Minimas pasieniečių aviacijos 25-metis

Pasieniečių aviacijos padalinys mini savo įkūrimo 25-metį. Ta proga Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Aviacijos bazėje Paluknio miestelyje, Trakų rajone, ketvirtadienį 13 val. organizuojamas iškilmingas minėjimas.

Jo metu bus prisimintas ketvirtį amžiaus trunkantis pasieniečių aviatorių nueitas kelias, šios veiklos svarbiausi momentai. Renginio metu bus apdovanoti labiausiai pasižymėję VSAT aviatoriai, pademonstruoti pasieniečių orlaiviai. Šventėje dalyvaus ir Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras.

VSAT aviacijos veiklos pradžia – 1992 m. liepos 24 d., kuomet buvo įkurta Vidaus reikalų ministerijos Atskiroji aviacijos tarnyba. Ji nuo 2000 m. sausio tapo VSAT struktūriniu padaliniu – Aviacijos eskadrile. Plečiantis pasieniečių aviatorių veiklos apimtims ir skraidymo aparatų parką papildžius naujais sraigtasparniais, nuo 2007 m. sausio 1-osios vietoje eskadrilės buvo įsteigta VSAT Aviacijos rinktinė. Nuo 2016 m. gegužės 1 d. ji reorganizuota į VSAT Aviacijos valdybą.

Joje tarnaujantys pasieniečiai atlieka skrydžius, susietus su Lietuvos sienos apsauga sausumoje ir jūroje, viešosios tvarkos palaikymu, paieškos ir gelbėjimo darbais. Sienos kontrolė iš oro ir greitas reagavimas yra ypač efektyvūs pasieniečiams saugant sienas su Rusija ir Baltarusija, t. y. išorines ES sienas. Tokių skrydžių metu išaiškinami ir bandymai neteisėtai pažeisti Lietuvos sieną, ir kontrabandos gabenimo atvejai, gaunama daug informacijos apie situaciją pasienio ruožuose.

Daugelyje VSAT užkardų prie išorės ES sienos yra įrengtos tūpimo ir kilimo aikštelės VSAT sraigtasparniams, taip pat aviacinio kuro rezervuarai su išdavimo įrenginiais, todėl pasieniečių aviatoriai gali operatyviai per trumpą laiką nuskristi patikrinti ir kontroliuoti visus valstybės sienos taškus.

Pasieniečių sraigtasparniai pagal sutartį su Nacionaliniu transplantacijos biuru yra sėkmingai panaudojami ir donorų organams gabenti.

Pasieniečiai taip pat vykdo skrydžius siekiant išsiaiškinti sienos pažeidimų atvejus, neteisėtų imigrantų ir kontrabandos kelius, VSAT lakūnai stebi pasienio ruožą ir vykdo tikslines prevencines ir sulaikymo operacijas.

Lietuvos pasieniečiai su savo sraigtasparniais sėkmingai dalyvauja ir FRONTEX organizuojamose tarptautinėse operacijose, ypač Viduržemio jūros regione.

VSAT aviatoriai dalyvauja palaikant viešąją tvarką renginių metu, ieškant transporto priemonių, padeda likviduoti ekstremalių ir stichinių nelaimių padarinius.

VSAT lakūnai taip pat yra visada pasirengę ateiti pagalbon nelaimės atvejais – jie nesyk pasižymėjo ieškant dingusių žmonių ar nusikaltėlių bei išaiškinant įvairius nusikaltimus ar kitus teisės pažeidimus. Pasieniečių aviacijos pajėgos talkina ir kitoms institucijoms, kuomet prireikia operatyviai reaguoti į ekstremalias ir kriminogenines situacijas.

Šiuo metu VSAT Aviacijos valdyba turi penkis sraigtasparnius. Sienos kontrolė atliekama ir kitos užduotys vykdomos naudojant du dvimotorius sraigtasparnius “EC 135”, vieną dvimotorį “EC 145” ir du vienmotorius “EC 120 B Colibri ”. Visi jie pagaminti Vokietijos ir Prancūzijos bendrovėje „Eurocopter“.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos informacija

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode