Reklama 2

Miesto svečias džiaugėsi Mažeikiais

Penktadienį Mažeikiuose lankėsi Algimantas Jasiulionis – šalyje geriau žinomas Pupų Dėdės vardu. Keistuoliu pramintas žmogus keliauja po pasaulį garsindamas Lietuvos vardą. Tam reikalingas lėšas renkasi važinėdamas po savo šalį. Mažeikiai – dar ne paskutinė jo stotelė. Kita kelionė iš čia – pajūrin – į Šventąją.

Lankymosi priežastis

„Dabar važinėju po Lietuvą, palinksminu žmones, parenku paramą, dar kartais savo kompaktinę plokštelę parduodu. Visi žino, kad aš garsinu Lietuvą, matė ir per televiziją, kaip vėliavą vežiau per pavojingus kraštus“, – sakė A. Jasiulionis. Pasak jo, šitokio važinėjimo po Lietuvos gyvenvietes tikslas – surinkti paramą – užsidirbti pragyvenimui už Lietuvos garsinimą pasaulio šalyse. Paprastai su Pupų Dėde visada kartu jo armonika, gitara, garso aparatūra, dėžė su savo dainų albumais, visokiausios skulptūrėlės, plakatai ir būtinai augintiniai – žiurkėnai, šuneliai, papūgos, kanarėlės, degu, tačiau kelionėje po Lietuvą su juo kartu tik šuniukai.

Garsina Lietuvą

Prieš keletą metų A. Jasiulionis, nutaręs pagarsinti Lietuvos vardą pasaulyje, idėjai realizuoti neradęs rėmėjų, pardavė butą ir nusipirko kelioninę mašiną – namelį ant ratų. Pupų Dėdė keliavo su keturiais šuniukais. Retas tuomet tikėjo, jog senu automobiliu, be pinigų ir patirties pavyks įgyvendinti tokį sumanymą, tad keistuoliu vadino, kas jam pačiam nebuvo priimtina. „Mano kelionės tikslas, prasmė – garsinti Lietuvos vardą pasaulyje ir pervežti Lietuvos vėliavą per kuo daugiau pasaulio šalių. Su keturiais šuniukais, su Lietuvos trispalve – aplink pasaulį“, – teigė Pupų Dėdė.

Įkvėpė žymūs žmonės

Pasak Pupų Dėdės, pasirinkimą keliauti po pasaulį vežantis Lietuvos trispalvę paskatino ne tik noras padaryti kažką išskirtinio, bet ir žymių žmonių nuveikti darbai: „Jei Darius ir Girėnas būtų skraidę iš taško A į tašką B kaip pilotai, jie būtų palikę savo šeimai krūvą pinigų. O kada jie sugalvojo išskirtinę kelionę aplink pasaulį, jie paliko gyvenimo veiklos pėdsaką ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui. Man jie buvo įkvėpimas, nors aš nuveiksiu visko mažiau nei jie, bet vis tiek padarysiu kažkokį išskirtinį dalyką dėl savo krašto, dėl savo Tėvynės.“

Kelionių nuotykiai

„Aš keliavau per pavojingus kraštus specialiai, tai buvo mano didžiausias išbandymas, kad būtų didesnis mano pasiaukojimas. Važiavau per Afriką, ten, kur pavojinga. Mane komentavo televizija: „Visi bėga iš ten, kur karas, kur blogis, o Pupų Dėdė atvirkščiai – kiša galvą ten, kur pats didžiausias pavojus.“ Buvau Irake, kur TV žurnalistai Martynas Starkus ir Vytautas Radzevičius pabūgo važiuoti. Keliaujant per pastarąjį vos nenušovė, tačiau, pamatę šuniukus, pasigailėjo, nes neleidžia jų tikėjimas – mat nušovus žmogų, globojantį gyvūnėlius, tai užrūstintų jų dievą. Irane taip pat norėjo sušaudyti mano automobilį, nes per sieną važiavau be vizos, kur iš karto patekau į karinę zoną. Ten, pamanę, jog aš esu teroristas, sulaikė, tačiau vadas, pamatęs šuniukus ir supratęs, kad toks nesu, paleido“, – dalį kelionėje patirtų nuotykių „Būdui žemaičių“ pasakojo 56-erių metų keliautojas. Daugelis mano, jog tai beprasmis keliavimas, tačiau A. Jasiulionis turi tam priežastį. Pasak jo, keliavimas per pavojingus kraštus, tai yra įrodymas sau ir savo kraštui, kad per tokias šalis vežant Lietuvos trispalvę, garsinant Lietuvą yra didesnis pasiaukojimas.

Navigacija – paukščiai

Pupų Dėdės teigimu, kelionėje jis kasmet praleidžiąs po pusmetį: „Keliauju jau apie penkerius metus, arba – penkis pusmečius, nes pusę metų – šaltuoju sezonu – aš išvažiuoju, tai, kai manęs paklausia, ar aš naudojuosi kokia nors navigacija, pajuokauju: mano navigacija – Lietuvos paukščiai. Jie ir rodo kelią išvažiuojant ir grįžtant. Vienai televizijai parodžiau Maroke nufilmuotus gandrus ir pakomentavau: ten aš pasivijau ne tik iš Lietuvos išėjusią vasarą, bet ir čia apsigyvenusius gandrus.“

Draugai – šuniukai

Paklaustas, kodėl kelionėms jis pasirinko būtent šuniukus, Pupų Dėdė atsakė, jog dėl jų intelekto. „Jie daug kur išgelbėjo man gyvybę, kai kur padėjo dar ir išgyventi. Kai aš pats uždarbiavau gatvėse, grodavau, dainuodavau, vaidindavau, linksmindamas užsieniečius, jie labai pritraukdavo žmones. Be jų aš tiek nebūčiau nei apkeliavęs, nei nuveikęs. Kadangi mano pati pirmoji specialybė yra zootechnikas, aš su gyvūnais jau nuo jaunystės draugaudavau, bet šuniukai aukštesnio intelekto ir jie ištvermingesni kelionėse“, – sakė jis, pridurdamas, kad kiti atiduoda šuniukus į prieglaudą, o jo širdis to neleido ir todėl jis nusprendė keliauti su jais. „Galima palyginti, kad aš esu pastatas, o šuniukai – mano kolonos, ant kurių aš tarsi remiuosi. Į juos aš žiūriu kaip į savo šeimos narius. Su jais elgiuosi ne kaip su gyvūnais, o kaip su keturkojėmis asmenybėmis“, – lygino A. Jasiulionis.

Slapyvardis ir pravardė

Dažnas A. Jasiulionį pavadintų ne keliautoju, siekiančiu pasiaukojimo reikalaujančių tikslų, o keistuoliu, išmainiusiu savo sėslų gyvenimą į nuolatinį keliavimą „ant ratų“. Tačiau pasak Pupų Dėdės, tai jam netrukdo. Tokį slapyvardį vyriškis pasirinko neatsitiktinai. Pupų Dėdės vardu prieškaryje garsėjęs dainininkas, pasak keliauninko, tolimas Jasiulionių giminaitis – Petras Biržys.

Gėrėjosi miestu

„Mažeikiuose buvau prieš dvejus metus, dabar miestas labai išgražėjęs, sunku net patikėti, kad per tokį trumpą laiką galėjo taip pasikeisti. Vykdomos statybos, tvarkomos gatvės, jaučiasi rezultatas. O apie pačius mažeikiškius galiu pasakyti, jog jie labai puikūs ir nuoširdūs žmonės. Dauguma nesumaterialėję, teberusena dvasingumas ne tik tarp vyresniųjų, bet ir tarp jaunimo, kas šiais laikais jau darosi deficitas“,– džiaugėsi Pupų Dėdė.

Palikti ateities kartoms

„Esu aplankęs 50 šalių. Buvau visoje Europoje, Azijoje ir Afrikoje – tik iš dalies, – sakė Mažeikių svečias. – Visose aplankytose šių žemynų šalyse plevėsuoja Lietuvos trispalvė.“

Visus savo pasirodymus televizijoje Pupų Dėdė įrašė ir išleido DVD plokštelę, kurią susidomėjusiems siūlo įsigyti. Su savo kūrybos bei populiariomis kitų autorių estradinėmis dainomis, religinėmis, laidotuvių giesmėmis išleista jau keletas albumų. A. Jasiulionis išleido keletą savo autorinių garsajuosčių ir kompaktinių plokštelių, parašė ir išleido poezijos knygų: „Lietuva – Marijos žemė“, „Apie Lietuvą dainą dainuoju“, „Dainų ir pasakų žemė“. Keistuoliu pramintas Pupų Dėdė ateityje planuoja parašyti knygą apie visas savo keliones, surengti fotografijų parodą, jo žodžiais tariant: „Palikti savo gyvenimo ir veiklos pėdsaką ateities kartoms.“

Ernesta ŠNEIDERAITYTĖ

Autorės nuotrauka

 

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode