Reklama 2

Pažymėjimus keisti – lengviau

Siūloma atsisakyti prievolės periodiškai tikrintis sveikatą

Vidaus reikalų ministerija siūlo atsisakyti prievolės tikrintis sveikatą asmenims, kurie keičia vairuotojo pažymėjimą pasibaigus jo galiojimo laikui. VĮ „Regitra“ tokiam siūlymui pritaria, medikų nuomonės išsiskiria.

Pakaktų užpildyti klausimyną

Tokį siūlymą su prašymu įvertinti jo įgyvendinimo galimybę vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis raštu pateikė sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei. Pasak S. Skvernelio, VĮ „Regitra“ Vairuotojų portale teikiama pažymėjimo keitimo paslauga šiuo metu gali naudotis pradedantieji vairuotojai, keičiantys laikinąjį vairuotojo pažymėjimą į nuolatinį, taip pat norintieji gauti prarasto pažymėjimo dublikatą. Kitiems vairuotojams, kurių pažymėjimo galiojimo laikas baigiasi, ši paslauga neprieinama, nes nėra informacijos apie jų sveikatos būklę. Šie duomenys gaunami tik iš sveikatos pažymų, išduodamų vairuotojams periodiškai tikrinantis sveikatą.

„Siūlome supaprastinti tvarką ir atsisakyti prievolės pirmosios grupės kategorijų transporto priemonių vairuotojams iki 55 metų periodiškai tikrintis sveikatą. Jiems pakaktų užpildyti sveikatos patikrinimo klausimyną, o patikrinimas būtų atliekamas tik tuomet, jei žmonės nurodytų turį vieną ar daugiau klausimyne išvardytų sveikatos sutrikimų“, – sakė S. Skvernelis. Jo teigimu, taip būtų gerokai sumažinta administracinė našta, be to, sudarytos galimybės baigiančius galioti vairuotojo pažymėjimus keisti kur kas patogiau ir greičiau – elektroniniu būdu. Ministras pažymi, jog reikalavimo periodiškai tikrintis sveikatą pirmos grupės vairuotojams nenumato ir Europos Sąjungos teisės aktai.

 

Lengvata ne visiems

Pagal dabartinę tvarką pirmos grupės (AM, A1, A2, A, B1, B ir BE kategorijų transporto priemonių) vairuotojams iki 55 m. sveikatos patikrinimo periodiškumas yra 10 metų, asmenims nuo 56 iki 69 metų – kartą per 5 metus, asmenims nuo 70 iki 79 metų – kartą per 2 metus, nuo 80 metų – kartą per metus. Prieš patikrą vairuotojai užpildo ir pasirašo sveikatos patikrinimo klausimyną (vairuotojo garbės deklaraciją).

Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos apraše nurodoma, kad vairuotojų sveikatos tikrinimo tikslas – nustatyti, ar tikrinamo asmens sveikatos būklė atitinka minimalias fizinio ir psichikos tinkamumo normas, taikomas asmenims, siekiantiems vairuoti ir vairuojantiems atitinkamos kategorijos motorines transporto priemones arba jų junginius su priekaba ir (ar) traktorius, savaeiges mašinas ir mechanizmus. Asmenims, kuriems anksčiau nebuvo leidžiama vairuoti dėl medicininių priežasčių, numatomi tik individualūs vairavimo apribojimai, ( pvz.,  leidžiama vairuoti tik dienos metu, važiuoti be keleivių, važiuoti neviršijant tam tikro nurodyto greičio, ne greitkeliais, be priekabos ir kita). Nesuteikiama teisė vairuoti asmenims, turintiems rimtų regos sutrikimų, aukštą nekoreguotą kraujo spaudimą, esant tam tikros ribos klausos susilpnėjimui, visiškam kurtumui (leidžiama vairuoti išimties tvarka vairuotojui mėgėjui), esant ryškiai neurologinei simptomatikai (dažni priepuoliai), sergantiesiemssunkiomis plaučių, širdies ligomis. Kontraindikacių sąrašus turi gydytojai.

Pasak S. Skvernelio, įvertinus tai, kad vyresnis amžius turi tiesioginės įtakos žmogaus sveikatai bei atsižvelgiant į vairuotojų profesionalų darbo metu kylančias grėsmes, pakeitimų nesiūloma taikyti vyresniems nei 55 m. pirmos grupės vairuotojams, taip pat antros grupės (C, CE, C1, C1E, D, DE, D ir D1E kategorijų transporto priemonių) vairuotojams. Pasak ministro, lengvatų nebus ir asmenims, iš kurių buvo atimta teisė vairuoti dėl sveikatos ar elgesio būklės.

 
Galėtų kreiptis elektroniniu būdu
 

VĮ „Regitra“ viešųjų ryšių specialistė Laimutė Užupė „Būdui žemaičių“ sakė,kad VĮ „Regitra“ pritaria siūlymui atsisakyti sveikatos patikros, keičiant vairuotojo pažymėjimą ir sieks, kad nauja vairuotojo pažymėjimų keitimo tvarka, kai tik ji bus patvirtinta, būtų sklandžiai įgyvendinta.„Šiuo metu galiojantis reikalavimas keičiant vairuotojo pažymėjimą pateikti sveikatos patikros medicininę pažymą yra kliūtis, trukdanti elektroninės vairuotojo pažymėjimų išdavimo sistemos plėtrai. Atsisakius šio reikalavimo, daugiau žmonių dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo galėtų kreiptis elektroniniu būdu“, – teigė L. Užupė.

 
Dviprasmiškos nuomonės
 

VšĮ Sedos pirminės sveikatos priežiūros centras direktorės, vyriausiosios gydytojos Vilmantės Stankevičienės nuomone, Vidaus reikalų ministerijos siūlymas nėra blogas. „Jeigu iki 55 metų žmogus neturėjo kokių nors rimtų susirgimų, tai, žinoma, nėra ko jo varginti. Vieną kartą pasitikrino ir viskas“, – „Būdui žemaičių“ sakė V. Stankevičienė. Pasak jos, gydytojai mažiausiai baiminamasi dėl terapinių dalykų, nes tokių susirgimų, dėl kurių žmogus negalėtų vairuoti, nėra daug: „Labiau bijome dėl psichikos susirgimų, kuriuos nustato Psichinės sveikatos centras.“

UAB „Šeimos sveikatos centras“ direktorė, šeimos gydytoja Zita Šaulienė buvo kitokios nuomonės, jos manymu, viską reikėtų palikti taip, kaip yra: „Sveikatos patikrinimas pas šeimos gydytoją nėra blogai, nes jis pažįsta savo ligonius. Manau, kad galėtų likti šiandien galiojantis sprendimas.“

Kaip teigė UAB Mažeikių psichinės sveikatos centras direktorė Jolanta Akavickienė, po 50 metų sveikatą tikrintis būtina, tuomet pradeda ryškėti dimensijos, kognityvinių funkcijų, dėmesio sutrikimai. Iki 50 metų yra didelis depresiškumo, nerimo ligų skaičius. Jaunimas ir apie 30 metų amžiaus žmonės įnikę į alkoholį, įvairias psichotropines medžiagas. „Nelabai suprantu, ką šis sprendimas duotų ir kokia jo esmė? Tikrintis reikia, toks didelis ligų pasireiškimas, o kažkam nei iš šio, nei iš to šovė į galvą netikrinti, nežiūrėti. Aišku, jei tikrinimo būtų mažiau, mums būtų lengviau, bet ar kas pagalvojo, kas po viso šito slypi, kokie bus rezultatai? Kažin kodėl tiek avarijų, kodėl tokia baisi situacija keliuose? Turėtų būti atlikta išsami analizė, kodėl, kas, kaip. Į vairavimą reikia žiūrėti ypatingai atsargiai ir rimtai. Dabar kelių eismo taisyklių niekas nesilaiko, greičiai viršijami, avarijų skaičius ne mažėja, o didėja, neblaivūs vairuotojai už vairo kaip sėdi, taip sėdi, tad šioje srityje turėtų būti labai daug dirbama. Žmonės turi suprasti, kad ne daktaras turi jausti malonumą tikrindamas žmogaus sveikatą, o žmogus pats turi turėti pareigos jausmą žinoti apie savo sveikatą“, – kalbėjo J. Akavickienė.

Su LR Sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte„Būdui žemaičių“ susisiekti nepavyko.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode