Parama dėkojame




Sprogimas

R. Masiulis: e. sveikatos pirkimai atskleidžia sistemines ydas

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad Registrų centro rengti  elektroninės sveikatos sistemos kūrimo konkursai atskleidžia sistemines ydas, kai dėl glaudžių viešojo ir privataus sektoriaus ryšių pirkimai vyksta be realios konkurencijos. 

„Galiu pasakyti, kad pradeda matytis mūsų IT sektoriaus bėdos, kurios man labai panašios į kelių sistemos bėdas, kai yra abejotini perkančiosios organizacijos darbuotojų ryšiai su tiekėjais, neskaidrūs konkursai, konkursuose dalyvauja mažas tiekėjų skaičius, galbūt kai kuriais atvejais tik vienas tiekėjas, atsakomybės už valstybės lėšas irgi nesimato“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė R. Masiulis.

„Patikrinimas atveria simptominę mūsų valstybės viešojo ir IT sektoriaus bendradarbiavimo ydą – realios konkurencijos nebuvimą“, – pridūrė susisiekimo ministras.

R. Masiulio teigimu, po šių audito Registrų centras turės atlikti išsamesnį tyrimą ir nustatyti konkrečias žalas bei atsakingus asmenis.

„Mūsų ateities tikslas po šio audito yra nustatyti žalą, kuri buvo padaryta ir įvardinti kaltus asmenis, prasižengusius nubausti. Bet taip pat turime įvesti naują tvarką – didinti realią konkurenciją konkursuose, kad nebūtų dominuojančių tiekėjų, kad nebūtų, kaip auditas parodė, kad laimėjęs pirkimą tiekėjas įgauna visas teises, su juo keičiamos visos sutarties sąlygos apeinant Viešųjų pirkimų tarnybą, sudaromi papildomi priedai, tęsiamas bendradarbiavimas jau po darbų pridavimo“, – kalbėjo susisiekimo ministras.

Jo teigimu, išsamų tyrimą turės atlikti naujasis Registrų centro vadovas. 

Anksčiau skelbta, kad šiuo metu įgyvendinamam e. sveikatos sistemos etapui reikės apie 28 mln. eurų, tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad nauja sistema nebus kuriama, o bus plėtojama ir tobulinama dabartinė. Tam, pasak jo, prireiks 2,6 mln. eurų.

„Šiuo metu dirbame su trečiąja e. sveikatos sistemos versija, ji nebus griaunama, jis bus toliau vystoma, žiūrima, kaip gerinti jos funkcionalumus“, – spaudos konferencijoje teigė A. Veryga.

E. sveikatos sistemos kūrimo auditas parodė, kad sistema buvo kuriama neskaidriai, o rangovus pasamdęs Registrų centras neužtikrino pakankamos jų priežiūros. Be to, auditoriams abejonių sukėlė įtartini susitarimai su rangovais ir papildomų paslaugų pirkimas.

„Vienas tiekėjas nespėjo pabaigti sistemos kūrimo, tada Registrų centras 14 rangovo darbuotojų įdarbino kaip savo ir jie toliau dirbo su tuo darbu, kad užtikrintų sistemos funkcionalumą. 11 iš jų buvo mokamas atlyginimas iš valstybės biudžeto lėšų. Turime pavyzdį, kad vienas įmonės pavaduotojų, kuris buvo atsakingas už šį projektą (Arvydas Bagdonavičius – BNS) priima darbus iš rangovų, su kuriuo neseniai yra deklaravęs ryšius“, – kalbėjo R. Masiulis.

Registrų centro užsakymu e. sveikatos informacinę sistemą už 1,541 mln. eurų kūrė ir diegė Lietuvos ir Estijos bendrovė „Nortal“, e. recepto posistemę už 393 tūkst. eurų bendrovė „Algoritmų sistemos“, nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinės sistemą už 868,7 tūkst. eurų bendrovės „Bull Baltija“ ir „Softneta“.

Auditoriai nustatė, kad baigus projektą, Registrų centras įdarbino 14 „Nortal“ darbuotojų, kūrusių e. sveikatos sistemą. 11-ai iš jų atlyginimas mokėtas iš valstybės biudžeto – 2016–2017 metais tam iš viso skirta 235,7 tūkst. eurų.

Be to, 2016-2017 metais už daugiau kaip 100 tūkst. eurų įsigyta e. sveikatos programinės įrangos licencijų aptarnavimo ir priežiūros paslaugų iš bendrovės „Affecto Lietuva“.

E. sveikatos projektą Registrų centre koordinavęs įmonės direktoriaus pavaduotojas A. Bagdonavičius yra deklaravęs ryšį su savo broliu Vaidotu Bagdonavičiumi, kuris iki šių metų balandžio dirbo rinkodaros vadybininku bendrovėje „Affecto Lietuva“.

A. Bagdonavičius pernai pavasarį turėjo tapti naujuoju Registrų centro vadovu, tačiau Seimo Antikorupcijos komisijai konstatavus, kad atsakomybė dėl e. sveikatos projekto trūkumų tenka ir jam, vadovo konkursas buvo nutrauktas ir paskelbtas naujas.

Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų, iš jų 30,8 mln. eurų - ES parama (2007–2013 metais, 2014–2020 metais jai skirta dar 28,25 mln. eurų).

Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis – ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų.

Autorius: Mindaugas Samkus

Vilnius, gegužės 10 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode