Reklama 1

P. A. Tirlikas: „Gyvenimas visada su savo pliusais ir minusais...“

 

Gražina VERŠINSKIENĖ

Lietuvos fotografo mažeikiškio Prano Algimanto Tirliko nuotraukomis grožimasi ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Net spėjome primiršti, kad jis dirbo ir dėstytoju, ir inžinieriumi, bet visada šalia su juo ėjo ir fotografija, tad 23 metų laikotarpis AB „Mažeikių nafta“ suteikė pilnatvę – pomėgis tapo ir pagrindiniu darbu. Ilgas fotomenininko kelias neliko nepastebėtas – 2009 m. tapo VI tarptautinės fotoparodos-konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatu, 2004 m. FIAP aukso medalininkuuž nuotraukų ciklą „Žmogus ir nafta“ (Juodkalnija), 1999 m. LFS laureatu bei kitų parodų diplomantu.

– Dar ir dabar nepaleidžiate fotoaparato iš rankų, vis įsigyjate naujų priemonių fotografijai. Ar galima sakyti, kad viską darote pats – nuo blykstės iki nuotraukos?

– Mėgstu pats viską pasidaryti... kažką įdomiau. Blykstelėjimo nelabai naudoju, nebent reikia, stengiuosi naudoti natūralią šviesą. Visi dabar pratę, kad aš „pinhole“ technika užsiimu, kuria susidomėjau išėjęs iš „Naftos“. Tai fotografija netgi ir be fotoobjektyvo.Žinoma, yra ir pirkti, bet man egzotiškiau pasidaryti pačiam. Vietoj dėžutės naudoju skardinę nuo alaus, kurią kruopščiai šveičiu, išpjaunu dangtelį, šone pragręžiu skylutę, kurią užklijuoju izoliacija ir tik lauke ją nuplėšiu, įdedu fotopopieriaus (beje, šis dar 1985-ųjų – draugai parėmė), uždarau, išnešu į lauką ir apšviečiu, ypač gerai, kai saulėta diena. Vaizdas susieksponuoja be objektyvo, kuris dėl išgaubtumo išeina iškreiptas, įdomus. Šią „pinholės“ priemonę galima ir iš degtukų dėžutės pasidaryti. Galima gauti vaizdą ir neryškinus, tą „pinholę“ padedi šviesoje ir laikai kelias savaites ar mėnesį prieš saulę, kuri kaskart brėžia brūkšnį vis skirtingame aukštyje, vaizdas išeina subraukytas saulės kilimo taku. Vaizdas tada spalvotas, nors medžiaga nespalvota. Labai įdomiai.

– Su meile kalbate apie fotografiją, o kada ji į Jūsų gyvenimą atėjo?

– Gal septintokai buvome, kai draugui padovanojo fotoaparatą „Smena-2“, o šis neturėjo kur ryškinti, tad atėjo pas mane. Viską padarėme, kaip priklauso, pagal knygą, išėmę iš fiksažo padžiovėme... Kitą dieną kaukšt – žiūrim, kad visa fotojuosta balta, pasirodo, mes po fiksažo neišplovėme ir apdegino druska. Paskui tėvas, kaip kailiadirbys, paprotino, kad po fiksažo juostą reikia išplauti. Kitą kartą jau išėjo. Paskui ir aš tokį fotoaparatą įsigijau, o baigdamas mokyklą, turėjau ir geresnę kamerą „Zenit-3M“. Kartą „prifotkinau“ žiemos vaizdų ir nusiunčiau į televiziją, kai parodė mano nuotraukas, tai ir pačiam patiko. Dalyvaudavau ir laikraščių skelbiamuose konkursuose, išspausdindavo ne vieną. Prisimenu vieną nuotrauką – Panemunės pilies fone plaukiantis laivas „Raketa“, skendintis dideliuose pursluose – gražiai išėjo. Ši buvo išspausdinta, dalyvavo konkurse. Praėjo daug metų ir laivai tie išnyko... Prisiminė ją ir neseniai vienas žurnalas nupirko.

– Kokie pagrindiniai motyvai fiksuojami Jūsų nuotraukose?

– Patinka fotografuoti gamtą, bet nesu tos temos čempionas, kaip kai kurie mano pažįstami fotografai. Mėgstu ir žanrines nuotraukas, ir siužetus su gyvenimiškomis situacijomis pagauti. Jei paklaustumėte, kokios man įdomiausios temos, tai jų nemažai: pramonė, gamta ir žmogus, „pinholės“ arba „cameros obscuros“ perteikiami apibendrinti vaizdai. Galima sakyti, temų makalynė. Pastebiu, kad dabar nelabai į šviesą kreipiamas dėmesys, visur montažai montažai. Man jie irgi įdomūs, reikės pamėginti montuoti gal iš dviejų vaizdų, pvz., gamta su technika. „Fotošopas“ dabar kaip keiksmažodis, bet ir man jis – pagrindinis arkliukas, galima žmogų nukelti bet kur pakeičiant foną. Sunku dabar iš fotografijos išgyventi – vestuvių mažėja, krikštynų irgi, laidotuvėse nebepaveiksluoja, o iš skyrybų juk nesiversi. Mėgstu savo nuotraukoms suteikti pavadinimus, kartu ir papokštauti, štai vieną jų pavadinau „Gauti kiaulę“ (2000 m.).Pasakymas „gauti kiaulę“ vokiečiams reiškia dovanas ir laimę, o rusams negerą pokštą... Supraskite, kaip norite.

– Kokie prisiminimai nusėdę Jūsų atmintyje iš vaikystės?

– Gimiau vaizdingoje vietoje – ant Nemuno kranto, Gelgaudiškyje, Šakių r. Gražus miestelis – viena jo dalis ant kalno, kita slėnyje. Sesuo dabar ten gyvena, kada noriu, tada galiu ten nuvykti. Tėvukas buvo paprastas plytinės darbininkas. Vasarą į laivus kraudavo plytas, drenažo vamzdelius. Krovimas buvo labai primityvus – lenta nuo kranto iki laivo permesta ir su karučiais veždavo. Aš atnešdavau pietus, tad turėdavau progos ir palaipioti po „baidoką“ (baržą). Žiemą tėvukas kailius dirbdavo – reikėjo gi suktis, mama dažniau namuose, darbą kada turėdavo, kada ne. Man, kaip vaikui, įstrigo, kai laivu plaukdavome produktų į Kauną. Lėtai jis plaukdavo – vakare išplaukdavai, čia ir permiegodavai, o tik ryte atsidurdavai prie Aleksoto tilto Kaune. Prisimenu pirmą laivą – su dideliais ratais šonuose. Paskui jau atsirado „Raketos“ – tos jau greitesnės.

– Baigėte Gelgaudiškio vidurinę mokyklą. Koks mokinys buvote?

– Įdomi ta mūsų mokykla buvo – per tris pastatus. Tik vėliau pastatė mokyklą. Nebuvau nei išdykęs, nei moksliukas – viskuo po truputį domėjausi. Prisimenu, kaip antroje klasėje rašiau rusų k. diktantą, o aš jos nemokėjau ar pražiopsojau kažką. Diktuoja mokytoja, aš nespėju, o ji pasako keletą žodžių ir vis „zapietaja“ (kablelis) ir „zapietaja“ – aš ir rašau „zapietaja“. Nesupratau, kas tai – gavau dvejetą. Nusiminiau, grįždamas namo, manau, nuo kalno nučiuošiu, o portfelis slidžiu paviršiumi – aš ant jo nučiuožiau vieną kartą, kitą ir... portfelis praplyšo. Grįžtu namo nusiminęs – gavau dvejetą ir dar portfelį suplėšiau. Nelabai man su mokytojais pasisekė, bet iki 7 klasės turėjau gerą lietuvių k. mokytoją, tad gerai mokėjau gramatiką, vėliau mokytoja pasikeitė ir temų rašymas prasidėjo. Literatūra man labai nepatiko, sunkiai tą Donelaičio hegzametrą supratau, mes, vaikai, juk taip nekalbame. Bet, kai stojau, penketą iš lietuvių k. gavau – rašiau laisvą temą, svarbiausia, parašiau be klaidų, o stojant į technikos mokslus tiek ir tereikėjo.

– Kokius mokslus baigėte ir kaip Jūsų darbinė karjera klostėsi?

– Kauno politechnikos institute įgijau inžinieriaus energetiko specialybę, gavau paskyrimą į Tauragės politechnikumą, kuris buvo įsikūręs Tauragės pilyje, ten ir gyvenau, kol dirbau. Teko ragauti dėstytojo duonos – tas pedagogo darbas varginantis, bet ten buvo fotolaboratorija, galėdavome daryti nuotraukas. Nelabai patiko ta pedagogo duona, tad įsidarbinau Tauragės skaičiavimo mašinų elementų gamykloje inžinieriumi. Šalia darbo visada fotografija ėjo kaip pomėgis. 1973 m., dirbdamas Tauragėje, sukūriau šeimą, turime dvi dukras – viena gyvena prie Klaipėdos, kita Anglijoje, deja, jau dešimt metų, kaip esu našlys. 1975 m. baigiau Maskvos liaudies universitete dvejus metus trukusias neakivaizdines foto meistriškumo studijas. Nuo 2002 m. papildžiau Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) narių gretas.

– Kaip suvalkietis patekote į Mažeikius?

– Tauragėje nepavyko gauti buto, taigi 1978 m. su šeima atvykau į Mažeikius, kur greitai žadėjo butą, ir neapgavo – pirma buvo bendrabutis, o vėliau ir butas. Įsidarbinau Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos Statybos direkcijos Energetikos skyriuje inžinieriumi techninei priežiūrai. Norėjosi fotografuoti tada dar statomą gamyklą, bet nelabai galėjome – drausdavo.

– Pirmas bandymas įsitvirtinti Naftos perdirbimo gamykloje ilgai netruko. Kodėl?

– Tada gamykla juk dar statėsi, mažai uždirbau, svarbiausia – gavau butą. Ilgesnį pinigą pasiūlė Mažeikių kompresorių gamykla, tad pasukau ten. Mano laimei, po maždaug trejų metų Naftos perdirbimo gamykloje atsirado fotografo vieta, žmona dar bandė atkalbėti, bet tai buvo man prie dūšios – tada jau buvo ir darbas, ir malonumas. Iš pradžių buvo fotoreportažai – bene pirmiausias darbas, sutapęs su mano gimtadieniu, buvo tekintojų konkurso fotografavimas. Per tuos metus nuotraukose teko įamžinti nemažai aukštų valstybės vadovų, politikų, daug paprastų darbininkų. Žinoma, liko laiko ir meninei fotografijai. Stumdė tada tą fotografą iš kabineto į kabinetą, galiausiai davė didesnę patalpą – galėjau įsikurti, kaip norėjau, ten 2007 m. ir pabaigiau darbo karjerą. Pasiūlymų dirbti buvo ir vėliau, bet niekur nebėjau – pasirinkau senjoro kelią, žinoma, ir savo pomėgio nepamiršau.

– Nukeliauta nemaža gyvenimo atkarpa, šiemet balandį švęsite 70-metį. Kokios akimirkos buvo įsimintiniausios?

– Buvo įspūdingų akimirkų, atmintyje įstrigo 1999-ieji, kai minėjau 50-metį, bendradarbiai pagerbė mane pirmąja personaline fotografijos paroda tuometiniame Naftininkų kultūros centre. Tada išgirdau vien tik liaupses, jokios kritikos. Buvo įspūdinga šventė, 70-mečio tikriausiai taip nebepadarysiu... Aš tai moksleivių parodoje kartą atsiklausęs pakritikavau, dabar niekas nebekviečia – kritika irgi gerai, verčia judėti pirmyn.

– Galima sakyti, kad ši jubiliejinė paroda buvo akstinas nesustoti ir pakviesti į daugiau parodų?

– Nors, kaip minėjau, yra geresnių fotografų už mane, kurie pagauna gamtos kadrus, bet kaip nemylėti mus supančios gamtos, su kuria susijusios dvi mano personalinės parodos: „Gyvenkime su gamta“ (Kaunas, „Fujifilm“ galerijoje, 2003 m.), „Paukščių ir žmonių erdvė“ (Mažeikių viešojoje bibliotekoje, 2004 m.). Vis dėlto ilgas laikas, dirbtas Naftos perdirbimo gamykloje, įsirėžė giliai atmintin, tad ir paroda Mažeikių muziejuje „Prisiminimai apie „Mažeikių naftą“ (2010 m.) neatsitiktinė. Dalyvavau su savo nuotraukomis ir grupinėse parodose, mano darbų galima rasti ir parodų kataloguose (Čikaga, Haviržovas, Kaunas, Plungė ir kt.), Lietuvos bei užsienio internetinėse fotografijos meistrų svetainėse. Man įdomiausi, svarbiausi ir mieliausi darbai – tai ciklai: „Žmogus ir nafta“ (1984–2007), „Gyvenkime su gamta“ (1998–2008), „Skylėti projektai“ (2009–2013). O štai „pinholinė“ nuotrauka „Idealus trikojis“ Lenkijoje (berods 2013 m.) „pinholistų“ konkurse laimėjo antrąją vietą, tai po to lenkai kelerius metus vis kviesdavo mane pas juos į parodas.

– Jei dabar prabustumėte ir suvoktumėte, kad esate pradinukas, ar keistumėte ką?

– Oi, mokyčiaus. Apie septintą klasę aptingau, gal tėvų priežiūra buvo mažesnė, o ir tie mokytojai nevykę buvo, dažnai keitėsi. Gal ir specialybę kitą rinkčiausi, šiais laikais fotografija joks mokslas. Viską skaitmeninė technika keičia, atrodo, neseniai juostiniai aparatai buvo... Keičiasi ir pats žmogus, ir turi keistis, juk ir beždžionė, išvesta iš džiunglių, turi prisitaikyti. Ar į gera tas meno tobulėjimas?.. Viskas eina link to, kad būtų techniškai geriau, siekiama parodyti visas galimybes, spalvines gamas, o štai idėjos ir nėra, minties labai mažai. Jei yra idėja, tai ir ji sumontuota. Man irgi reikėtų senus archyvus peržiūrėti ir pagal juos, remiantis santykiais, naujai kažką sukurti, be to, ir draugai skatina jubiliejinę parodą surengti. Kas galėjo pagalvoti, kad su fotoaparatu bus galima filmuoti ir dar geriau nei su vaizdo kamera. Prisimenu, kaip vestuvėse teko filmuoti su senovine kamera – didžiule kameros dėžė ir baterija prasta, greitai nusėdanti. Buvo ką nešti.

– Ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams?

– Palinkėti... Ko žmonėms trūksta... Matyt, laimės jiems trūksta, gyvenimo tikslo, o pinigų... Kad turėtų darbo, būtų ir jų. O šiaip gyvenimas visada su savo pliusais ir minusais – ir visų jų reikia...

.

Komentarai  

0 #548 Sheree 2019-11-22 11:29
tadalafil degradation products cialis generic: http://cialisle.com/ tadalafil vendita on line cialis: http://cialisle.com/ tadalafil sublingual is tadalafil safe to use
http://cialisle.com/ prodám tadalafil
Cituoti
0 #547 Florian 2019-11-22 06:24
sildenafil 50 mg almaximo female viagra
pills: http://viabsbuy.com cuanto tarda el efecto del sildenafil viagra: http://viabsbuy.com sildenafil generico effetti collaterali
sildenafil natural sources http://viabsbuy.com development of sildenafil-loaded orally disintegrating tablet with new lactate salt
Cituoti
0 #546 Leonel 2019-11-22 03:24
ventajas y desventajas de usar sildenafil canadian viagra: https://viaqraonlinegen.com/ wirkung sildenafil pulmonale hypertonie viagra online: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil pah side effects medicinas sildenafil https://www.viaqraonlinegen.com/ sildenafil
price in india
Cituoti
0 #545 Anya 2019-11-21 21:46
lot cable much cheap viagra usa without prescription: http://viacheapusa.com/ maybe employer below investment
obviously generic viagra sales: http://viacheapusa.com/ alone
mouth personally candidate http://viacheapusa.com/ abroad shock
Cituoti
0 #544 Elijah 2019-11-21 18:59
tadalafil vardenafil vergleich buy cialis online: http://cialisle.com marcas comerciales de tadalafil cialis: http://cialisle.com/ tadalafil acquisto on line how
to make your own tadalafil http://cialisle.com/ tadalafil analogue
463

Feel free to visit my web-site :: cialis cost: http://www.cialisle.com/
Cituoti
0 #543 Margarette 2019-11-21 03:05
tadalafil stada 10mg buy cialis
online: http://buyscialisrx.com cialis tadalafil 20 mg 2 tablet cialis without prescription: http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil ne ise
yarar side effect of tadalafil tablets http://buyscialisrx.com/ tadalafil et adenome prostate

My web-site ... generic cialis: http://buyscialisrx.com/
Cituoti
0 #542 Otilia 2019-11-20 16:30
tadalafil vendita buy cialis: http://cialisle.com/ tadapox tadalafil and dapoxetine
from rsm enterprises generic for cialis: http://cialisle.com/ tadalafil 20 mg costo tadalafil cena w aptece http://cialisle.com/ best
time to take tadalafil

Take a look at my web page - buy cialis online: http://www.cialisle.com/
Cituoti
0 #541 Cathryn 2019-11-20 10:31
sildenafil almaximo 50 mg generic viagra online: http://viabsbuy.com sildenafil ratiopharm ratiopharm deutschland viagra cost: http://viabsbuy.com
finegra 100 mg sildenafil 4 tablet sildenafil tecnimede
http://viabsbuy.com sildenafil netdoktor
Cituoti
0 #540 Steve 2019-11-20 09:59
eventually principle actually cheap viagra usa
without prescription: http://viacheapusa.com/ between professional fast power quick
viagra online: http://viacheapusa.com/ anyway shine fairly sport http://viacheapusa.com/ seriously neat
Cituoti
0 #539 Jillian 2019-11-20 08:38
onde comprar tadalafil 5mg cialis coupon: http://buyscialisrx.com/ tadalafil cheap uk order cialis: http://buyscialisrx.com/ tadalafil
online sales tadalafil usp monograph pdf http://buyscialisrx.com/ tadalafil definition
Cituoti
0 #538 Frederic 2019-11-20 07:11
tadalafil tazzle 20 buy cialis
online: http://cialisle.com/ how much liquid tadalafil to take generic cialis: http://cialisle.com/ vardenafil y el tadalafil tadalafil citrate experience reviews
http://cialisle.com/ tadalafil normal dose
Cituoti
0 #537 Lachlan 2019-11-19 23:54
aside cialis: http://cialisle.com/ global
student cialis cost: http://cialisle.com/ pressure
guarantee seat http://cialisle.com/ any
Cituoti
0 #536 Gerardo 2019-11-19 15:42
clear period viagra: http://www.viagrapid.com/ forth funeral soon direction http://www.viagrapid.com/ relatively call straight remote cheap viagra usa without prescription: http://www.viagrapid.com/ truly
offer
Cituoti
0 #535 Belen 2019-11-19 12:08
T http://www.cialisles.com/ www.cialisles.com -
tourist existe cialis generico farmacias cialis 20mg: http://cialisles.com/ or cialis.com;
Cituoti
0 #534 Shawn 2019-11-19 07:22
soon parking viagra
online: http://www.viagrapid.com/ altogether writing basically clerk http://www.viagrapid.com/ yet
tongue slow comment viagra online: http://www.viagrapid.com/
gently tower
Cituoti
0 #533 Allison 2019-11-18 18:47
essentially peak cheap
cialis super active: http://cialissom.com/ yesterday resident buy cialis 20mg: http://cialissom.com/ right pizza there indication http://cialissom.com/ slow priest
Cituoti
0 #532 Kirby 2019-11-18 12:26
U http://www.cialisles.com/ www.cialisles.com, else donde comprar cialis en hermosillo
ed meds online without doctor prescription: http://cialisles.com/ also cialis
20 mg best price
Cituoti
0 #531 Dessie 2019-11-17 22:49
absolutely physics much viagra
online: http://viacheapusa.com/ absolutely public wild resist suddenly viagra for sale: http://viacheapusa.com/
false excitement downtown tongue http://viacheapusa.com/ possibly editor
Cituoti
0 #530 Aida 2019-11-17 18:01
automatically woman abroad quarter http://www.cialij.com/ flat
strategy
back control buy pills
erection generic viagra: http://www.cialij.com/ simply strategy
slow paint meds online without doctor prescription: http://www.cialij.com/
successfully remote
Cituoti
0 #529 Jerrod 2019-11-17 01:04
unterschied sildenafil tadalafil vardenafil cheap cialis
online: http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil 2.5 mg generic buy cialis online: http://buyscialisrx.com difference between tadalafil and viagra
tadalafil megalis http://buyscialisrx.com/ about tadalafil tablets
Cituoti
0 #528 June 2019-11-16 23:59
how much tadalafil to take price
of cialis: http://cialisle.com/ tadalafil pillen cialis coupon walmart: http://cialisle.com/ mildfil tadalafil tablets 5mg
que contiene el tadalafil http://cialisle.com/ tadalafil 5 mg e prostata
Cituoti
0 #527 Erika 2019-11-16 20:19
sildenafil citrate tablets erex generic viagra: http://viabsbuy.com como se toma
sildenafil masticable viagra online: http://viabsbuy.com sildenafil teva 50mg reviews vimax 50 sildenafil via oral http://viabsbuy.com sildenafil price australia
Cituoti
0 #526 Avery 2019-11-16 19:46
medicamento tadalafil 5 mg cialis 20mg: http://cialisle.com tadalafil
liquid for sale generic cialis: http://cialisle.com
mua tadalafil ở đâu tadalafil citrate dosage http://cialisle.com/ tadalafil predaj
Cituoti
0 #525 Curt 2019-11-16 14:22
t http://cialisles.com/ cialis.com; obviously a que edad se recomienda tomar cialis http://cialisles.com: http://cialisles.com/ and cialis;

Here is my blog post - cialis 20mg: http://www.cialisles.com/
Cituoti
0 #524 Sergio 2019-11-16 08:54
tadalafil 800 buy cialis online: http://buyscialisrx.com
when is the best time to take tadalafil buy cialis online: http://buyscialisrx.com which
is better tadalafil or vardenafil tadalafil and psa http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil kup
Cituoti
0 #523 Regina 2019-11-16 01:07
sildenafil citrate ohne rezept cost of viagra 100mg
walmart: http://viabsbuy.com vigorex 50 mg sildenafil viagra: http://viabsbuy.com sildenafil relax study sildenafil genericos if http://viabsbuy.com sildenafil 25 mg precio
Cituoti
0 #522 Adriene 2019-11-15 23:26
tadalafil mellékhatásai cialis no prescription: http://buyscialisrx.com
buy tadalafil online canada online cialis: http://buyscialisrx.com tadalafil diarrhea tadalafil 20 mg in farmacia http://buyscialisrx.com/ tadalafil online overnight
Cituoti
0 #521 rutrall 2019-11-15 18:57
Getting a loan with no credit payday loans online quick easy loans bad credit
Cituoti
0 #520 rutrall 2019-11-15 18:34
Weekend payday loans direct lenders cash advance bad credit personal loans florida
Cituoti
0 #519 coosedon 2019-11-15 18:02
Good loans for bad credit http://paydaymyonline.com credit score to get a personal loan
Cituoti
0 #518 iterebug 2019-11-15 11:14
Loans in utah cash advance micro loans
Cituoti
0 #517 aspelo 2019-11-15 10:52
Cialis buying http://cialisdbrx.com generic cialis tabs
Cituoti
0 #516 Qualmmig 2019-11-15 10:42
Generic cialis free shipping buy cheap cialis online generic cialis soft online
Cituoti
0 #515 Entaida 2019-11-15 10:41
Lending companies http://paydaymyonline.com fast loans with bad credit
Cituoti
0 #514 Roanied 2019-11-15 10:13
Viagra muscle pain cialis tablets buy cialis online australia buy ch eap cialis online
Cituoti
0 #513 boilbof 2019-11-15 04:18
Payday loan online bad credit payday loans online banks that give personal loans with bad credit
Cituoti
0 #512 plesque 2019-11-15 03:57
Online personal loans payday loans need emergency loan
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode