Sveikatos priežiūros įstaigos rašys elektroninius receptus

        Nuo pirmadienio medikai pradėjo išrašyti elektroninius receptus, pagal kuriuos vaistinės turės išduoti vaistus. Išrašyti vadinamąjį e. receptą galimybes turi 170 iš beveik 550 šalyje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų, kurios aptarnauja apie 60 proc. šalies pacientų. Receptus priimti planuoja trys ketvirtadaliai Lietuvos vaistinių. Įvedus e. receptą pacientams nebeteks nešiotis tradicinių popierinių receptų, nekils rizikos juos pamesti, pamiršti, taip pat medikai žinos, kokius vaistus pacientas vartoja, jei jis bus atvežtas be sąmonės. E. receptas leis įsigyti vaistus dalimis, juos pirkti pacientui galės ir notaro patvirtintas atstovas. Pradžioje bus išduodamas ir elektroninis, ir popierinis receptai.

 

 

Startavo e. sistema

Šių metų birželį startavus E. sveikatos sistemai (ESPBI IS), atsirado galimybė šalies gyventojams, nepaisant laiko, geografinių ar institucinių barjerų, elektroniniu būdu per e. sveikatos portalą gauti savo sveikatos istorijos duomenis, tik pirmiausia jie turi apsilankyti pas gydytoją, o tuomet, prisijungę prie sistemos galės matyti gydymo įstaigose suvestus jiems atliktų tyrimų duomenis, kitą sveikatos istorijoje esančią informaciją. Pradėjus veikti e. recepto posistemei, elektroninis receptas palengvins receptų išrašymą, receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus, o pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti.

Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, jau šiandien galima drąsiai teigti, kad e. sveikatos sistema, vienas svarbiausių nacionalinių projektų, jau sukurta ir pradeda veikti: „Toliau jau nuo mūsų visų bendro darbo ir geranoriškumo priklausys, kaip greitai ši sistema taps neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi kaip elektroninė bankininkystė, elektroniniai nedarbingumo lapeliai ar vis sparčiau besiplečianti elektroninė prekyba. E. receptas – taip pat tam tikra elektroninės prekybos rūšis, nes išrašant receptą užsakomos tam tikros rūšies prekės, kurias atsiimti galima bet kurioje šalies vaistinėje tiesiog einant pro šalį vos prireikus. Nereikės nerimauti, ar turime pasiėmę receptą, ar teisingai gydytojas išrašė vaistus, ar nepamiršiu, kaip vaistus vartoti.“

Procedūra bus paprastesnė

Nuo lapkričio 2 d. pradėjo veikti viena pagrindinių e. sveikatos sistemos dalių – elektroninis receptas (e. receptas). Pasak ministrės R. Šalaševičiūtės, tai dar viena ypač svarbi ir popierizmą bei klaidų tikimybę mažinanti e. sveikatos sistemos dalis, palengvinsianti vaistų išrašymą ir įsigijimą. Procedūra bus paprastesnė, neliks erdvės klaidingoms dozuotėms, gydytojas galės tiksliai žinoti, kokie vaistai pacientui buvo skirti ir ar jis juos įsigijo ir pan.

      Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, e. receptas leidžia visus receptinius vaistus išrašyti elektroniniu būdu, receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus. Gydytojams nebereikės vartyti popierinių žinynų ar katalogų išrašant receptus. Jie galės sistemoje atlikti vaisto paiešką tiek pagal konkretų vaisto pavadinimą, tiek pagal vaistinės medžiagos bendrinį pavadinimą. Recepte gydytojai galės nurodyti visą būtiną informaciją apie vaisto vartojimą, o prisijungę prie sistemos galės matyti, ar pacientas įsigijo vaistus pagal išrašytus receptus. Pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti.

   Pagal elektroninį receptą pacientai galės įsigyti vaistus bet kurioje Lietuvos vaistinėje. Pacientui užteks identifikuoti save vaistinėje, pavyzdžiui, pateikus asmens dokumentą ar asmens tapatybės kortelę, o farmacijos darbuotojas galės matyti, kokie elektroniniai receptai išrašyti konkrečiam pacientui, ir pagal juos išduoti paskirtus vaistus. Pacientą gydantys gydytojai ir farmacijos specialistai, išduodantys jam vaistus, sistemoje turės galimybę matyti pacientui išrašytus elektroninius receptus ir pagal juos įsigytus vaistus. Tai, pavyzdžiui, padės išvengti tų pačių ar panašių vaistų skyrimo, sudarys galimybę racionaliau skirti vaistus.

   Šioms mintims pritarė ir Mažeikių PSPC direktorius Audrius Stankevičius, kurio nuomone, e. receptai leis daryti mažiau klaidų, su jais patogiau bus nusipirkti vaistų, be to, mažiau atims gydytojų ir pacientų laiko: „Gydytojams sumažės popierizmo, bus trumpesnės eilės pas gydytojus. Visa tai gydytojų ir pacientų patogumui, tik gaila, kad politikai deklaruoja, jog sistema jau veikia, tačiau taip dar nėra.“

   Senamiesčio PSPC direktorė Gražina Kurienė taip pat sakė, jog e. receptai turėtų būti naudingi abiem pusėms laiko ir klaidų atžvilgiu.

Dalyvauja ne visos

Ministrės R. Šalaševičiūtės teigimu, kol kas sunku prognozuoti, kaip aktyviai gydymo įstaigose nuo lapkričio 2 d. bus rašomas e. receptas: „Tikimės, kad jos nedels ir stengsis kuo greičiau pasiruošti elektroniniu būdu tvarkyti pacientų sveikatos įrašus. Sprendimas dėl visuotinio e. recepto naudojimo prievolės bus priimtas tik įvertinus elektroninio recepto sistemos veikimą. Iki to laiko dar išliks ir popieriniai receptai, tačiau gydytojas išrašys arba elektroninį, arba popierinį receptą, t.y. to paties recepto gydytojui neteks rašyti du kartus.“

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, kitų šalių patirtis rodo, kad neverta planuoti skubiai pereiti prie visuotinio e. recepto naudojimo. Estijos e. recepto sprendimas buvo kuriamas 5 metus, o pirmaisiais elektroninio recepto gamybinio naudojimo metais  buvo nemažai trikdžių, dėl kurių net buvo pristabdytas elektroninio recepto naudojimas.

E. receptus naudoja Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Ispanija, Graikija, Jungtinė karalystė. Kaimyninių šalių patirtis rodo, kad net visuotinai naudojant e. receptą, išlieka apie 3–5 proc. popierinių receptų, kurie išrašomi nenumatytais atvejais.

„Būdui žemaičių“ pasiteiravus keleto sveikatos priežiūros įstaigų vadovų, pastarieji tvirtino, jog jie dar nėra įpareigoti rašyti e. receptus. A. Stankevičius sakė, jog centro gydytojai dar neprivalo rašyti e. receptų, nes nėra tokio įsakymo, tačiau tam yra pasiruošę ir rašys, kai tai leis sistema: „Kol kas kaip gydytojas negaliu prisijungti, bandžiau ir pirmadienį, ir šiandien (antradienį, – aut. past.), tačiau kol kas nepavyko. Kaip pacientas prisijungti galėjau.“

G. Kurienė tikino, jog e. sistemą kol kas naudos tik savivaldybėms priklausančios sveikatos priežiūros įmonės, o privačios gydymo įstaigos prisijungs 2018 m. kovą. Tą patį sakė ir „Sveikata šeimai“ PSPC direktorė Ona Juočinskienė: „Mes kol kas šioje sistemoje nedalyvaujame, todėl kol kas mums tai neaktualu. Kai jau reikės, tada e. receptus rašysime ir mes.“

Pasirašė sutartis

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, kol kas bus išduodami ir elektroniniai, ir popieriniai receptai, kurį iš jų išrašyti pacientui, spręs gydytojas. Planuojama, kad e. receptas visuotinai įsigalios iki 2018-ųjų kovo. Receptus priimti žada trys ketvirtadaliai Lietuvos vaistinių.
      Iš viso SAM pasirašė 48 sutartis dėl e. recepto. „Eurovaistinės“ atstovai nurodė, kad e. receptai bus aptarnaujami visose tinklo vaistinėse Lietuvoje, apie tai informuos ant durų esantys lipdukai. Kitų didžiųjų tinklų – „Gintarinės vaistinės“, „Camelia“ – atstovai pradžioje e. receptą priims prie didžiųjų šalies gydymo įstaigų esančiose vaistinėse.

     E. recepto sistema veikia visose „Benu vaistinėse“. Pasak „Benu vaistinės“ vadovės Rasos Marcinkevičienės: _„Elektroniniai receptai nuo lapkričio 1 dienos priimami visose 85-iose BENU vaistinėse visoje Lietuvoje. Nors naujovei prigyti prireiks laiko, tačiau tikime, kad ja pasinaudoję gyventojai vargu ar norės grįžti prie tradicinių popierinių receptų. Juolab, kad elektroninė sistema itin pravarti tiems, kurie linkę vis pamiršti ar pamesti popieriuje užrašytus receptus.“Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode