Siaurėjimai

Gyvenime kiekvienam tenka susidurti su įvairiausiais reiškiniais. Į kai kuriuos visiškai nekreipiame dėmesio, o kartais reaguojame ir vertiname pagal to meto aplinkybes.

Mažeikių miestą į dvi dalis skiria kelios geležinkelio bėgių juostos. Kažkada didžiuliai sąstatai su vagonais šia susisiekimo arterija pirmyn ir atgal kursavo žymiai intensyviau. Kai iš vienos miesto dalies pėsčiųjų taku eini į kitą dalį, tai žiūrint tolyn puikiai matosi, kaip tie bėgiai siaurėja. Moksliškai tai vadinama perspektyva.

Labiau įsigilinus, pasirodo, kad siaurėti arba susiaurėti gali daug kas. Prieš kurį laiką Lietuvai įstojus į ES ir plūstelėjus į šalį milijonams eurų bei pradėjus tvarkyti miesto gatves, ir jos ėmė siaurėti. Nežiūrint iš vieno taško tolyn, nes tai būtų tik iliuzija arba, kitaip sakant, perspektyva, bet akivaizdžiai siaurinama važiuojamoji gatvių dalis. Sakoma, kad tai daroma dėl eismo dalyvių saugumo. O gal ir dėl projektų rengėjų kvailumo? O kad siaurėjimas nebūtų labai pastebimas, vykdant slaptą operaciją „gyvenkime siauriau“ išpjaunami seni medžiai, kas labai piktina miesto gyventojus. Atsiradusi urbanistinė dykynė Laisvės, Naftininkų ir kitose gatvėse optiškai atrodo labai plati, o judančiam transportui ir žmogui – nepatogu.

Prieš kelias kadencijas Savivaldybės administracijoje atsirado Ryšių su visuomene skyrius, kuris turėjo užkamšyti tam tikras komunikavimo spragas. Tačiau atsitiko taip, kad politikų dėka darbuotojų daugėja, o informacijos mažėja. Pastebimas akivaizdus siaurėjimas ir čia. Siaurėja kompetencijos ir profesionalumo lygis, vieša informacija senka ir tampa konfidenciali, o pati tarnyba pagrindinį dėmesį skiria neskoningam įtakingų politikų liaupsinimui ir viešosios nuomonės formavimui bei tam tikros įtakos darymui per savivaldos rinkimus. Gyventojai ir net tarybos nariai skundžiasi, kad tik iš spaudos sužino apie susitikimus su seniūnais, kuriuose norėjo dalyvauti, nes tai aktualu, o mero ir jo pavaduotojų darbotvarkės dažnai pateikiamos netikslios, lakoniškos, nesuprasi nei kur, nei kada, o pati tarnyba vis labiau primena kišeninį „uabą“, dažniau tarnaujantį ir pataikaujantį siauram politinės daugumos interesų ratui. Akivaizdu, kad informacijos „siaurinimas“ mažina gyventojų, atsakingų darbuotojų ir politikų bendravimo galimybes.

Būna ir medicininio pobūdžio siaurėjimų. Nuo susiaurėjimų žarnyne skauda, atsiradus bronchų spindžio susiaurėjimui oras nepatenka į alveoles, dar sunkesnės pasekmės gali ištikti žmogų dėl įvairių kraujagyslių susiaurėjimų ir dėl to atsiradusių komplikacijų. Tai gana nemalonūs reiškiniai, kuriems reikalinga prevencija ir profesionali medikų pagalba. Bet ir būtinos medicinos paslaugos šiandien tampa vis sunkiau prieinamos arba įperkamos. Nemokamų vaistų ir gydymo sąrašas yra labai menkutis. Priežastis ta pati – optimizacija, restruktūrizacija ir taupymas, o tai yra ne kas kita, kaip būtinų paslaugų siaurinimas. Visą amžių dirbęs ir sąžiningai mokėjęs mokesčiui valstybei bei „Sodrai“, senatvėje galėsi būti pakviestas nemokamai pasidžiaugti žydinčiomis sakuromis, taip vadinamame senjorų parke, kokį sykį nuvažiuoti į ekskursiją arba paragauti šakočio, kurį į renginį atneš koks nors politikas.

Didelės kainos, sunki materialinė padėtis maksimaliai susiaurino Lietuvos gyventojų galimybes rašyti laiškus, kalbėtis telefonu, važiuoti visuomeniniu transportu vieniems pas kitus ar lankyti gimines.Yra puiki aksioma, sakanti, kad kuo daugiau žinai, tuo daugiau nežinai. Nupieštas arba įsivaizduojamas vidinis ratas iliustruoja žinojimą, o išorinis – nežinojimą. Didėjant žinių ratui, proporcingai didėja nežinojimo ratas. Ir čia niekada negali būti jokio siaurėjimo...

Tegul kiekvieną lydi viltis!

Komentarai  

0 #1 Tomas 2015-05-31 22:15
Super!! :-)
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode