Kabule per IS mirtininko sprogdinimą žuvo 26 žmonės

 

Netoli Kabulo valstybinio universiteto trečiadienį susisprogdinus mirtininkui žuvo mažiausiai 26 žmonės, tarp jų nemažai paauglių, pranešė pareigūnai.

Išpuolis įvykdytas Afganistano sostinėje minint Novrūzo šventę – Naujuosius metus pagal persų kalendorių.

Novrūzo šventę mini iranėnų ir tiurkų tautos, ši diena žymi pavasario atėjimą, o nuo jos skaičiuojami persų naujieji metai. Radikalių musulmonų manymu, ši šventė prieštarauja islamo normoms.

Atsakomybę už šią ataką per savo propagandos agentūrą „Amaq“ prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), informavo JAV įsikūrusi stebėsenos organizacija SITE. Tai buvo jau penktas mirtininkų išpuolis Afganistano sostinėje per kelias pastarąsias savaites.

Kiek anksčiau socialiniame tinkle „Twitter“ talibai pareiškė neprisidėję prie trečiadienio išpuolio.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Nasratas Rahimi (Nasratas Rahimis) sakė, kad dar 18 žmonių – „visi civiliai“ – buvo sužeisti.

Sveikatos apsaugos ministerija savo ruožtu pranešė, kad per ataką žuvo 29 žmonės, o dar 52 asmenys buvo sužeisti. Skirtingų Afganistano žinybų pateikiama informacija apie žuvusiuosius per tokias atakas dažnai nesutampa.

N. Rahimi nurodė, kad pėsčiasis mirtininkas susisprogdino priešais Kabulo universitetą. Šalia tos vietos taip pat yra ligoninė.

Sprogimas nugriaudėjo apie 200 metrų atstumu nuo šventyklos, kur kasmet per Navrūzą susirenka gausybė Afganistano gyventojų. kadangi per šią šventę ten sustiprintas saugumas, mirtininkas negalėjo į ją patekti.

Dėl to jis „susisprogdino tarp iš ten grįžtančių paauglių“, televizijai „Tolo News“ sakė Kabulo policijos viršininkas Mohammadas Daudas Aminas (Mohamadas Daudas Aminas).

Ant kelio besimėtantys nukentėjusiųjų ir žuvusiųjų daiktai buvo kruvini. Vienas vyras, tapęs to sprogimo liudininku, „Tolo News“ pasakojo matęs „mažiausiai keturis kruvinus lavonus“ ant žemės.

IS yra atakavusi tą pačią šventyklą ir anksčiau. 2016-ųjų spalį ginkluotas užpuolikas nušovė 18 žmonių, susirinkusių švęsti Ašuros šventės. Ši diena yra svarbi daugeliui musulmonų, o ypač šiitams.

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis), kurio vyriausybė nuolat sulaukia kritikos, kad nesugeba apsaugoti savo piliečių, pasmerkė trečiadienio ataką ir sakė, jog tai buvo „nusikaltimas prieš žmoniškumą“.

Pastaraisiais mėnesiais karo išvargintame Kabule vis intensyviau veikė Talibano ir IS kovotojai, o Afganistano ir JAV pajėgos savo ruožtu rengė vis daugiau antskrydžių ir antžeminių operacijų prieš šias grupuotes.

Keliomis dienomis anksčiau talibų mirtininkas detonavo sprogmenų prikrautą automobilį – tąsyk žuvo keli žmones.

Kai kurie Vakarų ir Afganistano saugumo ekspertai su ne viena pastaruoju metu sostinėje įvykdyta ataka – įskaitant ir kelis išpuolius, už kuriuos atsakomybę prisiėmė IS – sieja Haqqani (Hakanių) kovotojų tinklą, griežto kurso Talibano sparną.

Afganistano prezidentas A. Ghani praeitą mėnesį pasiūlė planą be jokių išankstinių sąlygų pradėti su Talibanu derybas dėl 16 metų trunkančio karo užbaigimo.

Kol kas talibų reakcija į pasiūlymą buvo nežymi ir analitikai sako, kad tai atspindi debatus tarp Talibano lyderių, ar verta užmegzti dialogą su vyriausybe, kurią ši grupuotė seniai laiko neteisėta.

Kabulas, kovo 21 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode