Šiaurės Korėja olimpiados išvakarėse surengė karinį paradą

 

Šiaurės Korėja ketvirtadienį sostinėje Pchenjane surengė karinį paradą, pademonstruodama savo galią vos dienai likus iki žiemos olimpiados atidarymo Pietų Korėjoje.

Branduolinį ginklą turinti Šiaurės Korėja olimpiados proga surengė „puolimą žavesiu“: atsiunčia į Pjongčangą atlikėjų trupę, šimtus šokėjų moterų ir lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) seserį.

Tačiau ketvirtadienį internete paskelbtoje filmuotoje medžiagoje iš Pchenjano matyti, kaip iš miesto centro važiuoja sunkvežimis po sunkvežimio su parade dalyvavusiais kariais, taip pat – tankai ir šarvuočiai. Palei gatves matyti išsirikiavę džiūgaujantys žiūrovai.

Kitaip nei per praėjusį Šiaurės Korėjos paradą 2017 metų balandį, valstybinė televizija renginio šįkart tiesiogiai netransliavo. Tačiau vienas šaltinis Seulo vyriausybėje naujienų agentūrai AFP sakė: „Sužinojome, kad Šiaurės Korėja šiandien nuo 10 val. 30 min. (vietos, 4 val. Lietuvos laiku) surengė karinį paradą Kim Il Sungo (Kim Ir Seno) aikštėje Pchenjane. “

Analitikai sako, kad vykdydama tokią dvejopą politiką Šiaurės Korėja nori įtvirtinti savo kaip „de facto branduolinės valstybės“ statusą ir bandyti susilpninti jai taikomą sankcijų režimą arba įvaryti pleištą tarp Pietų Korėjos ir jos sąjungininkės Vašingtono.

Šiaurės Korėjai dėl draudžiamų branduolinių ginklų ir balistinių raketų programų taikomi keli Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijų paketai. Šiaurės Korėja kuria raketas, galinčias pasiekti JAV žemyninę dalį.

Praėjusį mėnesį Pchenjanas paskelbė, kad ne balandžio 25-ąją, o vasario 8 dieną – Pjongčango olimpiados atidarymo ceremonijos išvakarėse – paminės 70-ąsias savo kariuomenės įkūrimo metines.

Per Šiaurės Korėjos karinius paradus Kim Il Sungo aikšte paprastai žygiuoja tūkstančiai karių ir važiuoja šimtai šarvuotų mašinų, o pagrindinis akcentas būna raketos. Šiaurės Korėjos stebėtojams tai būna proga paieškoti užuominų apie šios šalies technologijų pažangą.

Tačiau iš palydovų darytose parado repeticijų nuotraukose nesimatė nė vienos raketos, pranešė autoritetinga JAV interneto svetainė „38 North“.

Pchenjanas paprastai pakviečia šimtus užsienio žurnalistų, kad pademonstruotų spektaklį visam pasauliui, bet šį kartą to nepadarė. Toks sprendimas galėtų rodyti, kad šalis nori kontroliuoti tai, kaip bus matomas šis paradas. Tokiam tikslui pasitarnautų ir tiesioginės transliacijos nebuvimas.

Vietoje parado valstybinė televizija ryte kelias valandas rodė propagandą, vėliau – filmą ir reportažus iš ankstesnių paradų. Kai kurie reportažai buvo nespalvoti.

Atvyksta svarbūs asmenys

Šiaurės Korėjos aukšto rango delegacijai olimpiadoje vadovauja nominalus šalies vadovas Kim Yong Namas (Kim Jong Namas) – aukščiausio rango pareigūnas, kada nors apsilankęs Pietų Korėjoje. Delegacijoje taip pat yra lyderio Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong (Kim Jo Čen) – vis didesnę galią ir įtaką įgyjanti figūra.

Delegacija lėktuvu atskris penktadienį, į Inčono oro uostą netoli Seulo, pranešė Pietų Korėjos Susivienijimo ministerija.

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) į Pietų Korėją turi atskristi ketvirtadienį, o penktadienį taip pat dalyvaus olimpiados atidarymo ceremonijoje Pjongčange.

Prieš ją surengtame lyderių priėmime Kim Yong Namas ir M. Pence'as galėtų atsidurti toje pačioje salėje, tad atsiranda galimybė jų susitikimui po praėjusių metų, kai jų šalių lyderiai svaidėsi asmeniniais įžeidimais ir karo grasinimais.

Anksčiau ketvirtadienį Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos aukšto rango pareigūnas Cho Yong Samas (Čo Jong Samas) sakė, kad jo šalis „neturi ketinimų“ šios kelionės metu susitikti su JAV pareigūnais.

„Niekada nemaldavome dialogo su JAV ir niekada taip nedarysime“, – sakė jis. Jo žodžius citavo oficialioji naujienų agentūra KCNA.

Tačiau jo komentarai nereiškia, kad jis visiškai atmetė susitikimo galimybę. Tokios galimybės neatmetė ir JAV viceprezidentas.

M. Pence'as griežtai kritikavo Šiaurės Korėją ir trečiadienį Tokijuje paskelbė, kad JAV šiam režimui įves griežčiausias, kokios tik yra buvusios, sankcijas.

M. Pence'o teigimu, JAV „neleis Šiaurės Korėjos propagandai užgrobti olimpinių žaidynių žinios ir vaizdų“.

Tačiau jis neatmetė galimybės susitikti su Pchenjano atstovais.

„Gali būti galimybė bet kokiam susitikimui su šiaurės korėjiečiais“, neformaliam arba formaliam, sakė jis ketvirtadienį, prieš išvykdamas iš Japonijos.

„Turėsime palaukti ir pažiūrėti, kaip tiksliai tai klostysis“, – pridūrė M. Pence'as.

„Taikos olimpiada“

Ši žiemos olimpiada, vyksianti vos 80 km į pietus nuo Korėjos pusiasalį dalijančios Demilitarizuotosios zonos, davė pradžią sparčiam draugiškų santykių atkūrimui pusiasalyje, nors analitikai perspėja, kad naujas santykių atšilimas po olimpiados gali ilgai netrukti.

Pernai tvyrojo didžiulė įtampa dėl Šiaurės Korėjos tarpžemyninių balistinių raketų, galinčių pasiekti JAV žemyninę dalį, bandymų ir kol kas galingiausio branduolinio bandymo.

Kim Jong Unas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) svaidėsi asmeniniais įžeidimais ir karo grasinimais, o Pchenjanas ištisus mėnesius ignoravo Seulo prašymus dalyvauti „taikos olimpiadoje“, kol galiausiai Kim Jong Unas savo Naujųjų metų kalboje užsiminė to norintis.

Po šios kalbos greit buvo surengta virtinė susitikimų, per kuriuos Korėjos susitarė drauge žygiuoti olimpiados atidarymo ceremonijoje ir suformuoti bendrą moterų ledo ritulio komandą. Jungtinė komanda sudaryta pirmą kartą per 27 metus.

Tačiau kritikai Pietų Korėjoje sako, kad Seulas padarė per daug nuolaidų Pchenjanui, o demonstrantai šią savaitę protestavo prieš Šiaurės Korėjos meno trupės atvykimą.

Vis dėlto Pchenjano pareigūnas Cho Yong Samas tvirtino: „Priežastis, dėl kurios mūsų delegacija yra Pietų (Korėjoje), yra dalyvauti žiemos olimpiadoje ir švęsti sėkmingą jos surengimą.“

„Nesinaudosime sporto šventėmis, tokiomis kaip žiemos olimpiada, politiniais tikslais, – sakė jis. – Ir nejaučiame jokio poreikio tai daryti.“

Seulas, vasario 8 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode