Procentai
RETRO

„Sukursime... tarsi mažą pasaką“

Vilniečiai fotografai Neringa ir Jurijus Azanovai, puslapio FotoJura.lt įkūrėjai, sukdamiesi fotografijos darbų gausoje, vis dažniau apsilanko ir Mažeikių bei Plungės krašte – žmonės juos kviečiasi, žavisi jų darbais, o jie mielai vyksta į Žemaitiją, džiaugiasi šio krašto žmonių svetingumu ir patiria didelį malonumą, kurdami fotoistorijas naujai atrastose gražiose vietose.

Gyvenimas sudėliojo taip, kad solidžius aukštuosius mokslus pabaigę ir sėkmingai karjeros laiptais pradėję kopti Neringa ir Jurijus galiausiai vis tiek atsidavė mėgstamai veiklai ir jau daugiau nei aštuonerius metus sėkmingai kuria, dalyvauja parodose bei konkursuose. O svarbiausia – tiki, kad jų veikla ypač prasminga, nes užfiksuojamos džiaugsmo ir nuoširdžios laimės akimirkos nuotraukose įgyja ilgaamžiškumo prasmę. 

 

Pakluso širdies balsui

Neringa studijuoti į Vilnių atvyko iš Utenos, kur užaugo medikų šeimoje, tačiau dar mokyklos laikais jos kasdienybė buvo pripildyta muzikos bei dailės. Jurijus fotografijos galimybes ir trauką patyrė dar vaikystėje, matydamas, kaip tėtis, diplomuotas fotožurnalistas, vonioje ryškindavo nuotraukas ir, vaiko akimis – „darydavo stebuklus“, todėl tai, kas slypėjo genuose ir kirbėjo širdyje, vieną dieną virto realybe – pasinėrę į fotografiją ir kurį laiką dar bandę suderinti normalius darbus su fotografijos trauka, galiausiai vis dėlto pasidavė širdies balsui ir fotografijai. Noras kurti kokybišką fotografiją buvo toks stiprus, kad Jurijus paaukojo savo ankstesnę svajonę – pardavė „Mercedes“ automobilį, kuriam užsidirbti plušėjo kelias vasaras, ir už visus gautus pinigus nusipirko geros fototechnikos.

Ragina nepraleisti svarbių momentų

Abu sutartinai sako, kad nuotraukos turi kažką magiško: po daugelio metų leidžia vėl prisiminti ypatingus jausmus, vėl pajusti, kaip greitai eina laikas ir kaip viskas keičiasi, kaip užauga vaikai ir kiek ypatingai gražių momentų gyvenime esame turėję. „Juk sakoma, kad žmogus dažnai įvertina tai, kas liko praeityje, bet nemoka pasidžiaugti dabarties akimirkomis, todėl mes ir raginame savo klientus – nepraleiskite svarbių momentų, fiksuokite, o vėliau būtinai vartykite nuotraukų albumus, žiūrėkite į šypsenas, užsimerkite ir girdėkite, kaip skamba juokas, kaip apkabindami jus suspaudžia glėbyje ir linki visa ko geriausio, kaip jaukiam artimųjų šurmuly jaučiate vėl ypatingos dienos nuotaiką. Išgyvenkite vėl ir vėl tas gražias akimirkas, tegu tiek daug laimės būna amžinai. Tai savotiškas programavimas ir esame tikri, kad tai veikia , – šypsosi N. Azanovė. – Juk laiminga santuoka – tai ir truputį darbas, tik svarbu nepamiršti, kad dėl gero rezultato visada verta įdėti pastangų.“

Džiaugiasi Žemaitija

Dažnai atvykdami į Žemaitiją J. ir N. Azanovai pastebi, kaip po truputį šiuose kraštuose atsinaujina ir gražėja senosios architektūros statiniai – vien ką reiškia atnaujintas Plungės dvaro kompleksas, Renavo dvaras ar Platelių bažnyčia. „Ypač džiugu matyti, kad ir jaunimas noriai lankosi tokiose išpuoselėtose vietose, pastebi bei įvertina prižiūrimus gėlynus ir parkus. Šis kraštas tikrai turi kuo didžiuotis! – sutartinai sako abu. – Per aštuonerius metus, kiek užsiimame fotografija, pastebime daug gražių pokyčių ir labai smagu, kad menas, kultūra, architektūra, estetikos supratimas gyvuoja ne tik didmiesčiuose, bet ir Lietuvos pakraščiuose. Labai smagu, kad mus kviečia fotografuoti į šį kraštą. Pradžioje dar nedrąsiai teiraujasi: ar atvyksite, ar ne per tolimas kelias? Žinoma, kad vykstame! Nors kelionės truputį vargina, bet per jas visada atrandi kažką naujo sielai ir akiai. Pamename, prieš porą metų fotografavome šaunią porą iš Mažeikių, kuri labai aiškiai žinojo, kad nori nestandartinių, bet kartu labai estetiškų, gyvų, spalvingų, emocingų nuotraukų. Jie būtent ir ieškojo – šviežio žvilgsnio, naujos akies. Derindami vietas fotosesijai, siūlėme vykti į Navidansko parką, kuris iš tiesų išskirtinis savo kilme ir netgi turi savo aurą. Jaučiamės dėkingi savo klientams, kurie pasitiki mumis ir atsiduoda kūrybai, nes iš pradžių labai nenorėję vykti į šį parką, o galiausiai sutikę, paskiausiai visgi liko ypatingai nustebinti mūsų pasirinkimo ir parinktų fotografavimosi rakursų bei vietų pačiame parke... Tai, kokį rezultatą jiems parodėme, ir tai, kokią džiaugsmo ugnelę išvydome jų akyse, mums dar kartą patvirtina, kad esame teisingame kelyje, o kitų žmonių džiaugsmas teikia didžiulį pasitenkinimą, todėl mums labai gerai kurti naujose vietose. O Platelių apylinkės apskritai mums kupinos gražios mistikos. Didžiulis ežeras, kuris beveik perbrendamas, vakarinės saulės spinduliai, mirgantys smilgose, šnarantys pušynai, gal net laumės, brendančios pakrantėmis, tiesiog nuteikia romantikai! Fotografavome nuostabaus grožio vestuves medinėje Platelių bažnyčioje, kuri pilnut pilnutėlė prisirinko pačių artimiausių jaunavedžiams žmonių. Buvo gera matyti, kaip žmonių veidai tiesiog spinduliuoja džiaugsmą už tuos du besituokiančius žmones... Buvo gera matyti gausias, gražias šeimas, kurios gyvena tarp mūsų ir daro mūsų visuomenę gražesnę. Nuostabūs namai, pilni  suaugusių vaikų pokalbių bei klegesio, ir krykštaujantys anūkai, ant stalo tikra naminė duona su kmynais, nesibaigiantys apsikabinimai ir šypsenos... Tad atvažiuojame čia, pasisemiame gražių pavyzdžių ir esame iš širdies laimingi, kad veiksmas vyksta ne tik Vilniuje ar Klaipėdoje, bet ir čia, šalia kiekvieno iš mūsų.“

Vietas parenka individualiai

Pasak fotografų, džiugu matyti tokias poras, kurios ir po daugelio metų draugystės, nusprendę sukurti šeimą, rodo vienas kitam gražų dėmesį ir pagarbą. „Prieš metus fotografavome jaunuosius, kurie susituokė po trylikos metų draugystės, tačiau jų akys blizgėjo taip, lyg būtų vienas kitą tik vakar išvydę! Kadangi kiekvienai porai vietas fotosesijai parenkame inidividualiai, pagal jų laisvalaikio pomėgius, svajones, istorijas, o ši pora daug laiko praleisdavo Norvegijoje, nusprendėme, kad šiaurietiškam kraštovaizdžiui puikiai tiks kalvos kalvelės su besiganančiomis avimis. Bet gamta ne visada pavaldi žmogaus norams: vos tik mes priartėjome prie avių, šios nukūrė ir pradingo už kalnelio ir daugiau nepasirodė... Turėjome daug saldaus juoko ir greitai pakeisti fotosesijos planus. Vėliau turėjome puikią fotosesiją Plungės dvare, bet iki šiol šypteliu prisiminusi avis“, – sakė N. Azanovė.

Semiasi naujų patirčių

Jurijui ir Neringai patinka keliauti ir kelionėse pasisemti naujų patirčių: „Smagu, kad darbo kelionės neapsiriboja tik Lietuva – vykstame ir į Vokietiją, Prancūziją, Italiją, Graikiją bei kitus spalvingus kraštus. Prieš trejus metus, atostogaudami Rodo saloje, užsukome į nuostabaus grožio įlanką, užsislėpusią nuo pagrindinių kelių. Atsitiktinai pataikėme į ten vykusią fotosesiją, kurioje plušėjo gal 10 žmonių komanda. Stovėjome, žavėjomės, nuoširdžiai džiūgavome ir garsiai pasvajojome, kad kada nors ir mes čia dirbsime. Ir štai šiais metais neįtikėtinai susidėliojusios aplinkybės mus nuvedė į tą pačią vietą su šauniais klientais, kurie taip pasitikėjo mumis, kad sukūrėme kvapą gniaužiančią vestuvinių nuotraukų seriją po vandeniu. Tokie sutapimai lyg iš naujo suteikia sparnus ir įkvepia darbui.“

Ateities planai

„Iš tiesų, dar turime neįgyvendintų planų šiuose kraštuose, turime nusižiūrėję netipinių, bet labai gražių vietų fotosesijoms ir esame tikri, kad ateinančią vasarą atsiras jaunavedžių, kurie norės išskirtinių nuotraukų čia, gimtuosiuose kraštuose, ar netgi užsienio šalyse. Tada sukursime dar vieną gražią istoriją – tarsi mažą pasaką – dovaną visam gyvenimui...“ – šypsosi FotoJura.lt įkūrėjai N. ir J. Azanovai.

Ernesta JANKAUSKAITĖ

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode