Reklama 2

Parodoje sušvito gamtos spalvos

Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centre atidaryta dailininko Algirdo Petravičiaus tapybos darbų paroda „Gamtos spalvos“, kuri veiks darbo dienomis iki liepos 31 d. Improvizuotoje spaudos konferencijoje dailininkas atsakė į šio centro direktorės Jolantos Gintalienės pateiktus klausimus, papasakojo apie kūrybą ir save.

Mokosi ir tobulėja

A. Petravičius gimė 1953 m. Marijampolėje. 1971 m. baigė Šilutės rajono Saugų vidurinę mokyklą, o 1977 m. Šiaulių universitete – dailės pedagogiką. Nuo 1980 m. gyvena Mažeikiuose, čia sukūrė šeimą ir subrendo kaip menininkas.

 

Parodos atidarymo metu A. Petravičius prisipažino, jog tapyti pradėjęs prieš porą dešimtmečių ir gerai prisimenąs savo pirmąją mokytoją ir kitus, kurie padėjo jam perprasti tapybos paslaptis. Renginio vedėjos paklaustas, ar turi kuo sekti, savo idealą, parodos autorius sakė neturintis vieno idealo, tačiau galintis pasimokyti iš didžiųjų dailininkų, tokių kaip Pikaso, taip pat ir iš savo kurso draugų, pasiekusių meno aukštumų. „Man ne gėda mokytis iš kitų. Vieno tokio menininko, kuriuo sekčiau, neturiu, tiesiog pats žmogus dirbi ir tobulėji“, – sakė A. Petravičius ir pridūrė, jog nemėgsta dažnai rodyti savo kūrybos, nors yra sukūręs nemažai darbų. Paskutines autorines parodas buvo surengęs 2008 m. Plungės kultūros centre ir Mažeikių rėmelių salone „Livita“. „Savo darbų nesu linkęs siūlyti ir pardavinėti, nes nesu komercinis ar pataikaujantis pigiam skoniui dailininkas, tačiau tai leidžia man išsaugoti solidžią savo darbų kolekciją, iš kurios galėčiau nesunkiai suformuoti kelias temines parodas. Gal mano paveikslai taps šeimos relikvija, o gal kas pamatęs norės įsigyti.“

Turi savo „mūzą“

     Menininko nuomone, ne parodos ar jų skaičius lemia kūrybos potencialą: „Svarbiausia pajausti, kada tavoji „mūza“ duoda ženklą kūrybiniam proveržiui ir tu tiesiog negali jos neklausyti. Tai būna laimingiausios akimirkos, kai visas pasaulis yra kažkur toli, o prieš tave tiktai balta drobė ar kartonas, dažai, teptukai ir... juoda kava.“

     Pasak A. Petravičiaus, kiekvienas menininkas turi savo „mūzą“, bet įvardinti konkrečiai jos neįmanoma, nes tada ji nebebus „mūza“: „Aišku, pati ištikimiausia ir kantriausia „mūza“ yra antroji šeimos pusė – žmona, kuri atlaiko visus vyro menininko įnorius, įgeidžius, paslydimus ir paklydimus. Galiu netapyti metus ir penkerius, bet, jei pagauna įkvėpimas, tai dirbu dieną naktį mėnesį ir daugiau, o juk yra buitis, reikia ir vinį įkalti, ir kitą darbą padirbti. Tada žmonai tenka susitaikyti, kad vyras to nepadarys, ji prisitaiko ir pakenčia.“

     Įkvėpimas, pasak autoriaus, gali ateiti bet kada ir bet kur: „13 metų vyksta vaikų stovyklos. Nuvažiuoji ten, žiūri, kaip jie tapo, ir pačiam kyla noras paimti teptuką į rankas. Būna po kokio koncerto, susitikimo... Štai kartą draugas pasakojo įspūdžius iš Graikijos. Nutapiau paveikslą, parodžiau jam ir jis iš karto atpažino, kad tai graikiški motyvai. Ne vienas paveikslas taip atsirado. Įkvėpimas – tai nenusakomas dalykas.“

Pristatė paveikslus

     Paklaustas, kaip įvardintų savo stilių, tapytojas atsakė, jog, jei būtų įžūlus, sakytų, kad realizmas, tačiau kiekvienas meną supranta pagal savo lygį. Jo realizmas improvizuotas, jame daugiau nuotaikos, įspūdžio, jausmo, gamtos spalvų. Pasak A. Petravičiaus, ankstesniuose paveiksluose buvo daugiau pilkų spalvų, nes nebuvo jų pasirinkimo, dabar išbandyti spalvas, atspalvius, kurių begalė – malonumas ir paveikslai skirtingi, nors, aišku, galima atpažinti, kad tai to paties dailininko darbai.

     Komentuodamas savo kūrinius autorius papasakojo, jog juose vaizduojama tai, ką jis mato, jaučia, pavyzdžiui, miškelis pakeliui iš Plinkšių į Mažeikius skirtingu laiku ar Laižuvos gamtovaizdis, upelis kažkur netoli Plungės, debesys, dangus, kurį, A. Petravičius prisipažino, mėgstąs stebėti, jūra, kurią aplanko kiekvieną vasarą.

     Pasak autoriaus, jo paveiksluose kiekvienas gali įžiūrėti, ką nori: „Galima nuimti pavadinimus, ir kiekvienas paveiksluose matys tai, ką jis įsivaizduoja.“

Atokvėpio akimirka

Dėkodamas Turizmo ir verslo informacijos centro direktorei J. Gintalienei už pakvietimą surengti parodą ir šiltą priėmimą, dailininkas sakė, kad viskas įvyko labai laiku, nes šitokios atrakcijos reikėjo abiem pusėms.

Apie savo parodą „Būdui žemaičių“ autorius pasakojo: „Manyje telpa daug meno. Mėgstu ne tik tapybą, bet ir grafiką, fotografiją, teatrą, muziką. Manyje visi menai ir kultūra susišneka tarp savęs ir randa bendrą kalbą. Aš nuo pat mažens visa tai dariau: vaidinau, deklamavau, buvau Šiaulių cirko trupės dalyvis (konferansjė ir iliuzionistas), būdamas studentas vaidinau mėgėjiškuose filmuose, rašiau scenarijus ir turėjau nemažai smagių kolektyvų, pats dalyvavau saviveikloje ir buvau daugelio įdomių renginių organizatorius bei dalyvis, 1994–2001 m. vadovavau Naftininkų kultūros centrui. Savo gyvenimo kelyje sutikau daug žymių meno ir kultūros žvaigždžių iš viso margo pasaulio. Iš jų išmokau daugelio dalykų.“

Pasak A. Petravičiaus, paroda „Gamtos spalvos“ yra tarytum trumpa atokvėpio akimirka tam, kad būtų galima kritiškai pasižiūrėti į savo kūrybą, o labiau pavykusiais darbais pasidalinti su meno gerbėjais ir bičiuliais. Nors parodos kūrybinis periodas apima 2003–2014 metus, tačiau dauguma darbų Mažeikiuose niekada nebuvo eksponuojami, juk savo namuose pranašu nebūsi.

Apie ateities planus dailininkas kalbėjo užuominomis. Jo nuomone, svarbiausia daug neplanuoti, gyventi ir džiaugtis gyvenimu šiandien, o kas bus rytoj, tas ir bus.

Komentarai  

+1 #6 Marija 2018-03-17 18:28
Algirdo parodoje matyti paveikslai sužavėjo savitu koloritu. Paslaptingi, tarsi pro rūką, ekspresyvūs ir paliekantys žiūrovui erdvės pamastymams.
Cituoti
-1 #5 Irena Zach. 2018-03-17 18:19
Dailininko Algirdo tapybos kelią stebiu nuo mažumės.Tai išskirtinio talento žmogus. Visada paieškose ir atradimuose. Jautrus tapyboje, muzikoje, turintis gerą jumoro jausmą.
Cituoti
-1 #4 Romas M 2017-11-10 09:47
Kas žino šį žmogų, žino,kad yra jį už ką gerbti.Labai geras žmogus ir nuostabūs jo kūriniai.Sėkmės ir sveikatos Tau Algi.
Cituoti
+1 #3 Tomas 2015-06-13 10:30
Labai grazus darbai, patariu visiems apsilankyti ir pasigrozeti, o kas turite galimybiu ir isigyti nuostabiu meno kuriniu!
Cituoti
+1 #2 Raimonda 2015-06-12 15:33
Teko apsilankyti parodoje, nuostabus darbai!!! Labai talentingas dailininkas! :-)
Cituoti
+1 #1 alona 2015-06-11 19:48
tikrai gražūs darbai, linkiu kūrybinės sėkmės jų autoriui.
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode