Reklama 2

Gyventojų laukia ir geros, ir blogos naujienos

Netrukus kardinaliai pasikeis naudotų automobilių pirkimas-pardavimas

Nuo šių metų vidurio Lietuvoje numatoma keletas naujovių: Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimui padidinti minimalią mėnesinę algą, padidės ir minimalusis valandinis atlygis. Automobilį parduodantis žmogus privalės ne tik sudaryti seniai žinomą rašytinę sutartį, bet ir nurodyti gerokai daugiau automobilio duomenų. Didės baudos už žiaurų elgesį su gyvūnais ir kt.

 

Didės alga ir pensijos

 

Nuo liepos 1 d. minimali mėnesinė alga (MMA) didės 25 eurais ir sieks 325 eurus. Apie planus nuo šių metų liepos 1 d. padidinti MMA pranešta dar šių metų pradžioje. Trišalė taryba MMA didinimui formaliai pritarė balandžio 21 d. Šiuo metu MMA siekia 300 Eur, minimalus valandinis atlygis – 1,81 Eur, tad nuo liepos 1 d. šie rodikliai didinami 8,3 proc., o nuo kitų metų pradžios turėtų padidėti dar bemaž 8 proc. Tam 2015 m. biudžete numatyta skirti apie 14,4 mln. eurų. Pastaruoju metu MMA buvo didinimas 2013 m. sausio 1 d. iki 1000 Lt (289,62 Eur) ir 2014 m. spalio 1 d. iki 1035 Lt (nuo 2015 m. sausio 1 d. – 300 Eur).

 

Vyriausybė taip pat pritarė siūlymui nuo liepos 1 d. padidinti pensijas. Valstybinė socialinio draudimo bazinė pensija padidės 3 eurais (nuo 105 iki 108), einamųjų 2015 metų draudžiamosios pajamos – taip pat 3 eurais (nuo 431 iki 434). Nustatytas naujas maksimalios valstybinės socialinio draudimo neperskaičiuotos pensijos dydis, kuris sieks 236 eurus (šiuo metu patvirtintas dydis – 229 eurai).

Dėl siūlomo bazinės pensijos ir draudžiamųjų pajamų padidinimo vidutinė senatvės pensija, paskirta turint būtinąjį stažą, padidės apie 5 eurus. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės, kiekvienu atveju pensijos didės individualiai, atsižvelgiant į asmens įgytą stažą ir iki pensijos skyrimo turėtas draudžiamąsias pajamas.

Numatoma, kad bazinės pensijos ir einamųjų metų draudžiamųjų pajamų padidinimas palies maždaug apie 867 tūkst. asmenų. Dėl bazinės pensijos padidinimo taip pat padidės valstybinės šalpos išmokos (apie 141 tūkst. gavėjų), kurių dydžiai taip pat siejami su bazine pensija.

Pensijų didinimui reikalingos lėšos jau numatytos 2015 metų „Sodros“ biudžete. Tam prireiks apie 22,86 mln. eurų.

Turės pateikti daugiau duomenų

Nuo lapkričio 1 d. automobilį parduodantis žmogus privalės ne tik sudaryti seniai žinomą rašytinę sutartį, bet ir nurodyti gerokai daugiau automobilio duomenų. Seimas priėmė Civilinio kodekso pataisas, pagal kurias bet kokios motorinės transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartyje privalo būti nurodyti duomenys apie parduodamą transporto priemonę. Pardavėjas sutartyje privalo pirkėjui deklaruoti ridos duomenis, taip pat visus eismo ar kitus įvykius, kuriuose per penkerius metus dalyvavo transporto priemonė. Įstatyme taip pat numatyta, kad sutartyje nurodyti privalomų duomenų apie automobilį ir jo trūkumus sąrašą turi tvirtinti Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

Kas galėtų patekti į šį sąrašą, kol kas nedetalizuojama, bet įstatymo pataisoje numatyta, kad Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turi priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus iki spalio 31 dienos.

Didės baudos už žiaurų elgesį su gyvūnais

Seimas taip pat priėmė Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas, kuriomis nutarta sugriežtinti administracinę atsakomybę už žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą ir įtvirtinti galimybę tokiais atvejais konfiskuoti gyvūnus. Priimtais pakeitimais siūloma įtvirtinti, kad žiaurus elgesys su gyvūnais, taip pat jų kankinimas užtrauks baudą nuo 50 iki 1200 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be konfiskavimo. Už pakartotinį nusižengimą grės bauda nuo 1200 iki 1750 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be konfiskavimo.

Žiaurus elgesys su gyvūnais, jų kankinimas, jeigu dėl to gyvūnui gresia žūtis ar suluošinimas, užtrauks baudą nuo 300 iki 1750 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be konfiskavimo. Už tokį pat pakartotiną nusižengimą grės bauda nuo 1750 iki 2300 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be konfiskavimo. Iki šiol piliečiams už šį nusižengimą grėsė bauda nuo 28 iki 289 eurų.

Galės nebevesti pamokų

Nuo rugsėjo 1 d. švietimo įstaigų vadovams siūloma nebeturėti pamokų ir dirbti tik administracinį darbą, o jų atsilaisvinusias pamokas panaudoti mokytojų krūviams didinti. Toks pakeitimas numatytas Švietimo įstaigų darbuotojų ir kitų įstaigų pedagoginių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos apraše. „Švietimo ir mokslo ministerija raštu kreipėsi į savivaldybes rekomenduodama su mokyklų vadovais nesudaryti papildomos darbo sutarties dėl mokytojo pareigų. Kadangi mokyklos sėkmė daugiausiai priklauso nuo direktoriaus, kuris dirba  ir administracinį darbą, ir buria mokyklos bendruomenę, manau, kad į šias veiklas vadovas ir turėtų koncentruotis, o atsilaisvinusios valandos turi būti panaudotos mokytojų krūviams padidinti. Tokiu būdu gerėtų pedagogų darbo apmokėjimo sąlygos“, – sakė švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Sprendimui  panaikinti  prievolę švietimo įstaigų vadovams dirbti 5 kontaktines valandas, jas panaudojant mokytojų krūviams didinti, pritarė ir švietimo profesinės sąjungos.

Panaikinta teisinė spraga

Nuo lapkričio 1 d. statinių savininkui atlikus statybos užbaigimo procedūras jis privalės statinį įregistruoti Nekilnojamojo turto registre ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo statybos užbaigimo akto gavimo ar deklaracijos apie statybos užbaigimą patvirtinimo dienos. Teisingumo ministro Juozo Bernatonio teigimu, iki šiol kai kurie turto savininkai sąmoningai vengdavo užbaigti pradėtas statybas ir įteisinti jas tiek statybos užbaigimo aktais, tiek ir jų įregistravimu Nekilnojamojo turto registre. Tokiu būdu siekiama išvengti mokesčių mokėjimo, nuslėpti savo turo vertę ar dirbtinai sumenkinti pertvarkomų objektų vertę. Pavyzdžiui, 2014 m. balandžio 1 d. duomenimis, pastatų ir patalpų, kurie buvo pradėti statyti iki 2004 metų, tačiau jų statyba neužbaigta, Lietuvoje buvo 34,93 tūkst.

Įstatymų pakeitimuose taip pat reglamentuojamas Nekilnojamojo turto kadastre įrašytų nebaigto statyti ar rekonstruoti statinio kadastro duomenų atnaujinimo periodiškumas. Nustatyta, kad tokie duomenys turi būti atnaujinami ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus nuo nebaigto statyti ar rekonstruoti statinio įregistravimo Nekilnojamojo turto registre. Šiais pakeitimais siekiama skatinti asmenis užbaigti pradėtas statybas ir įteisinti jas tiek statybos užbaigimo aktais, tiek ir jų įregistravimu Nekilnojamojo turto registre. Šie pakeitimai taip pat susiję su mokesčių apskaičiavimu, nes, įteisinus užbaigtas statybos procedūras, nekilnojamojo turto savininkams nebebus galimybių išvengti mokesčių mokėjimo ar nuslėpti savo turo vertę.Už šių reikalavimų nesilaikymą Administracinių teisės pažeidimų kodekse bus numatytos piniginės baudos – nuo 145 iki 290 Eur.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode