Reklama 2

Židikiškiai pasiruošę sunkumams Tėvynės vardan

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo nele

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Ankstyvą antradienio rytą trys Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos moksleiviai kartu su bendrijos „Lemtis“ nariais ir lydinčiu mokytoju išvyko į ekspediciją Irkutsko srityje.

Laimėjo projektą

Tam, kad galėtų keliauti ekspedicijose tvarkyti tremtinių kapaviečių Irkutsko srityje, židikiškiai pateikė Lietuvos Kultūros tarybai paraišką projektui „Istorija gyvai“. Laimėję šį projektą moksleiviai gavo dalinį finansavimą ir tuo pačiu – galimybę vykti į planuotą ekspediciją. Pasak projekto koordinatorės, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorės pavaduotojos Laimos Bartkuvienės, tai antroji gimnazistų ekspedicija. Jos tikslas – ieškoti ir tvarkyti apleistas lietuvių kapavietes Irkutsko srityje ir taip palikti atminimą ateinančioms kartoms.

 

Ekspedicijos dalyviai

Pirmoji minėtos mokyklos mokinių ir mokytojų ekspedicija į tremties vietas vyko užpernai. Tuomet jie lankėsi Permės krašte. Šiemet išvyko baigusi 12 klasių Ingrida Jazbutytė, jau į antrąją tokią kelionę – būsimas vienuoliktokas Vytautas Kekys bei būsimas 12-okas Martynas Klemenis. Juos lydi gimnazijos matematikos mokytojas Stasys Dambrauskas. Jau antrą kartą židikiškiams vadovaus bendrijos „Lemtis“ narė Gražina Žukauskienė. Vilniuje prie židikiškių prisijungė ir delfi.lt žurnalistas Edgaras Savickas.

Reikia priaugti

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė „Būdui žemaičių“ teigė, jog patriotiškumą reikia ugdyti nuo mažens: „Su mokiniais tvarkom apleistus kapus savo krašte, globojam senelius, gimnazijoje stipri jaunųjų šaulių veikla, daug bendraujam su ekspedicijų į tremtinių vietas organizatoriumi ir vadovu, „Lemties" bendrijos nariu Gintautu Alekna, organizuojame susitikimus, kuriuose pasakojami įspūdžiai, rodoma vaizdo medžiaga bei jo sukurti filmai. Iniciatyvą vykti į ekspediciją parodė patys moksleiviai. Tik kartu su mokykla ir šeima galima išugdyti dorą žmogų. Reikia savo kraštą pažinti ir širdimi suvokti, kad jis tau brangus. Neužtenka vien žodžių, reikia ir darbų. Kai tai suvoks politikai ir kai daugiau jaunimo liks Lietuvoje, tuo pilnesnė bus mūsų senatvė.“

Pasigedo valdžios dėmesio

Antradienį penktą valandą ryto ekspedicijų dalyvius iš Mažeikių išlydėjo gimnazijos direktorė R. Širvinskienė, jos pavaduotoja, projekto koordinatorė L. Bartkuvienė bei tėveliai ir kiti norintieji. Iš Vilniaus oro uosto keliautojus į skrydį be žurnalistų draugų ir prijaučiančių žmonių išlydėjo ir LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja. Keliautojai pasigedo tik Mažeikių rajono savivaldybės dėmesio. Pasak jų, apie tai viešoje erdvėje net nebuvo jokio pranešimo. Nei vienas Savivaldybės atstovas nepanorėjo parodyti pagarbos tiems, kurie turi kilnų tikslą.

Jaunieji ekspeditoriai su savo vadovais į Lietuvą sugrįš rugpjūčio 4 dieną, o rugpjūčio 1 d. grįš praėjusią savaitę į Tomsko sritį išvykę ir „Misijos Sibiras“ dalyviai.

Pasiliks ilgiau

Kartu su gimnazistais į tremtinių kapų paieškos ir inventorizacijos ekspediciją Irkutsko srityje išvyko ir G. Alekna. Tik jis Sibire pasiliks iki rugpjūčio 30 d. Bendrijai „Lemtis“ Lietuvos Kultūros taryba šiemet finansavimą skyrė vėlai, todėl ekspedicijos darbus, pasak jo, teks vykdyti labai skubotai. „Vasara baigiasi, o darbo apimtys labai didelės. Lankytinos vietos išsimėčiusios daugiau kaip 2000 km. atstumu. Planuoju aplankyti apie 30 vietovių, išsibarsčiusių Krasnojarsko krašte ir Buriatijoje, – sakė G. Alekna, pridurdamas, jog kelionės po Sibirą reikalauja daug ištvermės. – Fizinis krūvis gana didelis, netgi kai įvyksta inventorizacija, kai pėsčiųjų žygių bei gyvenimo palapinėse nėra, tačiau vis tiek reikia traukiniais, automobiliais ar kitokiu transportu „trankytis“ tūkstančius kilometrų, dar erzina uodai ir karštis. Be to, ne viena kapavietė yra išnykusiuose kaimuose, todėl ekspedicija gali būti itin sudėtinga.“

Politinė situacija

Ekspedicijos dalyviai baiminasi ne tik fizinių išbandymų, bet ir paaštrėjusios politinės situacijos. Pasak G. Aleknos, kas bus nuvykus, neaišku: „Per pastaruosius metus politinė situacija labai stipriai pasikeitė tarp mūsų šalių. Todėl gali būti priešiškai nusiteikusių žmonių. Bet aš turiu vilties, kad didesnių incidentų neturėtų būti, nes sibiriečiai visgi yra geri žmonės.“

Ernesta ŠNEIDERAITYTĖ

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode