Reklama 1

Geopolitikos diagnostika: Sirija, Vidurinė Azija – Kinija, Norvegija

 

Sirija

Faktas:

Amerikiečių oro antpuolio prieš prezidentą Assadą remiančias pajėgas Deir el-Zouro rajone žuvo daugiau gal keli šimtai Rusijos savanorių iš neva privačios karinės formuotės (t.y samdinių) „Vagner“.

Diagnozė:

Nors Maskva neigia bet kokių rusų samdinių Sirijoje žūtį, niekas neabejoja, kad rusai ten yra, kad tarp JAV ir Rusijos įvyko pirmas toks rimtas susidūrimas nuo Šaltojo karo laikų. Amerikiečiai pasirodė visa galva pranašesni techniškai ir taktiškai. Iki galo neaišku, kad JAV tikrai norėjo aštrinti situaciją, bet rusams tai labai skaudus smūgis. Rusijai reikia kaip nors atsakyti, nes ji liks gėdingiausiai pralaiminti šiame kare, sugebanti tik naikinti civilius. Vladimirui Putinui ypač negerai pasirodyti, kad jis yra silpnas ir jo, kaip sakoma, privačios gvardijos kariai tampa lengvu amerikiečių grobiu, kai tik pastarieji pasiryžta atakai. Amerikiečiams svarbu ne tik įrodyti, kad jie gali viską, jei tik nori, tačiau jiems reikia ir aiškaus situacijos išgryninimo – kas yra kas ir su juo šiame kare. Laukia dar tolesnis ir labao nelengvas santykių su turkais aiškinimasis.

Vidurinė Azija – Kinija

Faktai:

Uzbekistano užsienio reikalų ministras susitiko su Irano prezidentu aptarti situacijai Afganistane ir (neformliai) vakarų Kinijoje. Stebimas intensyvus diplomatinis „bruzdesys“ tarp Kazakstano, Kinijos, Pakistano. 

Diagnozė:

Afganistane tęsiasi neformali politikps ir visuomenės islamizacija. Pralaimėjęs fizinį karą Talibanas ir Islamo valstybė laimi komunikaciniame kare. Naujas žaidėjas Afganistane – Kinija – suaktyvina savo diplomatines pastangas paveikti šalies politinę raidą taip, kad islamizacija silpnėtų. Kinija rimtai siekia silpninti islamiškojo faktoriaus reikšmę Afganistane, nes iš šios šalies teikiama parama Vakarų Kinijoje gyvenantiems musulmonams – uigurams, vis dažniau rodantiems norą sukurti savo valstybę. Rytų Turkestano Islamo judėjimas (įkurtas 1993 metais), pagrindinė regiono politinė organizacija, turi ir savo slaptus karinius dalinius. Uigūrų teritorija yra retai apgyvendinta, tačiau per ją vyksta susisiekimas tarp Kinijos ir Europos. Keliai tampa vis nesaugesni.

Norvegija

Faktai:

Įvyko pirmos nuo 2013 metų aukšto lygio kariškių konsultacijos tarp Norvegijos ir Rusijos. Norvegija neslepia susirūpinimoi dėl rusų karinio aktyvumo, pastarieji nori „susitarti“.

Diagnozė:

Susitikimu buvo siekta bent jau simboliško NATO ir Rusijos santykių pagerinimo, tačiau pasiekimai nedideli. Rusijos akimis santykių pagerinimas – tai sankcijų atšaukimas ir, bendrai, – politikos „nuodėmių“ atleidimas. NATO tikslas – geriau kontroliuoti Rusjos ginkluotųjų pajėgų veiksmus šiaurėje. Norvegijos pakrante tekanti Golfo srovė yra neužšalantis kanalas, kuriuo Rusijos laivai gali pasiekti Atlantą iš bazių Kolos pusiasalyje prie neužšalančios Barenco jūros. Dvišalėje dimensijoje Norvegija nesutaria su Rusija dėl jūros sienos. Norvegams Rusija yra ir reikalingas partneris ir didžiausia grėsmė. Klausimas, ar prekiaukim bijodami, ar pradžioje nebijokim, paskui prekiaukim?

Egidijus Vareikis, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode