Vaikų užimtumas – svarbi problema

Socialinės rizikos šeimų vaikai ilsėjosi stovykloje ir Dienos centre

      Nors vasara baigėsi, tačiau vaikų poilsis, jų užimtumas išlieka problema ir kitais metų laikais. Kur palikti atostogaujančius vaikus? Kuo juos užimti, kai tėvams tenka išeiti į darbą? Ypač tai aktualu socialinės rizikos ir socialiai remtinoms šeimoms, kurios neturi lėšų ir galimybių išsiųsti vaikus į stovyklas ar nuvažiuoti su jais ilgesniam laikui prie jūros bei kitaip organizuoti mažųjų laisvalaikį. Dalis tokių šeimų vaikų vasarą stovyklavo, o būrys atostogas leido Vaikų dienos centre.

Poilsiavo stovyklose

        Pasak Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotojo Vlado Narmonto, Savivaldybės tarybos sprendimu 2012 m. patvirtinta Vaikų sveikos gyvensenos įgūdžių įtvirtinimo vasaros poilsio stovyklose 2012–2015 metų programa, kuria numatytos lėšos kasmet skiriant po 40 tūkst. Lt (11584 Eur) iš rajono Savivaldybės biudžeto visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų pirkti kelialapius į stacionarią vasaros poilsio stovyklą (stovyklas) rajono socialinės rizikos šeimų vaikams. Programos tikslas – socialinės rizikos šeimų vaikų turiningas, tikslingas užimtumas vasaros atostogų metu. Programos uždaviniai: ugdyti vaikų ir jaunimo sveiką gyvenseną, kasmet mokinių vasaros atostogų metu užtikrinti ne mažiau kaip 10 dienų poilsį stacionariose vaikų sveikos gyvensenos vasaros poilsio stovyklose ne mažiau kaip 75 vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Šiemet liepos–rugpjūčio mėnesiais „Virvytės“ vaikų vasaros poilsio stovykloje keturiose pamainose pailsėjo 121 rajono vaikas.

Ilsėjosi nemokamai

2012 m. spalio 1 d. BĮ Mažeikių rajono socialinių paslaugų tarnybos patalpose atidarytas Vaikų dienos centras socialinės rizikos šeimų vaikams. Buvo planuojama, kad Dienos centre galės lavintis ir leisti laisvalaikį apie 30 vaikų. Pasak centro vadovės Zitos Jonauskienės, rėmėjų dėka gavę statybinių medžiagų, patys savo jėgomis susiremontavo patalpas ir dabar visas būrys vaikų ne tik iš socialinės rizikos, bet ir iš socialiai remtinų šeimų lanko užsiėmimus, leidžia laisvalaikį, ugdo socialinius įgūdžius.

„Kasdien vyksta vaikų užsiėmimai, jie ruošia pamokas, valgo, mokosi tinkamo elgesio, –„Būdui žemaičių“ pasakojo Z. Jonauskienė. – Ypač tai aktualu vasarą, nes atostogų metu vaikai neužimti, būriuojasi į negatyvias kompanijas. Apie vaikų užimtumą kalba švietimo ir mokslo ministrė, girdime per televiziją. Mūsų rajone stengiamasi pasirūpinti vaikais, bent jau Dienos centre. Čia užsiėmimai vyksta nemokamai visą vasarą. Šiemet centrą lanko pakankamai daug – 20–22 vaikai. Jie renkasi apie 11 val. ir būna iki 17 val. Svarbiausia yra socialinių įgūdžių ugdymas: asmens higiena, pozityvaus elgesio formavimas, mandagumo taisyklės, taip pat mokosi gaminti valgyti, padengti stalą. Nuoširdus ačiū Maisto bankui, iš kurio gauname produktus vaikų maitinimui. Dienos centras taip pat bendradarbiauja su „Caritu“, rajono Policijos komisariatu, jie aplanko vaikus arba vaikai eina į svečius.“

Užsiėmimai – įvairūs

      Vaikų dienos centro socialinė darbuotoja Raimonda Udalcovaitė „Būdui žemaičių“ pasakojo, jog vaikams netrūksta veiklos, kiekvieną dieną vyksta įvairiausi užsiėmimai, kuriuos siūlo pačios darbuotojos, pageidavimus išreiškia ir vaikai: „Kiekvieną dieną pirmiausia pasidaliname įspūdžiais, ką vaikai veikė grįžę iš centro, kur buvo išvažiavę, ką pamatė. Vėliau būna pietūs, kai kam tik pusryčiai, nes yra vaikų, kurie ateina nevalgę, ir nekantraudami laukia, kada galės pasisotinti. Vėliau ateina kitos darbuotojos ir prasideda užsiėmimai. Planuojame veiklą mėnesiui, savaitei, dienai. Klausiame ir vaikų nuomonės, dažniausiai nori piešti, karpyti, nors jiems patinka viskas, o labiausiai – kai apsilanko svečiai. Kiekvieną penktadienį būna švaros diena, stengiamės tvarkytis, kad vaikai ugdytųsi socialinius įgūdžius. Kalbame apie švarą, tvarką, asmens higieną, nes dažnai namuose tokių įgūdžių negauna. Vaikai skirtingai reaguoja į tuos kasdienius priminimus. Vieni greitai įsisavina, kiti nekreipia dėmesio, tačiau vis tiek duodame užduotėles, rodome filmukus. Ketvirtadieniais darome mankštą.“

      Pasak R. Udalcovaitės, centre vyksta ir kitokie užsiėmimai – dekupažo, piešimo, floristikos: „Dabar dirbame su dekupažo technika, visi dekupavo padėkliukus, darė įvairius paveikslėlius, kūrė darbelius iš kiaušinių dėklų. Ypatingai patiko darbeliai iš gyvų gėlių. Pynėme vainikus, darėme puokštes. Vaikams viskas patinka, tik kartais atsiranda priešgyniavimo, kai pareiškia, jog nenori, nedarys, bet sugebame kažkaip susitarti: pasikalbame, pabendraujame, pasakau, kad yra toks žodelis „reikia“, ir vėl viskas būna gerai. Kai lieka laisvo laiko tarp užsiėmimų, sueiname į salę, susėdame ant grindų ir dainuojame, kiti mėto kamuolį į krepšį, šoka. Vienu žodžiu, veikia, kas kam patinka.“

      Socialinės darbuotojos teigimu, pasibaigus užsiėmimams, centro lankytojai pavakarieniauja ir aptaria dienos veiklą bei savo elgesį: „Turime įsivertinimo – veidukų – sistemą. Kiekvienas pasako savo vardą ir ką gero bei blogo padarė. Paklausiu kitų vaikų, ką praleido, ko nepasakė, neprisipažino. Vaikai nemėgsta savęs analizuoti. Kas buvo gera, greit pasako, o blogų dalykų įvardinti nenori, tačiau po truputį pratinasi, mokosi būti savikritiški. Vertinti save padeda ir centro taisyklės.“

      „Būdo žemaičių“ kalbinti vaikai sakė, kad jiems patinka centre, įdomu patiems gaminti valgyti, daryti įvairius darbelius, mankštintis. Kai kurie prisipažino, jog nelabai mėgsta čia būti, tačiau, pasak jų pačių, ateina kasdien, jei niekur neišvažiuoja su tėvais.

Organizuoja šventes ir susitikimus

      R. Udalcovaitė pasakojo, jog birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną – vaikai rašė linkėjimus suaugusiesiems ir juos paleido kartu su balionais į dangų. Vaikų dienos centro kieme išpiešė gražiausių žodžių saulę, gėlių žiedus, širdeles, šypsenas. Atlikę įvairias užduotis vaikai ieškojo paslėpto „Saldumynų lobio“ bei buvo pamaloninti mažomis dovanėlėmis.

Vyko popietė su tėveliais, skirta Tėvo dienai paminėti. Tėčiams darė šventinius kaklaraiščius iš spalvoto popieriaus. Kol tėveliai rinkosi į popietę, vaikai kartu su Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos „Carito“ savanoriais gamino šaltibarščius, pavadintus „Draugiškumo šaltibarščiais“. Po smagių dainų ir eilėraščių tėčiams visi jais gaivinosi, bendravo ir puikiai praleido laiką.  

Liepos mėnesį lankytasi rajono Policijos komisariate, kur buvo surengtas smygio mėtymo turnyras kartu su Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namų auklėtiniais. Po turnyro apžiūrėtas Policijos komisariato muziejus, vyko viktorina. 

      Rugpjūtį sulaukta svečių su dovanomis. Vaikų dienos centrą aplankė Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos „Carito“ savanorės, jos atnešė įvairių vaisių, su vaikais spalvino kiaušinių dėklus, iš kurių bus daromos gėlių puokštės. Socialinės darbuotojos, dirbančios su socialinės rizikos šeimomis, vaikams atsigaivinti atnešė įvairių skonių ledų.

Bendradarbiauja su tėvais

      Pasak centro socialinės darbuotojos, norėdami, kad jų vaikai lankytų Dienos centrą, tėvai rašo prašymą ir tada vaikai privalo lankyti kasdien: „Manau, tėvams ir patiems ramiau, kai jie žino, kur yra jų palikuonys. Jei kuris neateina, tuoj skambinu tėvams, kur yra jų vaikas. Kartais tenka tėvus kviestis pokalbiui, su vaikais bendrauti individualiai. Taip vaikai ir tėvai jaučia, kad jais rūpinamasi, kad esame už juos atsakingi.“

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode