Reklama 2

Stambule tūkstančiai žmonių dalyvavo masiniame proteste prieš perversmininkus

Per didžiulį mitingą Stambule opozicijos lyderiai ir daugybė paprastų turkų sekmadienį reiškė solidarumą su prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) prieš praeitą mėnesį mėginto įvykdyti perversmo organizatorius.

Per šią didelę demokratijos šalininkų demonstraciją Jenikapio aikštė virto raudonos ir baltos spalvos Turkijos vėliavų jūra, o daugelis dalyvių ant buvo užsirišę galvos raiščius su R.T.Erdogano vardu.

„Pergalė priklauso demokratijai, aikštė priklauso liaudžiai“, – skelbė vienas plakatas.

R.T.Erdoganas prisidėjo prie didžiulės demonstracijos „Demokratija ir kankiniai“, organizuotos pagrindinės opozicinės Respublikonų liaudies partijos (CHP) lyderio Kemalio Kilicdaroglu (Kemalio Kiličdarohlu) ir Nacionalistų judėjimo partijos (MHP) lyderio Devleto Bahceli (Devlero Bachčelio).

Vyriausybę palaikanti žiniasklaida nurodė, kad tame mitinge dalyvavo mažiausiai 3 mln. žmonių, o tvarką prižiūrėjo 15 tūkst. policininkų.

Vienas aukšto rango vyriausybės pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad aikštėje ir aplink ją buvo susirinkę apie 5 mln. žmonių.

Sakydamas baigiamąją kalbą, prezidentas aiškino, kad judėjimas, vadovaujamas Jungtinėse Valstijose gyvenančio dvasininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giurleno) ir kaltinamas Ankaros dėl liepos nepavykusio 15-osios pučo, „brangiai sumokės už savo darbus“.

Pasak jo, politinės partijos gerbs liaudies valią, jeigu visuomenė pasisakytų už mirties bausmės sugrąžinimą.

„Jeigu tauta priims tokį sprendimą (ir palaikys mirties bausmę), tikiu, kad politinės partijos paklus šiam sprendimui“, – R.T.Erdoganas sakė per vienybės mitingą Jenikapio aikštėje daug turistų pritraukiančiame Sultanachmeto rajone.

„Būtent Turkijos parlamentas spręs (dėl mirties bausmės), atsižvelgdamas į tautos suverenumą... Iš anksto skelbiu, kad palaikysiu parlamento priimtą sprendimą“, – pridūrė prezidentas.

Panašūs ankstesni R.T.Erdogano pareiškimai sukėlė susirūpinimą Europos Sąjungos narėms.

Turkija atsisakė mirties bausmės 2004 metais, stengdamasi įstoti į ES.

„Solidarumo kelias“

Tačiau R.T.Erdoganas atmetė kritiką, sakydamas, kad mirties bausmė tebetaikoma Jungtinėse Valstijose, Japonijoje ir Kinijoje.

Kai ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo vadas generolas Hulusi Akaras (Chulusis Akaras), kuris per perversmą buvo trumpai pagrobtas, netikėtai pasakė kalbą, minia jį liaupsino kaip didvyrį, bet vėliau kiti mitingo dalyviai jį pertraukė, reikalaudami mirties bausmės.

Po nesėkmingo pučo, per kurį žuvo mažiausiai 273 žmonės, įskaitant 34 perversmininkus, R.T.Erdogano Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) sekėjai kiekvieną vakarą išeidavo į gatves.

Šios demonstracijos vyko ne vien Stambule ir sostinėje Ankaroje. Tūkstančiai žmonių rengdavo mitingus ir eitynes populiariame vakariniame Izmyro, pietiniame Antalijos mieste, taip pat Dijarbakyre neramiame pietrytiniame regione.

Per savo kalbą R.T.Erdoganas žadėjo, kad „solidarumo kelias“, susikūręs po sužlugdyto pučo, bus tęsiamas.

Stambulas, Turkija, rugpjūčio 8 d. (AFP-BNS).

AP-Scanpix nuotr.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode