobiliais, jūs jį remontuojate ar neremontuojate? Jei jo neremontuosite, išmesite arba paliksite patvory ir važiuosite autobusu. Tas pats ir su daugiabučiais namais. Jei jums to nereikia, „nugyvensite“ namą ir turėsite iš jo išsikraustyti. Negalvokite apie atsipirkimą, nes tai bus tik maža dalelytė, jei jūs to nesuprasite, nieko nebus“, – kalbėjo E. Petrauskas.

Mažeikiškių nuomonė buvo kitokia. „Oficialiai priverstinės renovacijos nėra, bet, kadangi aš esu prieš renovaciją, kai kurie kaimynai tiesiog terorizuoja. Aš neturiu pinigų. Jei nemokėsiu, po trijų mėnesių man pradės grasinti antstoliais. Tai visą gyvenimą dirbusi ir taupiusi butui, senatvėj kur atsidursiu?“ – nuogąstavo moteris.

 

Bloga kokybė

 

VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“ Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus specialistui Vasilijui Lachadinovui trumpai aptariant vykdomų statybos rangos darbų kokybę, gyventojams kilo dar daugiau klausimų ir dar didesnė pasipiktinimo banga: „Man įdomu, ar statybininkai taupo pinigus, ar nepakankamai geras medžiagas naudoja, ar deda per mažą sluoksnį polistirolo, nes, einant pro vieną renovuojamą namą, ant vienos sienos matyti penkiolika siūlių, palikti didžiuliai tarpai. Neįmanoma ko nors paprašyti normalios kokybės! Žmonės skundėsi, tai gal tik po penkiolikos dienų tie tarpai vatos gabaliukais užkamšyti. Už ką žmonės moka pinigus?! Jūs labai gražiai kalbate, „pudrinate smegenis“, bet, kai reikia paprašyti pagalbos, slepiatės. Pasižiūrėkite į Žemaitijos g. 15 namą – namas pusiau „skustas“, pusiau „luptas“. Baikite tyčiotis. Džiaukitės, kad žmonės į susirinkimą neatsinešė kiaušinių, nes būtumėte labai gražiai išmaudyti.“

V. Lachadinovas atkirto, kad nereikia visko versti ant renovacijos, jei atsakingi už kokybę asmenys konkrečiai neatlieka savo pareigų.

Susitikime dalyvavęs Telšių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Pikturna kvietė pasitarimo dalyvius apie pastebėtas klaidas, vykdant daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo darbus, ar nusižengimus informuoti mob. tel. 8 611 35724, nuotraukas siųsti el. paštuŠis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode