Tongoje dėl ciklono paskelbta nepaprastoji padėtis

 

Dėl į Tongą atslenkančio galingo ciklono, praėjusią savaitę nusiaubusio kaimyninę Samoa, pirmadienį šioje Ramiojo vandenyno saloje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis.

Laikinasis premjeras Semisi Sika (Semisis Sika) paskelbė perspėjimą apie nepaprastąją padėtį visoje šalyje. Jis sakė esąs „įsitikinęs, kad karalystėje vyksta arba įvyks nelaimė“.

Prie Tongos artėjantis galingas atogrąžų ciklonas „Gita“ vis stiprėja, o Fidžio meteorologijos tarnyba perspėjo, kad pirmadienio vakarą Tongą jis gali pasiekti sustiprėjęs iki galingiausios, 5-os kategorijos, audros.

„Gita“ nešamo vėjo gūsiai siekia 220 km per val. greitį. Šiuo metu ciklonas yra apie 370 km į rytus nutolęs nuo daugiausiai gyventojų Tongoje turinčios Tongatapu salos.

Tongos Fuaamotu meteorologijos centras perspėjo gyventojus apie „didelės griaunamosios jėgos uragano stiprumo vėją“.

Penktadienio naktį „Gita“ siautėjo Samoa saloje, dėl to buvo evakuoti apie 200 žmonių. Audra sukėlė daug potvynių ir paliko daugybę gyventojų be elektros.

Naujosios Zelandijos Meteorologijos tarnybos „Weather Watch“ vyriausiasis meteorologas Philipas Duncanas (Filipas Dankanas) nurodė, kad dabartinės prognozės rodo, jog ciklonas smogs tiesiogiai Tongatapu salai.

„Tai yra labai rimta situacija; tai yra sostinė, ten gyvena per 75 tūkst. žmonių“, – sakė jis.

„Gana retai galima pamatyti tobulą apskritimą; tos audros centras slenka virš labai mažos salos“, – pridūrė meteorologas.

Ph. Duncano teigimu, šis ciklonas gali padaryti daug nuostolių, net jei jis ir nepasieks sausumos.

„Jei jis pasislinks šiek tiek šiauriau ar piečiau, techniškai jis gali nepasiekti sausumos, tačiau (atneš) nepalankius orus, iki 230 km per val. greičio vėją, didesnes kaip 10 metrų bangas jūroje ir daugiau kaip metro gylio potvynius“, – sakė jis

Tongos informacijos ministerija nurodė, kad visame salyne paruošta laikinų evakuacijos centrų, ir paragino gyventojus vengti nebūtinų kelionių.

„Kiekviena šeima turėtų turėti namuose paruoštą ekstremalių situacijų krepšį“, – teigiama ministerijos pranešime.

„Visi turėtų atsižvelgti, kokių nuostolių gali kilti jų namuose, pavyzdžiui, ant namo gali užgriūti dideli medžiai“, – sakoma jame.

Šiuo metų laiku Ramiojo vandenyno salose ciklonai siaučia gana dažnai. Salas pasiekiančios audros, pagal stiprumą skirstomos į penkias kategorijas, padaro itin daug nuostolių.

2016-aisiais Fidžyje siautęs ciklonas „Winston“ pasiglemžė 44 gyvybes, o metais anksčiau Vanuatu skalbęs ciklonas „Pam“ pareikalavo 11 gyvybių ir apgadino 65 tūkst. namų.

Nukualofa, vasario 12 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode