Reklama 2

Liūdnos žiemos pamokos – vandens telkiniuose dažniausiai žūsta vyrai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, iki sausio 15 d. dėl neatsargaus elgesio vandens telkiniuose Lietuvoje jau nuskendo septyni žmonės. 

Savaitgalį ugniagesiams ne kartą teko skubėti prie užšalusių vandens telkinių ir traukti iš jų žmones. Šeštadienį, Vilniaus rajone, Daržininkų kaime, iš Nemėžos upės, 4 m nuo kranto, buvo ištrauktas 48-erių skenduolis. Vilniaus rajone, Tačilavo viensėdyje, Taučiliškių ežere, įlūžo ir skendo žmogus. Ugniagesiai, panaudoję gelbėjimo roges, vyrą ištraukė į krantą ir perdavė medikams. Dar vienas 68-erių vyras įlūžo Gėlos ežere, esančiame Tuščiaulių kaime, Vilniaus rajone. Jis buvo ištrauktas iš vandens  iki atvykstant ugniagesiams. Ugniagesių gelbėtojų pagalbos šeštadienį prireikė ir Kelmės rajone, Palšių kaime. Jiems iš ledo gniaužtų teko ištraukti 4 kv. m baloje įšalusį vyro kūną.

O sekmadienį, apie vidurdienį,  Tauragės rajone, Visbarų kaime, tvenkinyje, apie 50 m nuo kranto, nuskendo vyras. Ugniagesiai valtimi pasiekė properšą, iškėlė nuskendusio 58-erių metų vyro kūną.

Ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų, ypač žvejų mėgėjų, paisyti jų perspėjimų. Jie primena, kad ledas yra saugus, kai jo storis yra  7-12 centimetrų. Prieš eidami ant ledo, apsidairykite, ar nėra arti praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda, ant jo pasirodo vanduo, privalote nedelsiant grįžti į krantą. 

Jei vis dėlto įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kurios atėjote. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite, kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelkite vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia šliaužti, kuo toliau nuo eketės į kranto pusę.  

Gelbėjant  skęstantįjį reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, šliaužiant, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus, drabužius. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir, atsigulę ant ledo, sudaryti grandinę iki eketės.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento informacija

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode