Izraelis: 2007-ųjų smūgis Sirijoje buvo perspėjimas priešams

 

Izraelio 2007 metais surengtas aviacijos smūgis numanomam Sirijos branduoliniam reaktoriui buvo perspėjimas žydų valstybės priešams, trečiadienį sakė gynybos ministras Avigdoras Liebermanas (Avigdoras Lybermanas).

Jis kalbėjo kariškiams anksčiau trečiadienį pirmą kartą oficialiai pripažinus, kad įvykdė šį itin slaptą reidą, ir paskelbus naujai išslaptintus su šia operacija susijusius dokumentus.

„Mūsų priešų motyvacija pastaraisiais metais padidėjo, bet mūsų armijos, mūsų oro pajėgų jėga ir mūsų žvalgybiniai pajėgumai išaugo, palyginus su pajėgumais, kuriuos turėjome 2007 metais“, – sakoma A. Liebermano pareiškime.

„Į šią lygtį visi Artimuosiuose Rytuose turėtų atsižvelgti“, – pridūrė ministras.

Izraelio kariuomenės atsakomybės už minimą reidą pripažinimas buvo paskelbtas po pastaruoju metu vis garsiau skambėjusių Izraelio perspėjimų dėl jo pagrindinio priešininko Irano veiksmų kaimyninėje Sirijoje.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) taip pat ne kartą ragino, kad sutartis dėl Irano branduolinės programos, sudaryta Teherano ir šešių galingųjų šalių, būtų pakeista arba panaikinta.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), šį mėnesį priėmęs B. Netanyahu Baltuosiuose rūmuose, sakė, kad sutartis su Teheranu iki gegužės 12-osios turi būti „pataisyta“, nes kitaip Jungtinės Valstijos iš jos pasitrauks.

Neseniai B. Netanyahu perspėjo, kad Izraelis „niekada neleis Iranui pasigaminti branduolinių ginklų“.

Kariuomenės pranešime, kuriame pateikiama šios operacijos apžvalga, dėstomi argumentai, kodėl Izraelis turėjo įvykdyti šį smūgį objektui dykumoje Sirijos rytiniame Deir az Zoro regione. Pasak izraeliečių, tas objektas buvo statomas branduolinis reaktorius.

Jau seniai daugelis neabejojo, kad šį aviacijos smūgį surengė Izraelis. Tuo tarpu Sirija neigė stačiusi branduolinį reaktorių.

Šis Izraelio pripažinimas toli gražu nėra pirmasis kartas, kai jo kariuomenė buvo įvardyta kaip atakos Sirijoje vykdytoja.

2008-aisiais, nepraėjus nė metams po smūgio, JAV pareigūnai apkaltino Siriją siekus slapta pasistatyti reaktorių ir pripažino, kad jį sunaikino Izraelis.

Jungtinių Tautų branduolinių programų priežiūros organizacija 2011 metais paskelbė, kad „labai tikėtina“, jog objektas Sirijoje buvo branduolinis reaktorius. Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) nurodė, kad jos gauta informacija rodo, jog tas objektas buvo statomas su Šiaurės Korėjos pagalba.

Naujuosiuose Izraelio pareiškimuose sakoma, kad su šiuo smūgiu susijęs slaptumas buvo būtinas dėl opios saugumo padėties.

Jeruzalė, kovo 21 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode