Ekspertė iš JAV primena, kad rinktis turi galėti ir žmonės su negalia

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su JAV ambasada Lietuvoje ir asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumu“ organizuoja praktinį seminarą „Pokyčių siekiant Lietuvoje: nuo institucionalizacijos prie bendruomeninių paslaugų asmenims su negalia“. Seminaro dalyviai – nevyriausybinio sektoriaus ir globos įstaigų atstovai. Ekspertė iš Jungtinių Amerikos Valstijų Vivian Ngwa pasidalino JAV patirtimi apie asmenų su negalia įstaigų deinstitucionalizaciją ir šiuo metu teikiamas bendruomenines paslaugas kaip alternatyvą institucinei globai.

Jos manymu, neįgalus žmogus turi teisę pasirinkti, kur ir kaip jam patogiau gyventi, o didelės institucijos atveju nustatyta tvarka neleidžia tinkamai atsižvelgti į kiekvieno asmens individualius poreikius, norus ir galimybes. Todėl labai svarbu bendruomenėje kurti ne tik su apgyvendinimu susijusių paslaugų infrastruktūrą, bet ir didinti kitų socialinių paslaugų, kaip pavyzdžiui, dienos užimtumo paslaugų prieinamumą. „Mes kasdien galime rinktis kokius sprendimus priimti, ir apie tai net negalvojame. Apgyvendinus žmones bendruomenėje tokiuose namuose, kaip gyvena ir kiti visuomenės nariai, galime stebėti akivaizdžius neįgalių asmenų elgesio, bendravimo pasikeitimus. Tai gražūs pokyčiai, ir kas, jei ne mes, juos galime tiems žmonėms suteikti“, – sakė ekspertė.

Iki 2017 m. pab. buvo įsteigta 11 grupinio gyvenimo namų (SADM pavaldumo Kelmės, Telšių, Kėdainių, Švenčionių, Akmenės r., Kauno m. savivaldybėse esančiose įstaigose) 62 suaugusiems asmenims su negalia ir 10 vaikų su negalia, taip sudarant jiems galimybę lankyti dienos užimtumo centrus bendruomenėje, o 2018 m. pirmoje pusėje skirtingose savivaldybėse veiklą pradės dar 11 grupinio gyvenimo namų (88 suaugusiems asmenims su negalia ir 14 vaikų su negalia). 

Žmonės su labai sunkia negalia, kurie net su priežiūra negali gyventi savarankiškai, gyvens institucijose, kurios bus labiau pritaikytos tam, kad kiekvienas galėtų gauti kuo labiau asmeniškai pritaikytas paslaugas. 

Šią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai dalyvauja dar keliuose svarbiuose renginiuose, į kuriuos kviečiame žurnalistus:

Vasario 6 d. 10:30 val. – susitikimas su eksperte iš JAV Vivian Ngwa, kuri pasidalins JAV patirtimi apie asmenų su negalia įstaigų deinstitucionalizaciją ir šiuo metu siūlomas bendruomenės paslaugas kaip alternatyvą institucinei globai.  Renginys anglų kalba vyks Atviros Lietuvos fondo posėdžių kambaryje, Didžioji 5, III aukštas. 

Vasario 7 d. 10 val. Lietuvos savivaldybių asociacijoje (T. Vrublevskio g. 6, Vilnius) vyks išplėstinis LSA Socialinių reikalų komiteto posėdis, kur dalyvaus ir SADM atstovai. Posėdyje bus aptariami aktualūs savivaldybėms vaiko teisių apsaugos ir globos namų pertvarkos klausimai.

Vasario 9 d. (9.00-15.00) Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu organizuoja konferenciją „Deinstitucionalizavimo patirtys ir iššūkiai“, kuri vyks Lietuvos Respublikos Seime, konferencijų salėje (Gedimino pr. 53, Vilnius, III rūmai, 2 aukštas). Taip pat vyks spaudos konferencija.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode