Graži pavasario pradžia

Praėjusi savaitė nepašykštėjo gražaus oro, gerų naujienų ir džiugių akimirkų. Visada šalia būna ir kiek niūresnių atsitikimų, nelaimių, bet nesinori kaskart kalbėti vien tik apie blogybes, kylančias kainas ar emigraciją. Geriau pasiduokime bundančiam pavasario siautuliui ir pasimėgaukime tuo, ko mums, lietuviams, labiausiai trūksta – šiluma, šviesa, gera energetika.

Plačiajai Lietuvos bendruomenei kiek netikėta buvo žinia, kad kovo 29 d. Vokietijos diplomatiniame archyve rastas Vasario 16-osios Lietuvos nepriklausomybės akto originalas lietuvių kalba. Tai padarė iki tol daug kam nežinomas ir negirdėtas Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Netrukus profesorių neįprastai jautriai ir šiltai pagerbė ir pati Dalia Grybauskaitė. Prezidentė savo „feisbuko“ paskyroje įkėlė žibučių nuotrauką ir atskleidė, kad jas rinko pati. „Profesoriui Liudui Mažyliui žibutės iš Lietuvos“, – besidalydama nuotrauka rašė D. Grybauskaitė. Įrašas vos per kelias minutes sulaukė daugybės paspaudimų „patinka“, o komentaruose liejosi pagyros Prezidentei ir tautos didvyriu jau tituluojamam profesoriui L. Mažyliui.

Šia proga norisi prisiminti, kad Jono Basanavičiaus pirmininkaujama Lietuvos Taryba Nepriklausomybės aktą pasirašė 1918 metų vasario 16 dieną Vilniuje. Akto originalas buvo perduotas J. Basanavičiui, bet niekada nebuvo paviešintas. Apie jo dublikato vietą nebuvo žinoma nuo 1940-ųjų, kai Lietuvą okupavo sovietai. Žiniasklaidoje prieš kelerius metus buvo pasigirdę nuomonių, kad jį gali saugoti tarpukario Lietuvos prezidento Antano Smetonos giminės. Dar anksčiau dokumento buvo ieškoma buvusio prezidentūros kanceliarijos vadovo Bielskaus tėviškėje Suvalkijoje.

L.Mažylis sakė, kad ieškoti akto jį paskatino Valstybės atkūrimo šimtmečio artėjimas. „Rimtai, nuosekliai Lietuvos mokslininkai šita vokiškąja linija domėjosi, ko gero, nepakankamai. Sumaniau išsiaiškinti, kokie Vokietijoje archyvai, kiek jie prieinami. Išaiškėjo, kad ypatingų ribojimų nėra. Parašiau elektroninį laišką į Vokietijos valstybinį archyvą, kad domiuosi šiuo laikotarpiu ir kas man rūpi. Gavau sąrašą bylų, po kurias verta pasirausti, ką ir padariau. Užtruko tik dvi dienas“, – sakė L.Mažylis.

Aktas Vokietijos užsienio reikalų ministerijos politiniame archyve saugomas dokumentų bylų grupėje, pavadintoje „Baltijos provincijų ateitis: Lietuva“. Profesoriaus teigimu, bylose taip pat rastas 1917 metų gruodžio 11-osios nepriklausomybės aktas su 19 signatarų parašais. Tai išties puiki dovana Valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Gal kiek kukliau praėjusią savaitę buvo prisiminta, kad Lietuva prieš 13 metų tapo Nato nare. Per tą laiką daug ko išmokome, tapome saugesni, labiau pasitikintys savimi, profesionaliai ir budriai ginantys demokratines vertybes.

Balandžio 1 d. Mažeikių kultūros centre vyko visiškai ne Melagių dienai skirtas renginys. Jau 30 metų gyvuojantis folkloro kolektyvas „Alksna“ nudžiugino savo gerbėjus gražiu koncertu, o finalinėje dalyje kolektyvui iškilmingai buvo įteikta nominacija „Auksinė paukštė“.

Apie pavasarį ir gamtos puoselėjimą bei saugojimą primena ir visame rajone aktyviai vykstantys Žemės dienos renginiai. Aplinkos atnaujinimas, tvarkymas ir apsišvarinimas yra įprasti ir malonūs pavasario ritualai.

Graži pavasario pradžia, ką čia ir bepridurti.

Džiaukitės gyvenimu ir perduokite tai kitiems.

Powered by BaltiCode