Šiaurės Japonijoje 6,6 balo žemės drebėjimas sukėlė nuošliaužų, žuvo mažiausiai du žmonės

 

tiprus 6,6 balo žemės drebėjimas, ketvirtadienį supurtęs Japonijos šiaurinę Hokaido salą, sukėlė žemės nuošliaužų, sugriovė namų, sutrikdė elektros tiekimą ir nusinešė mažiausiai dviejų žmonių gyvybes.

Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK nurodė, kad dar mažiausiai 130 žmonių buvo lengvai sužeisti, o dešimtys yra dingę.

Viename televizijos reportaže matyti dešimtys namų vienos kalvos papėdėje, ant kurių užgriuvo nuošliauža. Gelbėtojų sraigtasparnis lynu kėlė vieną gyventoją, kad nuskraidintų į saugią vietą.

Iš oro nufilmuotuose įrašuose taip pat matyti daug didelių nuošliaužų retai apgyventose kaimiškose vietovėse.

Šis žemės drebėjimas įvyko iškart po kitos Japoniją ištikusios stichinės nelaimės – šaliai smogė itin galingas taifūnas.

Dėl požeminių smūgių apie trys milijonai namų ūkių liko be elektros, bet pramonės ministras Hiroshige Seko (Hirošigė Sekas) sakė, kad vyriausybė tikisi atkurti energijos tiekimą artimiausiu laiku.

Dėl elektros tinklų gedimo buvo išjungta Tomario atominė jėgainė, bet jos aušinimo sistema tebeveikia, maitinama atsarginių generatorių, nurodė NHK.

Smarkiai nukentėjusio Abiros miesto administracijoje dirbantis 51 metų Kazuo Kibayashi (Kadzuo Kibajašis) naujienų agentūrai AFP sakė: „Įvykos staigus, itin stiprus smūgis. Apie 2-3 minutes jutau, kaip (žemė) judėjo į šalis, o ne aukštyn ir žemyn.“

„Tai liovėsi, o vėliau vėl pradėjo kratyti. Jutau, kad buvo dvi bangos. Man 51-eri, ir dar niekada nebuvau patyręs nieko panašaus. Galvojau, kad sugrius mano namas. Viskas mano name suversta. Net neturėjau laiko pradėti tvarkytis“, – pridūrė jis.

Toje pačioje vietovėj po pirmojo smūgio įvyko keletas kitų, iš kurių vienas buvo 5,3 balo.

Žemės drebėjimo židinys buvo negiliai, o epicentras buvo maždaug už 52 km į pietryčius nuo regiono sostinės Saporo. Cunamių pavojus nebuvo paskelbtas.

Sapore gyvenantis Akira Fukui (Akira Fukujis) pasakojo AFP: „Nubudau apie 3 val. nuo vertikalaus smūgio. Uždegiau šviesą, bet netrukus ji užgeso. Neveikia jokie šviesoforai; darbe irgi nėra elektros.“

Likviduoti nelaimės padarinių pasiųsti apie 20 tūkst. gelbėtojų, tarp jų – policijos pareigūnų ir Savigynos pajėgų karių, sakė vyriausybės atstovas Yoshihide Suga (Jošihidė Suga). Artimiausiu laiku prie operacijos turėtų prisidėti dar 20 tūkst. karių.

Pasak Y. Suga žemės drebėjimas pareikalavo dviejų žmonių gyvybių, o vietos žiniasklaida pranešė, kad apie 40 gyventojų yra dingę.

Viena iš aukų tapo 82 metų vyras, per drebėjimą nukritęs nuo laiptų savo namuose.

„Darysime, ką įstengiame, kad būtų išgelbėtos gyvybės“, – premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) sakė po nepaprastojo kabineto posėdžio.

„Žmones teritorijose, paveiktose stiprių požeminių smūgių, raginu likti ramius, atkreipti dėmesį į informaciją apie evakuaciją... ir padėti vieni kitiems“, – pabrėžė Y. Suga.

Pastarosiomis dienomis Japoniją taip pat nusiaubė smarkiausias per 25 metus į šalį atslinkęs taifūnas. Antradienį šalies vakarinei daliai smogusi audra pareikalavo mažiausiai 11 žmonių gyvybių ir padarė didelės žalos regiono pagrindiniam oro uostui.

Naujų smūgių pavojus

Pareigūnai perspėjo, kad gali įvykti naujų žemės drebėjimų.

„Stiprūs žemės drebėjimai dažnai įvyksta (ne po vieną), ypač per 2-3 dienas“ po pirminio smūgio, sakė meteorologijos agentūros darbuotojas Toshiyuki Matsumori (Tošijukis Macumoris), atsakingas už žemės drebėjimų ir cunamių stebėseną.

Pasak jo, namų griūčių ir žemės nuošliaužų pavojus padidėjo, todėl gyventojams reikėtų „dėmesingai stebėti seisminį aktyvumą ir kritulių kiekį, nesilankyti pavojingose teritorijose“.

Žemės drebėjimas taip pat sutrikdė susisiekimą: atšaukti visi skrydžiai Saporo pagrindiniame Čitosės oro uoste. Jo terminalo pastate nukrito dalis lubų, taip pat trūko vandentiekio vamzdis. Taip pat nekursuoja vietos autobusai ir greitieji bei priemiestiniai traukiniai.

Pramonės ministras H. Seko sakė, kad reikės „mažiausiai savaitės“ atkurti elektros tiekimą beveik 3 mln. namų, nes regiono pagrindinėje šiluminėje elektrinėje per žemės drebėjimą kilo gaisras.

Nacionalinė meteorologijos agentūra perspėjo, kad į Hokaidą prognozuojami smarkūs lietūs ir aukšti vandenyno potvyniai, todėl gyventojai raginami saugotis naujų žemės nuošliaužų.

Japonija priklauso vadinamajam Ramiojo vandenyno ugnies žiedui, kur įvyksta daug žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų.

Birželį Osakos regioną supurtę požeminiai smūgiai pražudė penkis žmones ir dar per 350 sužeidė.

Tuo metu 2011 metų kovo 11-ąją katastrofinis 9 balų žemės drebėjimas, įvykęs Ramiojo vandenyno dugne prie Japonijos šiaurės vakarinės pakrantės, sukėlė milžinišką cunamį, padariusį didžiulės žalos ir nusinešusį tūkstančius žmonių gyvybių.

Tokijas, rugsėjo 6 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode