Medicinos pagalbos priemonių receptus gali išrašyti ir slaugytojai

Pacientams reikalingas kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones jau gali išrašyti slaugytojai. Pasak Ligonių kasos atstovų, ši naujovė leis ne tik taupyti pacientų bei gydytojų laiką, bet ir didinti slaugos paslaugų prieinamumą, jų kokybę.

 

Išrašydavo tik gydytojai

Pasak Ligonių kasos atstovų, anksčiau medicinos pagalbos priemones kompensuojamųjų vaistų pase išrašydavo tik gydytojai. Dabar bendrosios praktikos, bendruomenės slaugytojai ir slaugytojai diabetologai, gydytojui paskyrus, pagal savo kompetenciją pacientams galės išrašyti šių priemonių: diagnostinių juostelių gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, sauskelnių, įklotų, vienkartinių paklodžių, šlapimo ir išmatų rinktuvų, šlapimo pūslės kateterių, uridomų, urostominių maišelių ir plokštelių, tvarsčių, insulino pompų keičiamąsias dalis.

„Tiesa, svarbu žinoti, kad pirmą kartą skiriamų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptą turi išrašyti gydytojas, nes jis diagnozuoja paciento ligą, dėl kurios jam gali būti išrašomos kompensuojamosios priemonės“, – teigė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijosRyšių su visuomene skyriaus vedėjos pavaduotoja Irena Džiužaitė.

Pasak jos, kaip ir daugelyje Europos šalių, mūsų šalyje kompensuojamos ne visų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidos, o tik tų, kurios yra įrašytos į atskirą kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C). Į šį sąrašą įrašytos priemonės, skiriamos privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms, kurie serga tam tikromis ligomis.

Turi užklijuoti lipduką

      Kadangi medicinos pagalbos priemonės išduodamos tik pagal kompensuojamųjų vaistų paso receptą arba elektroninį receptą, reikalingas sveikatos priežiūros specialisto tapatybę patvirtinantis lipdukas. „Svarbu atminti, kad medicinos pagalbos priemonės vaistinėje išduodamos pagal kompensuojamųjų vaistų paso receptą arba elektroninį receptą. Jei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptą kompensuojamųjų vaistų pase išrašo slaugytojai, jie, kaip ir gydytojai, ant recepto blanko turi užklijuoti sveikatos priežiūros specialisto tapatybę patvirtinantį lipduką. Tapatybę patvirtinantys lipdukai jau išduodami ir gydymo įstaigoje dirbantiems slaugytojams“, – teigė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Irma Medžiaušaitė.

Gali išrašyti kelis receptus

Medicinos pagalbos priemonių receptai gali būti išrašomi vienam, dviem, trims ar net šešiems mėnesiams. Pusmečiui reikalingas priemones slaugytojai gali išrašyti vieno apsilankymo metu keliuose receptuose, o pacientas reikiamas priemones vaistinėje gali įsigyti periodiškai kas mėnesį, kas du ar kas tris mėnesius.

Gera žinia sunkiems ligoniams

Pasak I. Medžiaušaitės, ši naujovė – gera žinia sunkiems ligoniams, besigydantiems namuose, ir jų artimiesiems, nes slaugytojai, lankydami neįgaliuosius namuose ir teikdami jiems sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat galės išrašyti ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptus. VLK duomenimis, pernai slaugytojai, dirbantys kartu su šeimos gydytojais, pas neįgaliuosius pacientus miestuose apsilankė 49 tūkst. kartų, o kaimuose – 35 tūkst. kartų.

Vertina teigiamai 

„Būdui žemaičių“ pasiteiravus mažeikiškių gydytojų, kaip jie vertina naujovę, šie atsakė, jog teigiamai. „Sveikata šeimai“ administracija teigė, jog ir gydytojai, ir slaugytojos supažindinti su LR SAM ministro įsakymais: „Galimybę slaugytojoms išrašyti med.priemonių receptus turime. Šiuo metu įstaigoje tokios būtinybės nėra, esant reikalui šią paslaugą teiksime.“

Pasak Senamiesčio PSPC direktorės Gražinos Kurienės, gydytojai žiūri į tai teigiamai, nes tikisi, kad mažės jų darbo krūvis: „Be to, slaugytojos lankosi pas neįgalius pacientus, teikia jiems paslaugas namuose, tai tuo pačiu galės ir išrašyti receptus jau gydytojų paskirtoms kompensuojamoms medicinos pagalbos priemonėmis. Tai palengvins neįgalius asmenis prižiūrinčių artimųjų krūvį, taupys jų laiką, be to, tikimės, kad mažės ir laukimo eilės pas šeimos gydytojus.“

Pasak Mažeikių PSPC direktoriaus, Audriaus Stankevičiaus, slaugytojos seniai išrašo receptus ir ne tik priemonėms, bet ir vaistams: „Tai didelė pagalba ir palengvinimas gydytojui bei laiko taupymas pacientui.“

Mano, kad niekas nepasikeis

      Skeptiškai šią naujovę priėmė „Šeimos sveikatos centro“ direktorė gyd. Zita Šaulienė. Pasak jos, nieko ši priemonė nepakeis ir eilės pas gydytojus nesumažės: „Žinoma, mes teiksime tokią paslaugą, kai bus tam sąlygos, nes kol kas slaugytojos neturi savo identifikacijos lipdukų, kurie reikalingi išrašant receptus, be to, dažniausiai žmogui reikia ne vien medicinos priežiūros priemonių, bet ir kitko, taigi, nemanau, kad dėl šios naujovės kas nors pasikeistų.“

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode