Rio de Žaneiro olimpiados atidarymo ceremonija tviskės supermanekenėmis ir šokėjais

Supermanekenė Gisele Bundchen (Žizel Bundšin), translytė gražuolė Lea T (Lėja Ti), sambos šokėjai ir galbūt futbolo grandas Pele (Pelė) taps multikultūrinės Brazilijos simboliais per penktadienį vakare vyksiančią Rio de Žaneiro olimpiados atidarymo ceremoniją.

Kartelė Rio de Žaneirui buvo pakelta labai aukštai po 2012 metų Londono olimpiados atidarymo, kuriame buvo sumaniai buvo suderintas humoras ir stulbinami pasirodymai.

Visgi ceremonija Rio de Žaneire bus surengta, kai Brazilija kenčia dėl didžiausios per beveik šimtmetį recesijos, todėl tikėtina, kad ji bus kuklesnė negu Londono žaidynių.

Vienas iš atidarymo ceremonijos meno vadovų Fernando Meirellesas (Fernandu Meirelisas), populiarių filmų „Dievo miestas“ (Cidade de Deus) ir „Ištikimasis sodininkas“ (The Constant Gardener) režisierius, sakė, kad šio šou biudžetas bus daug mažesnis negu Londono olimpiados atidarymo.

Visgi organizatoriai žada, kad ceremonija patiks daugiau kaip 70 tūkst. žiūrovų, susirinksiančių Rio de Žaneiro legendiniame stadione „Maracana“, taip pat maždaug 3 mlrd. žmonių, kurie ją stebės televizijos transliaciją.

2008-ųjų Pekino olimpiados atidarymas buvo perdėtai prabangus, o Londono – labai neįprastas, bet Rio de Ženeire bus stengiamasi perteikti Brazilijos stulbinamą įvairovę, meilė muzikai ir talentą linksmintis.

„Norime surengti didžiausią vakarėlį, koks yra buvęs šioje šalyje“, – sakė kita ceremonijos meno direktorė Daniela Thomas (Daniela Tomas).

Istorija šokio ritmu

Niekas neprilygsta Rio de Žaneirui pagal gebėjimą organizuoti šventes po atviru dangumi (tereikia prisiminti jo kasmetinį karnavalą), o muzika yra itin svarbi šių renginių dalis.

Tūkstančiai atletų žygiuos, nešdami savo šalių vėliavas – įskaitant grupę pabėgėlių, kurie rungtyniaus su olimpine vėliava. Tuo metu šimtai atlikėjų, atstovaujančių 12 vietos sambos mokyklų, dainuos ir šoks, vilkėdami egzotiškus kostiumus.

Pasirodyme dalyvaus dvi Brazilijos estrados muzikos žvaigždės – Caetano Veloso (Kaetanu Velozu) ir Gilberto Gilas (Žilbertu Žilas). Labiau šiuolaikiškiems stiliams atstovaus reperiai ir vadinamojo kariokos fanko žvaigždė Anitta (Anita).

Informacija, nutekėjusi iš praeitą sekmadienį vykusios uždaros generalinės repeticijos, rodo, kad pagrindinė ceremonijos tema tikriausiai bus Brazilijos transformacija: šviesų šou primins, kaip per Atlanto vandenyną atplaukė portugalų kolonizatoriai, bus pavaizduota vergijos epocha, atkurtas aviatoriaus Alberto Santoso-Dumont'o (Albertu Santuso-Diumono) skrydis aeroplanu „14 Bis“ ir miestų įkūrimas.

Šou prasidės 20 val. vietos (šeštadienį 2 val. Lietuvos) laiku ir truks apie keturias valandas, o kita svarbi jo tema bus pasaulinis klimato šiltėjimas ir itin svarbus Brazilijos ekologinis vaidmuo, nes šioje šalyje yra didžioji dalis Amazonės drėgnųjų atogrąžų miškų, sakoma pranešimuose.

Pagarsėjusios gražuolės

Pernai karjerą ant podiumo baigusi G.Bundchen, viena įžymiausių mūsų laikų brazilų, ir Lea T, viena pirmųjų translyčių manekenių, suteiks ceremonijai glamūrinio tviskesio.

G.Bundchen vaidmuo šią savaitę buvo vertinamas prieštaringai, kai žiniasklaida pranešė, jog per generalinę repeticiją ji esą vaidino apiplėšimą vaizduojančioje scenoje.

Pasipylus protestams, organizatoriai piktai neigė, kad per olimpiados atidarymą bus vaizduojamas užpuolimas. Vienas dienraščio „Globo“ skiltininkas sakė gavęs patikimos informacijos, kad pastarąjį skandalą sukėlęs repeticijos epizodas buvo klaidingai suprastas, nes prie G.Bundchen prišokęs vaikinukas turėjo vaizduoti gatvės prekeivį, o ne plėšiką.

Kad ir kaip būtų, G.Bundchen, per ceremoniją žengsianti skambant Brazilijos klasikiniam hitui „Girl from Ipanema“, penktadienį bus saugi. „Nebus jokio apiplėšimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas organizatorių atstovas.

Mados pramonės žvaigžde tapusi translytė moteris Lea T tikriausiai bus pirmasis lytį pakeitęs asmuo, kuriam bus suteiktas svarbus vaidmuo olimpiados atidarymo ceremonijoje.

Lea T, kurios tėvas – futbolininkas Toninho Cerezo (Toninju Serezu), 1977–1985 metais žaidęs nacionalinėje rinktinėje, sakė Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC norinti tapti Brazilijos įvairovės simboliu.

„Brazilija yra didžiulė, ir tokiame renginyje visa ši įvairovė vienaip ar kitaip turi būti atvaizduota“, – pabrėžė ji.

Tvyranti įtampa

Vis dėlto ne viskas bus vien šypsenos ir samba.

Brazilija šiuo metu apimta didelės politinės krizės. Prezidentė Dilma Rousseff (Dilma Rusef) – nušalinta nuo pareigų ir tikriausiai bus atstatydinta per apkaltos balsavimą pasibaigus olimpiadai.

Ji atsisakė dalyvauti atidarymo ceremonijoje, pareiškusi, kad nepriims „antraplanio vaidmens“, kai pirmuoju smuiku grieš ją pavaduojantis laikinasis prezidentas Michelis Temeras (Mišelis Temeras), buvęs jos viceprezidentas.

Prognozuojama, kad M.Temeras per ceremoniją ištars tik kelis žodžius, skelbiančius žaidynes atidarytomis, bet netgi trumpą jo kalbą gali aptemdyti tarp žiūrovų susirinksiančių oponentų švilpimas.

„Esu visiškai pasiruošęs“ būti pertrauktas, sakė jis.

Prie stadiono bus sutelktos stiprios saugumo pajėgos, pasiruošusios imtis veiksmų, jeigu D.Rousseff palaikančios grupės mėgintų surengti kokias nors demonstracijas.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) bus vienas iš daugelio valstybių vadovų, nusprendusių nevykti į žaidynių atidarymą. Kaip rašo dienraštis „O Estado de Sao Paulo“, bendras dalyvausiančių pasaulio lyderių skaičius bus mažiausias per pastaruosius 16 metų.

Žadamos staigmenos

Per generalinę repeticiją olimpinės ugnies įžiebimo epizodas buvo praleistas.

Taip pat lieka paslaptimi, kas taps laiminguoju, kuris paskutinis neš olimpinį deglą per daugiau negu 300 miestų aplankiusią estafetę ir įžiebs ugnį.

Daugelis prognozuoja, kad juo taps legendinis futbolininkas Pele – ko gera, garsiausias visų laikų brazilas.

Pele antradienio vakarą sakė buvęs „asmeniškai“ pakviestas Tarptautinio olimpinio komiteto vadovo Thomas Bacho (Tomo Bacho), bet dar nežinantis, ar dalyvaus.

Pele niekada nėra žaidęs olimpiadose, o JAV televizija NBC, turinti išskirtines teises rodyti olimpiados transliacijas šioje šalyje, kėlė prielaidą, kad organizatoriai gali suteikti garbę Brazilijos maratono bėgikui Vanderlei de Limai (Vanderlėjui de Limai).

Per 2004-ųjų Atėnų olimpiados maratono bėgimą V.de Lima pirmavo, kai vienas žiūrovas išbego į trasą ir jį sugriebė. Po to incidento brazilas laimėjo bronzą, be atleido užpuolikui, pelnydamas pagyrimų už parodytą kuklumą.

Rio de Žaneiro olimpiados organizacinio komiteto atstovas Mario Andrada (Mariju Andrada) sakė, kad penktadienį bus apsčiai staigmenų.

„Mes neparodėme nė 20 procentų“, – teigė jis.

Rio de Žaneiras, rugpjūčio 5 d. (AFP-BNS).

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode