Grūdų pardavėjai ir supirkėjai aptarė šiųmečio derliaus supirkimo aktualijas

Pagrindinių grūdinių kultūrų javapjūtė eina į pabaigą – Lietuvoje nupjauta 74 proc. grūdinių augalų ir beveik 85 proc. rapsų pasėlių. Ūkininkai, kurie nesugebės visiškai įvykdyti sutartų įsipareigojimų grūdų supirkėjams, gali lengviau atsidusti – jiems pastarieji žada netaikyti sankcijų ar baudų.

Dėl drėgmės pertekliaus šiųmečio derliaus grūdų ir rapsų kokybėgerokai nukentėjo. Nuogąstaujama, kad dėl nepalankių oro sąlygų dalis pasėlių gali likti nenupjauta. Pastaruoju metu pasitaiko atvejų, kai supirkimo įmonėms atvežama parduoti su sausais grūdaissumaišytųsudygusių arba su pelėsiaisgrūdų. Esant tokiai sudėtingai situacijai nuimant šiųmetį derlių, kyla nemažai ginčų dėl grūdų ir rapsų kokybės įvertinimo. Ginčus, kaip ir kasmet, padeda spręsti Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos arba, jeigu sutartyje numatyta kitaip, kitos kompetentingos laboratorijos specialistai.

Šalies grūdų augintojai baiminasi, kad neįvykdžius grūdų ar rapsų pirkimo-pardavimo sutartyse numatytų sutartinių įsipareigojimų bus taikomos sankcijos.Aptarti susiklosčiusią situaciją į Žemės ūkio ministeriją buvo pakviesti grūdų augintojų ir grūdų supirkėjų interesams atstovaujančių organizacijų bei stambiausių grūdų supirkėjų atstovai. Buvo tariamasi, kad grūdų supirkimo įmonės supratingai įvertintų žemdirbiams kilusias problemas tiek nuimant, tiek parduodant išaugintą derlių ir nežlugdytų savo potencialių partnerių taikant sankcijas už neįvykdytus sutartinius įsipareigojimus.

           Susitikime akcentuota, kad ūkininkai vis dėlto turėtų atidžiau skaityti pasirašomas sutartis ir nesudarinėti tokių, kurių reikalavimų nebūtų galima įgyvendinti. Savo ruožtu supirkėjai, matydami, kad grūdai neatitinka reikalavimų, sumažina supirkimo kainas. ,,Ateityje mums visiems reikėtų dažniau susitikti ir pasikalbėti apie kilusias problemas“, – pastebėjo žemės ūkio viceministras Saulius Cironka.

             Preliminariais duomenimis, per š. m. rugpjūčio mėnesį iš šalies augintojų buvo supirkta daugiau kaip 800 tūkst. t įvairių rūšių grūdų (įskaitant ankštines kultūras) ir 55,3 tūkst. t rapsų sėklos. Supirktų grūdų ir rapsų vertė siekia beveik 131 mln. eurų.

           Grūdų ir ankštinių kultūrų, lyginant su praėjusiųjų metų rugpjūčio mėnesiu, supirkta apie 19 proc. mažiau, rapsų – 5 kartus mažiau, tačiau beveik du kartus daugiau supirkta ankštinių augalų grūdų.

         Lietuvoje praėjusią savaitę beveik visų rūšių grūdų ir rapsų vidutinės supirkimo kainos šiek tiek (3–9 Eur/t) padidėjo. Iš rugpjūčio mėnesį supirkto kviečių kiekio ,,ekstra“ kviečiai sudarė 6,5 proc., I klasės – 17,3 proc., II klasės – 23,6 proc., III klasės – 14,9 proc. ir IV klasės (pašariniai) – 37,7 proc.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode