Tik mirtis mus išskirs. ar tai įmanoma?

 

Vien 2017 metais Lietuvos statistikos departamento duomenimis susituokė apie 20,9 tūkstančiai porų. Tačiau negalima ignoruoti, kad tais pačiais metais buvo įregistruota ir 8,3 tūkstančiai ištuokų. Esant dideliam skyrybų skaičiui, nenuostabu, jeigu norinčių įsipareigoti visam gyvenimui jaunų žmonių galvose knibžda abejonės: ar sugebėsiu mylėti savo sutuoktinį ilgalaikėje gyvenimo perspektyvoje, ar būsiu mylimas po 10–20 bendro gyvenimo metų?

Santykių žinovas ir rašytojas Vytautas Jančiauskas prisipažįsta, jog jį taip pat kamavo šie klausimai. Jis atsakymų ieškojo pas žymiausius pasaulyje santykių konsultantus. O suradęs juos dalinasi savo knygoje „Mūsų santykių ritualai“. V. Jančiauskas pataria kurti savo ateitį jau dabar, ryškiai įsivaizduojant, kaip pora save norėtų matyti po 20 ir daugiau bendro gyvenimo metų. Norėdami geriau įsivaizduoti savo ateitį, V. Jančiauskas ir jo mylimoji pasidarė sendinančių nuotraukų fotosesiją: „Turėdamas šias nuotraukas aš jaučiuosi taip, lyg jau būtume pasenę kartu.“  

Taip pat, Vytautas aprašė kaip norėtų atrodyti ir jaustis su mylimąja senatvėje:

„1. Mes suprantame vienas kitą be žodžių. Iš žvilgsnio, mimikos, eisenos, kūno kalbos.

2. Mes turime daug draugų.

3. Esame „nenupezę“ ir daug keliaujame. Trykštame energija.

4. Mes stilingai rengiamės ir visada turime kokią nors bendrą stiliaus ar spalvos detalę.“

Rašytojas poroms pataria susikurti savo individualią ateitį vaizduotėje ir ją užrašyti. Juk tiksliai žinant, ko nori, yra lengviau tai pasiekti.

V. Jančiauskas knygoje „Mūsų santykių ritualai“ aprašo daugybę būdų, kurie galėtų virsti šeimos ritualais, kasdieniniais įpročiais, porai padėsiančiais pasiekti užsibrėžtus ateities tikslus. Vienas iš tokių poros įpročių galėtų būti įžadų atnaujinimas: „Atnaujindami įžadus partneriai parodo vienas kitam, kad jie pasirenka jį ar ją dar ir dar kartą.“

Pasak santykių eksperto V. Jančiausko, apsisprendimas visą gyvenimą būti su vienu partneriu, žmogų daro laimingą: „Turėdamas galimybę rinktis, kurį vyrą ar moterį mylėti, žmogus yra nelaimingesnis už tą, kuris pasirinko mylėti vieną žmogų.“ Net jei porai yra svetimos santuokos bažnyčioje tradicijos, ji gali pasirašyti savo asmenišką įsipareigojimą vieno kitam, su jiems prasmingu tekstu. Šį įžadą ar įsipareigojimą patariama atnaujinti kiekvienais metais. Tegul gražiai pasipuošę mylimieji paskiria dieną vien tiktai sau ir atnaujina įžadą, tardami pačius gražiausius žodžius vienas kitam. Stiprios teigiamos emocijos įsirėš į atmintį ir sunkesniais momentais primins apie laimingas akimirkas, praleistas kartu su savo gyvenimo partneriu.

Žymus Amerikos profesorius, sociologas ir gerontologas Karlas Pillemeras, ištyrė 700 ilgai kartu gyvenusių porų. Jis taip pat priėjo prie išvados, kad santykiuose svarbiausia abiejų partnerių įsipareigojimas vieno kitam likti kartu, kad ir kas nutiktų, bei dviejų žmonių pastangos bendradarbiauti ir tobulėti.

K. Pillemero tyrimas atskleidė, jog 95 procentai 20–24 metų porų tiek prieš 50 ar 100 metų, tiek ir dabar mąsto panašiai: nori susituokti ir turi tą pačią viltį, kad jų meilė tęsis iki gyvenimo pabaigos.

Taigi žmonių troškimas su vienu asmeniu praleisti visą gyvenimą yra labai stiprus ir, atrodo, tęsiasi per visas kartas. Ir tikriausiai jokia skyrybų statistika neatims šios vilties iš žmonijos.

Parengė Vitalija Paulauskaitė

Bernardinai.lt

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode