Parama dėkojame




Mažeikiuose lankėsi EP narė

 

Birutė ŠNEIDERAITIENĖ

Vakar Mažeikiuose lankėsi Europos Parlamento narė dr. Laima Andrikienė. Vizito tiklas – sužinoti, kuo gyvena mažeikiškiai, ir kalbėtis apie praėjusią savaitę priimtą Europos Komisijos biudžetą: jo teigiamus ir neigiamus aspektus Lietuvai.

Viekšnių gimnazijoje viešnia vedė Europos pamoką.

Kalba apie EK biudžetą

„Keliauju po Žemaitiją, o kadangi Mažeikiuose seniai buvau, domiuosi, kas vyksta, kuo jie gyvena, – sakė viešnia. – Važinėju po savivaldybes kalbėdama apie priimtą Europos Komisijos biudžetą: kaip atrodys Lietuvai siūlomi Europos Komisijos prioritetai, kaip Lietuva priims pasiūlymą mažinti tiesiogines išmokas ūkininkams, skirti mažiau pinigų sanglaudos bei struktūriniams fondams.“

Traukiasi Britanija

Pasak dr. L. Andrikienės, šitie metai duoti deryboms. Iki metų pabaigos Europos Parlamentas, valstybės narės ir Komisija turi sutarti dėl pagrindinių išlaidų prioritetų, taip pat dėl įnašų į ES biudžetą, nes kitąmet, kovo 29 d., Britanija išeis iš ES. Ši šalis į biudžetą įnešdavo gerokai daugiau, nei gaudavo. „Britai biudžete palieka didelę skylę, per metus maždaug 12 milijardų eurų. Kadangi biudžetas planuojamas 7 metams, skylė, kurią reikia užtaisyti – 84 milijardai eurų“, – skaičiavo europarlamentarė. Pasak jos, Lietuva dabar moka per metus mažiau nei 3 milijardus, o gauna 13 milijardų eurų.

Išeitys dvi

Norint kompensuoti prarasimą Britanijos įnašą į EK biudžetą, keliai yra du: valstybės narės turi didinti įnašus, ko nenori daryti, ir mažinti išlaidas, apkarpant kai kurias išmokų sritis.

„Valstybės į Europos Sąjungos biudžetą sumoka po 1 proc. bendrų nacionalinių pajamų. Iš to per septynerius metus ES biudžetas, iš kurio daromos išmokos, gauna trilijoną eurų, – mažeikiškiams pasakojo Europos Parlamento narė. – Komisija siūlo padidinti įnašus iki 1,11 proc., kas sudarytų 1,279 milijardo eurų, bet to neužtektų, reiktų dar kai kam mažinti finansavimą.“

Prioritetai

Dr. L. Andrikienės teigimu, pirmas prioritetas, kurį ES siūlo,100 proc. didinti finansavimą – jaunimas, kurio bedarbystė ES valstybėse siekia iki 50 proc.: „Pusė žmonių iki 30 metų yra bedarbiai. Jie baigę mokyklas, universitetus. Lietuvos situacija šiuo klausimu šiek tiek geresnė.“

Viešnios teigimu, antras prioritetas – sienų apsauga ir pabėgėlių srautų valdymas: „Kad nestovėtų prie ES sienų pabėgėlių minios, kurios veržiasi į ES, o mes nežinome, ką su jais daryti. Tam tikslui siūloma skirti beveik trigubai daugiau – 35 milijardus (dabar 13 milijardų).“

Daugiau pinigų, pasak dr. L. Andrikienės, siūloma skirti gynybai, kuri iki šiol buvo patikėta NATO. D. Trampui valdant JAV, situacija keičiasi.

Mažinti išmokas

Mažiau pinigų naujajame EK biudžete siūloma skirti žemės ūkio politikai: tiesiogines išmokas ūkininkams sumažinti 4 proc. ir sanglaudos politiką – 5 proc. „Siūloma, kad dideli ūkiai būtų finansuojami santykinai mažiau, o vidutiniai ir maži – daugiau. Tai ne visiems patiks. Uždės lubas, nesvarbu, kiek ūkininkas valdo ha, metinė išmoka negalės viršyti tam tikros pinigų sumos, – sakė dr. L. Andrikienė, pridurdama, kad kalbama apie 60 tūkst. eurų per metus, tačiau dar suma nėra patvirtinta ir jokiuose dokumentuose nefiksuota. – Lietuvos ūkininkai iki šiol gavo mažiau nei prancūzai, vokiečiai ir kiti. Dabar laikas pasiekti, kad nebūtų pirmarūšių ir antrarūšių.“

Atominės uždarymas

„Ignalinai EK siūlo per 500 mln. eurų 7 metams uždarymo darbams, o mums reikia 750 mln. Tai skaudulys. Reikia nuoseklaus ir atkaklaus Vyriausybės veikimo, – pastebėjo Europos Parlamento narė. – Galima skatinti savivaldybės vadus apie tai kalbėti su Vyriausybe, nes patys kentėsim. Kai pristatinėjo biudžetą Parlamente, rekomendavo valstybėms narėms užsirašyti konsultacijoms. Lietuva visada būna paskutinė.“

Susitiko su gimnazistais

     Dr. L. Andrikienė lankėsi Viekšnių gimnazijoje, kur gimnazistams vedė Europos pamoką. Europos Parlamento narė apžvelgė Europos Sąjungai kylančias grėsmes, kurių ji įžvelgė tris: D. Trampo valdomos JAV politika, agresyviai nusiteikusi Rusija ir kinų skverbimasis į Europos ir kitų šalių rinką. Taip pat išdėstė, kokios laukia Brexit pasekmės, nors gali būti, kad Didžioji Britanija neišstos iš Europos Sąjungos, nepaisant to, kad numatyta jau data, nes britai, referendume balsavę prieš išstojimą, siūlo surengti dar vieną referendumą dėl to. Viešnia atsakė į gimnazistų klausimus apie Škotijos padėtį, pabėgėlius ir kt.

Autorės nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode