Reklama 2

Teismai pristatė 2015 m. veiklos rezultatus: bylų skaičius toliau auga

„Pernai teismuose gauta ir išnagrinėta 330 tūkst. bylų – 7 proc. daugiau nei pernai. Pastaruosius keletą metų pastebima ryški bylų skaičiaus augimo tendencija, o per vieną dieną teismuose šiandien išnagrinėjama 1550 bylų,“ – tokią statistiką kovo 31 d. visuomenei pristatė Teisėjų tarybos pirmininkas Egidijus Laužikas.


„Tai, kad žmonės vis dažniau ieškoti teisybės eina į teismus, rodo jų pasitikėjimą Lietuvoje veikiančia teisingumo vykdymo sistema, tačiau negebėjimas ginčų spręsti taikiai, atskleidžia kitą problemą – visuomenė konfliktiška, žmonės nelinkę tartis geruoju, mediacija naudojasi retai“, – pažymi Teisėjų tarybos pirmininkas, pabrėždamas teisinio švietimo svarbą, keičiant bylinėjimosi kultūrą Lietuvoje.
Didžioji dalis teismuose išnagrinėtų bylų – civilinės, susijusios su pirkimo-pardavimo įsipareigojimais, paskolų grąžinimu ir šeimos teisiniais santykiais. Civilinių bylų skaičius pernai Lietuvoje išaugo labiausiai ir viršijo 200 tūkst. Tipinė civilinė byla teismuose išnagrinėta per 96 dienas, o teismo įsakymai ir teismo leidimai išduodami  per 1 dieną.
„Bylų nagrinėjimo greitis yra labai svarbus, tačiau tai negali būti daroma teismo sprendimų kokybės sąskaita. Būtina didesnį dėmesį skirti teismo sprendimo kokybei, kuri tiesiogiai priklauso nuo teisėjų darbo krūvio. Jį sureguliuoti galima atsisakant teismams nebūdingų funkcijų, skatinant alternatyvius ginčų sprendimo būdus“, – teigia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus.
Pasak pirmininko, net ir augant bylų srautui, teismų sistema su iššūkiais susitvarkė. „Žmonių patogumui dalį paslaugų perkėlėme į elektroninę erdvę, sutelkę visus vidinius resursus sutrumpinome bylų nagrinėjimo terminus, dėl senaties nutrauktų baudžiamųjų bylų sumažėjo iki 30”, – pažymi R. Norkus.
Administracinių ir Administracinių teisės pažeidimų bylų skaičius pernai taip pat augo. Dažniausi administraciniai pažeidimai 2015 m. susiję su pasikėsinimu į viešąją tvarką, pažeidimais transporto srityje, kėsinimusi į nuosavybę. Tokias bylas teismai išnagrinėdavo vidutiniškai per 18 dienų.
Teismų veiklos ataskaitoje pažymima, kad baudžiamųjų bylų skaičius 2015 m. Lietuvoje sumažėjo beveik 13 proc. Pernai teisėjai išnagrinėjo 19 tūkst. tokių bylų,  jose vyravo nusikaltimai nuosavybei (vagystės ir kt.), žmogau sveikatai, nusikaltimai, susiję su disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Šių bylų skaičiaus mažėjimas tiesiogiai sietinas su sumažėjusiu užregistruotų nusikalstamų skaičiumi šalyje –  2015 m. jis sumažėjo 12,7 proc.
Pernai metais už nusikaltimus nuteista virš 18 tūkst. fizinių ir juridinių asmenų – 2,5 tūkst. mažiau nei 2014 m. Dažniausiai teismo  skirtos bausmės – terminuotas laisvės atėmimas, bauda, laisvės apribojimas.
2015 m. kaip ir anksčiau Lietuvos teismai išliko vieni pirmaujančių Europoje pagal bylų nagrinėjimo greitį. Aukštai vertinama ir teismų sprendimų kokybė – tik 1,7 proc. nuo 332 tūkst. teismų priimtų sprendimų buvo pakeisti arba panaikinti aukštesniojo teismo.
Teismų veiklos ataskaitoje pažymima, kad elektroninės teismų paslaugos tampa vis patrauklesnės. Neišeidami iš namų ar biuro žmonės gali kreiptis į teismą, pateikti visus dokumentus ir gauti teismo sprendimą, sumokėti žyminį mokesti, peržiūrėti teismo dokumentus, vykdyti mediaciją. Elektroninių teismo paslaugų portalo e.teismas.lt vartotojų skaičius per metus išaugo 30 proc. ir siekia 24 tūkst. Beveik 50 proc. civilinių bylų yra elektroninės ir šis skaičius auga. 
Su teismų veiklos ataskaita galite susipažinti čia. Elektroninę versiją skaityti rasite čia. 


Nacionalinės teismų administracijos

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode