Reklama 2

Paveldo išsaugojimas – vietos valdininkų rankose

Iškastus gatvės grindinio akmenis Savivaldybės atstovai ketina panaudoti miesto reikmėms

Pradėjus rekonstruoti Vasario 16-osios ir Respublikos gatves, darbus atliekantys statybininkai beardydami senąjį asfaltą atkasė ir išardė akmenimis grįstą plotą. Manoma, kad tai gali būti senasis gatvės grindinys, žmonių vadinamas bruku, kažkada užpiltas asfalto danga.Gyventojai įsitikinę, jog tai brangi medžiaga. Interneto skelbimuose skaldytų akmenų, kuriais dabar populiaru kloti ne tik miesto aikštes, gatves, bet ir privačių namų kiemus ir pritaikyti mūro apdailai, tonos kaina siekia 30 eurų. Mažeikiškiai baiminasi, ar kažkas pasipelnymo tikslais tuo nepasinaudos, apiplėšdamas miestą. Jų teigimu, neaišku, kur dingo akmens grindinys, iškastas, rekonstruojant kitas senamiesčio gatves.

 

Kultūrinio sluoksnio nerasta?

„Būdui žemaičių“ susisiekus su Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialiste Rūta Končiute-Mačiuliene, paaiškėjo, kad apie statybininkų radinį yra žinoma, apie jį informuotas ir Kultūros paveldo departamento Telšių skyrius: „Visą situaciją mes žinome. Esame nutarę, kad vertingus grindinio akmenis paliksime Vasario 16-ojoje gatvėje. Jei grindinio būtų išlikę daugiau, būtų galima kokį fragmentėlį palikti, bet dabar to autentiškoakmenimis grįsto gatvėsgrindinio išlikę nėra, yra tik pavieniai akmenys.“

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių teritorinio padalinio vedėjas Antanas Eičas patikino, kad minimas objektas nėra įrašytas į Kultūros vertybių registrą, bet nedidelė dalis pateko į Valstybės saugomo pastato apsaugos zoną, todėl prieš ruošiant projektą buvo atlikti archeologiniai tyrimai, kultūrinio sluoksnio nerasta. „Rengiant projektą, vadovaujantis istorine medžiaga, Telšių teritorinis padalinys rekomendavo atkurti priešais geležinkelio stotį esantį skverelį, kas ir numatyta projekte, o dėl grindinių išsaugojimo ar atkūrimo Mažeikių mieste turi spręsti rajono Savivaldybės atitinkamos tarnybos“, – teigė A. Eičas.

Akmenys sandėliuojami?

Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas Darius Daugėla informavo, kad iškasti akmenys bus vežami į UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ teritoriją, o vėliau panaudoti ten, kur reikės: „Jie niekur nedings. Dalis akmenų, jei jie tinkami, bus panaudota įgyvendinant „Vasario 16-osios gatvės ir Vasario 16-osios skvero bei teritorijos apie geležinkelio stotį sutvarkymas“ projektą, kurio vienas iš pagrindinių akcentų turėtų būti fontanas Vasario 16-osios ir Stoties g. sankryžoje su akmeninio grindinio elementais. Vieta jam įrengti parinkta pagal išlikusią istorinę medžiagą.“

Kai buvo tvarkoma V. Burbos gatvė, Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa informavo, kad darbus taip pat šiek tiek sutrukdė rastas akmeninis grindinys, tačiau akmenis apžiūrėjus paminklotyros specialistams, darbai vėl atnaujinti. Akmenys buvo ardomi ir vežami į UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ teritoriją. Juos žadėta panaudoti vykdant kitus projektus. Panaši situacija buvo ir rekonstruojant Laisvės, Mindaugo, Birutės gatves. „Visi akmenys sandėliuojami UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ teritorijoje. Nemažai jų panaudojome įrengiant paminklą prie buvusios Lūšės geležinkelio stoties. Žinoma, dabar dalį panaudosime Vasario 16-osios gatvėje, o jei liks, paliksime kitiems projektams“, – sakė A. Žiulpa.

Skyriaus vedėjas negalėjo pasakyti, ar turint savus akmenis, darbai bus pigesni: „Gerai, kad tų akmenų nereikia ieškoti, tačiau jie nėra ir kažkokie ypatingi – nei keturkampiai, nei skaldyti kaip Vilniuje ar Kaune, didžioji jų dalis sudėta rieduliais.“

Atnaujins gatves

Pasak D. Daugėlos, rekonstravus Vasario 16-osios gatvę, asmenims su judėjimo negalia bus padaryti nuvažiavimai-užvažiavimai pėsčiųjų perėjose. Įrengta apie 40 automobilių stovėjimo vietų bei dvi automobilių stovėjimo aikštelės, padarytas dviračių takas, pastatyti dviračių stovai.Įgyvendinant projektą bus sutvarkytas ir skveras Vasario 16-osios bei Respublikos gatvių kampe. Į naują vietą bus perkelta skulptūra, įrengtas šiuolaikiškas jos apšvietimas, pastatytaapie 20 suoliukų, 18 šiukšliadėžių.Atsiras ir naujų želdynų, bus pastatyta 12 gėlinių klombų. Taip pat planuojama iškirsti 49 pasenusius, ligotus ir pažeistus medžius, jų vietoje pasodinta apie 50 liepų, keletą klevų, gudobelių, kurios pavasarį mažeikiškius džiugins savo pilnaviduriais žydinčiais žiedais.

Kartu tvarkoma ir Respublikos gatvė, joje numatyta sutvarkyti apšvietimą, lietaus nuotekas, pėsčiųjų takus, gatvės asfalto dangą, žaliąsias zonas ir autobusų stotį bei jos teritoriją – atnaujinti fasadą, dangas, bordiūrus, žalias zonas, perono įrenginius, įskaitant suoliukus ir šiukšliadėžes, atitvaro sieneles, pastatyti dengtas autobusų įvažiavimo aikšteles keleivių įlaipinimui ir išlaipinimui, tvorelę nuo privačių sklypų.

Prisiminus istoriją

Istoriniuose šaltiniuose minima, kad Vasario 16-osios gatvė, kuri iš pradžių vadinosi Stoties gatve, buvo viena iš pirmųjų Mažeikių miesto gatvių, susiformavusi XIX a. 8-ajame dešimtmetyje. Teigiama, kad gatvė akmenimis išgrįsta 1895 metais, grindinys išsilaikė iki 1965 m., kai gatvės buvo pradėtos asfaltuoti.Tuometinės Didžiosios (Laisvės) gatvės ir Stoties (Vasario 16-sios) kampe buvo suformuota aikštė, kurioje vykdavo turgus. Vasario 16-osios gatvė buvo užstatyta mediniais pastatais, tik šalia turgavietės, kitoje gatvės pusėje, žydų verslininkas Grosas apie 1908 m. pastatė gana puošnaus fasado namą, kurio pirmajame aukšte buvo parduotuvės, o antrajame aukšte buvo nuomojama salė, čia vykdavo ir J. Vaičkaus „Skrajojamojo teatro“ spektakliai. 1915 m. prie Mažeikių priartėjus frontui birželio mėn. iš Mažeikių į Rusijos gilumą buvo ištremti visi žydai, didžioji Stoties gatvės namų dalis liko tušti. Groso name buvo apsistoję dragūnai. Jie salėje virdami arbatą uždegė šiaudus, kilęs gaisras persimetė ir į kitus namus, sudegė dauguma Stoties gatvės namų.

Respublikos gatvė pradėjo formuotis dar XX a. pradžioje. Tarpukariu ji vadinosi Nepriklausomybės vardu. Gatvėje buvo įsikūrusi Mažeikių policijos nuovada, Hiršo Gliko gyvulių plaukų, skirtų minkštiems baldams, išdirbimo įmonė, fotoateljė, viešbutis. Pokario metais šioje gatvėje pastatyta autobusų stotis. Jos teritorijoje daug metų buvo užkandinė „Vėjelis“. Kitoje gatvės pusėje apie 1965–1970 m. iškilo mūrinis penkiaaukštis bendrabutis. 1972 m. atidarytas Buitinio gyventojų aptarnavimo kombinatas, teikęs mažeikiškiams įvairias paslaugas. Veikė siuvykla, mezgykla, skalbykla, kirpykla, buvo taisoma avalynė, teikiamos nuomos paslaugos.

Spėjama, kad Mažeikiuose būtų galima rasti nemažai akmeninio grindinio, tačiau dažniausiai akmenys paslėpti po asfaltu, o viena senovinio akmenimis grįsto kelio atkarpa iki šiol yra išlikusi Pramonės gatvėje.

http://www.ardena.lt/

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode