Sunki pradžia – sklandi eiga

Mažeikių mokyklos aktyviai jungiasi į socialinį projektą

Kone prieš metus Lietuvoje startavęs socialinis projektas „Nebūk naivus kelyje“ Mažeikių vyriausybininkų nebuvo priimtas. Tik įsikišus Savivaldybės mero pavaduotojai, projektas ir Mažeikiuose įgavo pagreitį. Pastaruoju metu, mokyklų vadovų pageidavimu, intensyviai mokiniams skaitomos paskaitos tema „Nebūk naivus kelyje – keliauk atsakingai“.

Projekto tikslai

Socialinis projektas „Nebūk naivus kelyje“ skirtas informuoti jaunimą apie pavojus, tykančius keliaujant pakeleivingu transportu. Organizatorių nuomone, aklai pasikliauti internete esančiais pasiūlymais vykti kartu į norimą vietą yra neapgalvotas, vis dažniau sukeliantis liūdnas pasekmes sprendimas. Tą puikiai įrodo per paskutinius dvejus metus Dembavoje bei Šilutėje jaunų merginų atžvilgiu įvykdyti nusikaltimai.

Unikalaus Lietuvoje socialinio projekto veikla ne tik perspėja jaunimą būti atsargiems, įvardija pagalbos priemones, kilus įtarimui apie nesaugią kelionę, bet ir sudaro patogesnes keliavimo po Lietuvą sąlygas, renkantis visuomeninį transportą.

Moksleiviams – nuolaidos

Prie pakeleivingų automobilių vengti skatinančio projekto „Nebūk naivus kelyje“ ženkliai prisideda UAB „Mažeikių autobusų parkas“, taikantis lengvatas aktyviai keliaujantiems jaunuoliams: moksleiviai savaitgaliais į bet kurį Lietuvos miestą šios bendrovės autobusais gali vykti net su 40 proc. nuolaida.

„Mažeikių autobusų parko“ direktorius Arvydas Šemeta tikisi, kad sudarytos palankios sąlygos keliauti paskatins jaunimą rinktis saugų keliavimo būdą ir padės ne tik sutaupyti pinigų, bet ir galbūt išsaugoti keliaujančiųjų gyvybes. „Viešasis transportas yra mūsų kompetencijoje. 40 proc. nuolaidą už bilietą galime leisti savo pelno sąkaita, juolab žinodami, kad autobusai važinėja pustuščiai, ypač savaitgaliais. Tik keista, kad mokiniai tuo nesinaudoja. Pažiūrėjus į savaitgalio suvestines per visus maršrutus tesinaudoja iki 210 vaikų“, – „Būdui žemaičių“ sakė A. Šemeta.

Nustebino abejingumas

Visoje Lietuvoje veiklą pradėjusi savanoriška iniciatyva, pernai pasibeldusi į Mažeikių jaunimo tarybos koordinatorės duris, nesulaukė atsako. Švietimo skyriaus vedėjas, pažadėjęs telefonu projekto vadovui apie projektą informuoti mokyklas, taip pat to nepadarė praėjusiais mokslo metais.

Savivaldybės vicemerė Sigutė Bernotienė „Būdui žemaičių“ teigė, jog toks vyriausybininkų abejingumas reikalingam socialiniam projektui ją labai nustebinęs: „Projekto vadovui kartu su „Mažeikių autobusų parko“ direktoriumi pristačius projektą, iš pradžių kažkodėl mūsų Savivaldybėje jie nebuvo suprasti, negavo jokio atsako. Mane tai labai nustebino.“

Atsakas – po metų

Vakar su Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėju Apolinaru Stonkumi „Būdui žemaičių“ susisiekti nepavyko. Mažeikių jaunimo tarybos koordinatorė, šio skyriaus vyr. specialistė Alvyda Purauskytė tvirtino, jog į ją buvo kreiptasi vasarą, gal pavasarį, tuo metu, kai visi atostogavę: „Nebuvo žmonių nei Savivaldybėje, nei mokyklose. Prašė surinkti auditoriją, bet buvo mokslo metų pabaiga, o toliau ryšiai nutrūko.“

Paklaustas projekto vadovas Mindaugas Jonušas „Būdą žemaičių“ patikino, jog pirmą kartą dar pernai vėlų rudenį kreipėsi raštu į Savivaldybės Švietimo skyrių, žiemą kartu su A. Šemeta nuvyko pas A. Purauskytę. Ši turėjusi informaciją persiųsti vicemerei, bet iki šiol to nepadariusi ir projektas tik pajudėjo Mažeikiuose prieš maždaug dvi savaites, kai M. Jonušas tiesiogiai kreipėsi į S. Bernotienę ir A. Stonkų. „Jau kitą dieną mokyklos gavo rekomendacinius raštus dėl paskaitų“,– „Būdui žemaičių“ sakė M. Jonušas.

Nekilo klausimų

S. Bernotienės teigimu, sužinojus apie projektą, apie jo reikalingumą jai nekilę net klausimų: „Ne todėl, kad susiję su mūsų rajono mergaitės nužudymu, bet todėl, kad socialiniai projetai, ypatingai skirti saugumui, visi reikalingi. Vienas žingsnis žengtas – pirmas etapas įvykdytas moksleiviams suteikiant kelionės autobusais nuolaidą, antrą etapą žūtbūt pabandysim padaryti per švietimo įstaigas. Informuoti visi mokyklų direktoriai ir veikla pradėta gerai. Labai tuo džiaugiuosi.“

Pradėta – jautriausia nata

Kaip keliauti saugiai susiruošus kelionei ir kaip teisingai prisikviesti pagalbą, jei nutiko nelaimė, rugsėjo 18 d. sužinojo pirmosios prie projekto Mažeikiuose prisijungusios „Žiburėlio“ pradinės mokyklos mokiniai. Mokyklos vadovų pageidavimu, socialinio projekto „Nebūk naivus kelyje“ vadovas M. Jonušas vedė paskaitą, po kurios paaiškėjo, jog šioje mokykloje keturias klases baigė pernai lapkritį internetu sutarusi su vieno pakeleivingo automobilio vairuotoju iš Saugų (Šilutės r.) į Klaipėdą keliavusi ir jo nužudyta mažeikiškė Justina Šikšniūtė.

Po paskaitos prie manęs priėjo mokytoja, mokiusi Justiną, – „Būdui žemaičių“ sakė M. Jonušas. – Tai buvo jautriausia metų paskaitos nata, ir kaip tik tą dieną projektui sukako 11 mėnesių. Iš pirmo žvilgsnio paskaitai pradinukai atrodė per maži ir galėję nesuprasti esmės, bet realybė buvo visai kitokia.“

Anot projekto vadovo, vaikai ne tik kad sąmoningai suprato, apie ką kalbama, kokia keliama problema, bet ir žinojo, ne tik kokių saugumo priemonių reikia imtis ar ką daryti, jei nutinka bėda, bet ir kaip teisingai bendrauti su Bendrojo pagalbos centro atstovais ar policija, išvengiant tragedijos.

„Šis susitikimas ne tik su išmintingais mokiniais bet ir su Justinos pirmaja mokytoja buvo ypatingas, – „Būdui žemaičių“ sakė M. Jonušas. – Tai aukštai iškelta kartelė kitoms mokykloms.“

„Žiburėlio“ pradinės mokyklos direktorė Jovita Mingėlienė džiaugėsi paskaita ir „Būdui žemaičių“ sakė, jog projektas labai reikalingas: „Čia labai gerų dalykų moko.“

Paliko įspūdį

Į socialines paskaitas praėjusį pirmadienį Mažeikiuose įsijungusi, pasak projekto vadovo, iš pirmo žvilgsnio maža kaimelio mokykla – Žemalės pagrindinė – su mažu skaičiumi mokinių, kurie aktyviai jungėsi į bendrystę su paskaitos vedėju, supažindinti su saugaus keliavimo klausimais.

Antradienis buvo skirtas Mažeikių Senamiesčio pagrindinei mokyklai. Daugiau nei porą šimtų 7–10 klasių moksleivių projekto vadovą pasitiko plojimais, o po paskaitos nusidriekė eilė norinčių M. Jonušo autografo bei kartu nusifotografuoti. Vėliau socialiniuose tinklapiuose mokiniai socialinio projekto „Nebūk naivus kelyje“ vadovui dėkojo už paskaitą.

Ypač nustebino 8a klasės moksleivės Ugnės Pušinskytės, turėjusios galimybę įsijausti į nesaugiai keliauti norinčios keleivės vaidmenį, sąmojingumas. „Puikiai atsakinėjusi į klausimus, kokius namų darbus reikia parengti, važiuojant pakeleivingu transportu, įrodė, kad Mažeikių krašto mokiniai yra išmintingi ir atsakingi“, – sakė M. Jonušas.

Vertina iniciatyvą

Paskaitoje dalyvavusi mokyklos direktorė Janina Norvilienė „Būdui žemaičių“ sakė tokias iniciatyvas vertinanti rimtai ir atsakingai: „Apie jaunus žmones ir jų gyvybes nediskutuojama. Mes, suaugę, turim viską padaryti. Toks atsiradęs projektas be galo sveikintinas, nes, kai išgirstam, jog pakelėj paėmė, vežė, kišo į bagažinę ir nužudė – nežmoniška. Galvoj nesutelpa. Ačiū Mindaugui, kad atvyko su projektu pas mus. Mokiniai labai susidomėję. Tikiuos, kad jų širdelėse ir galvose paliks supratimas, kaip elgtis: ar būti neatsakingam ir išsiblaškiusiam, ar pagalvoti prieš važiuojant, su kuo važiuoji?“

Unikalus projektas

Užvakar panašios paskaitos klausėsi ir Mažeikių darželio-mokykos „Kregždutė“ mokinukai, mokytojai ir net vadovės. Pakalbinta mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui Jurgita Skurdauskaitė „Būdui žemaičių“ teigė, kad informacijos apie minėtą projektą radusi Savivaldybės svetainėje: „Tai įdomu. Reikia pradėti nuo mažens. Vaikams tai naudinga. Vien jau tai, kad rekomenduojama į savo mobilųjį telefoną įsivesti Bendrojo pagalbos telefono numerį 112 – tai jau darbo pradžia. Viskas – savęs apsaugojimui.“ Pasak pavaduotojos, tai unikalus projektas, kokio dar nebuvo: „Apie saugaus eismo prevenciją kalba ir policijos atstovai.“

Jai antrino ir „Kregždutės“ direktorė Brigita Momgaudienė: „Tai naujovė. Neatsakingas jaunimo požiūris į keliavimą, negalvojant, kas gali atsitikti. Jų prevencinis darbas priverčia susimąstyti, ar lipti į pakeleivingą automobilį. O jei jau taip atsitiko, tai žinoti, kokių veiksmų imtis. Kaip šiandien išgirdom, net suaugę nepamąsto, ką daryti, o esant stresui nesusiorientuoji. Pamokymai ir paaiškinimai, nuo ko pradėti ir kaip elgtis, jei vairuotojas nepatikimas, labai naudingi. Juolab, kad yra vaikų, kuriems tėvai neskiria daug dėmesio. Ypač tai būtina tokiems vaikams. Išgirdę informaciją, manau, susimąstys ir, esant bėdai, ja pasinaudos.“

Centras – Mažeikiuose

Mokymo įstaigos, gavusios Švietimo skyriaus rekomendacinį raštą, aktyviai jungiasi į projekto veiklą; vienos savanoriškai, kitos – pasiūlius. Šiandien apie saugų keliavimą paskaita vedama Tirkšlių pagrindinės mokyklos moksleiviams, jau eilėje laukia Balėnų, „Jievaro“, Ukrinų ir Sodų pagrindinės mokyklos bei Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje. Tačiau yra mokyklų, kurių vadovai net pasiūlius, kategoriškai atsisako, atimdami teisę ir galimybę savo auklėtiniams gauti nemokamas gyvenimo pamokas.

Socialinio projekto „Nebūk naivus kelyje“ iniciatoriai kviečia jaunimą nuo 15 metų amžiaus savanoriauti, juolab, kad „Nebūk naivus kelyje“ centrą ketinama įsteigti Mažeikiuose.

Komentarai  

0 #2 Aistė 2015-09-29 12:10
Kažin kaip kiti reaguotų jei tu pakalbėtum? tikriausiai net neturėtum apie ką kalbėti, o šis žmogus bent jau, spėju, žymiai protingesnis už tave :).
Cituoti
-1 #1 nieks 2015-09-28 12:19
kas ta bezdziuone i mazeikius ileido?
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode