Ūkininkai reikalauja V.Baltraitienės atsistatydinimo, ministrė siūlo stambinti ūkius

Vilniuje protestuojantys maždaug 2 tūkst. žemdirbių iš valdžios reikalauja ne tik finansinės pagalbos, bet ir žemės ūkio ministrės atsistatydinimo. Virginija Baltraitienė teigia iš pareigų trauktis neketinanti, o ūkininkams siūlo stambinti ūkius ir kooperuotis.

„Norime, kad žemės ūkio ministrė atsistatydintų ir būtų suvienodintos pieno supirkimo kainos“, - žurnalistams prie Žemės ūkio ministerijos sakė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

V.Baltraitienė teigė atsistatydinti neketinanti, o ūkininkams patarė kooperuotis arba patiems perdirbti pieną - tik tokiu atveju jų pajamos esą padidės.

„11 centų už litrą gauna patys mažiausi, dėl to, kad 100 litrų priduoda. Matau tik vieną dalyką, ką ūkininkams sakau: arba patiems perdirbti pas save ūkyje ir parduoti produktą, arba turi kooperuotis, kitokio būdo nematau“, - žurnalistams prie ministerijos sakė žemės ūkio ministrė, kurią vėliau akcijos dalyviai bandė apmėtyti kiaušiniais.

Ji taip pat priminė, kad Seimas priėmė įstatymo pataisas, reguliuojančias pieno supirkimo kainas, ir priekaištavo, kad ūkininkams tai netiko.Pataisos tiek perdirbėjų, tiek ūkininkų buvo įvertintos kaip ribojančios konkurenciją ir galinčios sužlugdyti mažiausius ūkius, o Konkurencijos taryba įspėjo, kad jos prieštarauja Konstitucijai.

„Priversti perdirbėjus vienokią ar kitokią kainą galima tik įstatymu. Seimas priėmė įstatymą, patys žemdirbiai nepatenkinti, tai reiškia, turi patys sutarti, ar reikia reguliuoti kainas, ar neturėtų. Šiandien nematau nė vieno perdirbėjo, manau, su jais turėtų vykti derybos“, - sakė ministrė.

Tačiau V.Baltraitienė pripažino, kad valstybinis kainų reguliavimas nėra geriausias būdas.

Trečiadienį žemdirbiai surengė protesto akciją, siekdami atkreipti dėmesį į krizę pieno sektoriuje ir mažas pieno supirkimo kainas. Pradėję mitingą prie Seimo, ūkininkai Gedimino prospektu patraukė link Žemės ūkio ministerijos. Anksčiau žadėta prie ministerijos atsivežti karves, tačiau negauta leidimo, tačiau prie ministerijos atvažiavo du sunkvežimiai su gyvomis kiaulėmis.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas BNS sakė, kad jei nepavyks susitarti taikiai, ūkininkai gali pradėti blokuoti kelius. Jis taip pat teigė, kad Seimo priimtos pataisos dėl pieno kainų reguliavimo buvo „paveiktos pilnaties“.

Į protesto akciją automobilio priekaboje atgabenti karvės griaučiai, dalis piketuotojų buvo persirengę karvėmis.

Piketuotojai laikė plakatus su perbraukta V.Baltraitienės nuotrauka, ragino premjerą atleisti ministrę iš pareigų. Plakatuose taip pat raginama įvesti 5 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, nežlugdyti ekologinių ūkių. Kiti užrašai skelbė: „Ar bus tunelio gale šviesa, ar atsiras ūkininko tiesa?“, „Jei gaminsime pienelį, ilginsime sau vargelį“, „Ūkininkui centai, ministrei procentai“.

Dalis piketuotojų į Seimą bandė įsinešti apie 60 litrų pieno, tačiau apsauga dalyvių neįleido. Vėliau Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė dalį ūkininkų pasikvietė pas save į kabinetą ir nurodė pieną „išdalinti nepasiturintiems“.

Seimui praėjusią savaitę priėmus kainų reguliavimą numatančias įstatymo pataisas, jį neigiamai vertino daugelis pieno perdirbėjų ir kai kurie pieno gamintojai. V.Baltraitienė teigė, jog kainų reguliavimas laisvoje rinkoje nėra geriausias variantas spręsti sektoriaus problemas, tačiau įstatymas turėtų apginti smulkiuosius pieno gamintojus, kurie kenčia dėl smukusių pieno supirkimo kainų.

Tačiau kai kurie ekspertai teigia, jog reguliuojant kainas, perdirbėjai iš viso nepirks pieno iš smulkių gamintojų - didžiosios pieno perdirbimo įmonės jau ruošiasi nutraukti su jais sutartis.

Balandžio pradžioje iš valstybės biudžeto pieno gamintojams turėtų būti išmokėta 18 mln. eurų kompensacija, be to, Lietuva vasarį pateikė Europos Komisijai prašymą skirti papildomai 75 mln. eurų paramos šalies pieno sektoriui.

Lietuvos pieno gamintojams neigiamos įtakos daro Rusijos embargas ir pasaulinėje rinkoje smukusios kainos.

BNS

Komentarai  

0 #1 Nežinau 2016-03-30 21:13
Kas slepiasi po žodžiu kooperacija ? Turbūt vėl visus nori suvaryti į kolchozus ....
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode