Reklama 2

Gyventojų patogumui – modernios naujovės

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas. Turtą deklaruoti buvo galima jau nuo sausio 1 dienos. Kaip ir pajamas, turtą deklaruoti reikia ne vėliau kaip iki š. m. gegužės 4 dienos.

Privalo deklaruoti

Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Telšių AVMI) Mokestinių prievolių skyriaus vedėja, atliekanti viršininko funkcijas, Sigita Žudienė informavo, kad deklaruoti pajamas, kaip ir ankstesniais metais, privalo gyventojai, gavę B klasės pajamų, t. y. gavę pajamų, nuo kurių pajamų mokestį apskaičiuoti ir sumokėti privalo jie patys. „Nauja yra tai, kad nuo 2014 m. įvairių rūšių palūkanos (už indėlius, paskolas, vertybinius popierius, palūkanos, išmokėtos atsiskaitant už žemės ūkio produkciją) taip pat yra priskiriamos B klasei, todėl vien dėl jų gavimo gyventojui gali atsirasti pareiga deklaruoti metines pajamas. Tokia pareiga atsiranda gyventojui, gavusiam daugiau kaip 2000 litų indėlių palūkanų už Europos ekonominės erdvės valstybių kredito įstaigose laikomus indėlius pagal sutartis, sudarytas iki 2013 m. gruodžio 31 d., arba daugiau kaip 2000 litų palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus iki 2013 m. gruodžio 31 d. (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams), jeigu šie vertybiniai popieriai pradėti išpirkti ne anksčiau kaip po 366 dienų nuo jų išleidimo dienos. Taip pat jeigu gyventojas yra gavęs daugiau kaip 2000 litų indėlių palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių kredito įstaigose laikomus indėlius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. sausio 1 d., arba daugiau kaip 2 000 litų palūkanų už Europos ekonominės erdvės valstybių vyriausybių, politinių ar teritorijos administracinių padalinių vertybinius popierius, įsigytus iki 2013 m. gruodžio 31 d., arba daugiau kaip 2000 litų pavėluoto mokėjimo palūkanų, išmokėtų atsiskaitant už žemės ūkio produkciją“, – teigė S. Žudienė.

Pasak jos, pajamas deklaruoti taip pat turi individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai, gavę pajamų iš šių įmonių ar bendrijų, pridėtinės vertės mokesčių mokėtojais įregistruoti ar privalantys registruotis gyventojai, gavę pajamų (nesvarbu, kokią sumą) iš žemės ūkio veiklos, taip pat kiti, gavusieji daugiau kaip 10000 litų pajamų iš žemės ūkio veiklos ir pan.

„Primintina gyventojams, įregistravusiems individualią veiklą ar 2014 m. turėjusiems verslo liudijimus, kad metines pajamas jie deklaruoti privalo, neatsižvelgiant į tai, ar praėjusiais metais gavo pajamų iš šios veiklos, ar ne“, – sakė S. Žudienė.

Telšių AVMI mokestinių prievolių skyriaus vedėja, atliekanti viršininko funkcijas, priminė, kad deklaruoti turtą privalo valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, teisėjai, notarai, antstoliai, prokurorai, valstybinių aukštųjų mokyklų vadovai, viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė arba savivaldybė, vadovai, valstybės ir savivaldybės įmonių vadovai, valstybės ir savivaldybės įstaigų vadovai ir pavaduotojai, Respublikos Prezidento ar Seimo paskirtų valstybinių (nuolatinių) komisijų ir tarybų pirmininkai, jų pavaduotojai ir nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir kitas LR gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje išvardytas pareigas 2014 m. ėję gyventojai bei jų šeimos nariai.

Gali pateikti bet kuriuo paros metu

Kaip teigė S. Žudienė, praėjusiais metais už 2013-tuosius metus Lietuvoje deklaracijas pateikė daugiau nei 980 tūkst. Lietuvos gyventojų: „Mažeikių rajono savivaldybėje už 2013-ųjų metų mokestinį laikotarpį pajamas deklaravo beveik 20 tūkst. gyventojų. Tuomet Lietuvos gyventojams grąžintina suma siekė 225 mln. litų, o mokėtina – 214 mln. litų. Mažeikių rajono savivaldybės gyventojams grąžinta 3.883.002 litai. Gyventojams, pasinaudojusiems gyventojų pajamų mokesčio lengvata, lėšas Mokesčių inspekcija pradės pervesti prieš šv. Velykas, jos turi būti pervestos iki liepos 31 dienos. Gyventojai deklaracijas pateikti ir mokesčius sumokėti turi iki gegužės 4 d.“

S. Žudienė pasidžiaugė, kad jau dešimtmetį veikianti elektroninio deklaravimos sistema (EDS) ne tik palengvina darbą, bet ir padeda sutaupyti lėšų: „Dėl EDS sukūrimo ir veikimo buvo vidutiniškai kasmet sutaupoma apie 41,6 mln. litų mokesčių mokėtojų pinigų. EDS padeda sutaupyti ne tik lėšų, bet ir mokesčių mokėtojų laiko. EDS suteikia mokesčių mokėtojams galimybę elektroniniu būdu pateikti mokesčių deklaracijas ir kitus dokumentus, atlikti kitas su mokesčių deklaravimu susijusias procedūras. Asmuo, sėkmingai pateikęs deklaraciją elektroniniu būdu, nebeturi teikti šios deklaracijos popierinio varianto, o elektroniniu būdu pateikta deklaracija turi tokią pat juridinę galią, kaip asmens pasirašyta ir įprasta tvarka pateikta deklaracija. Gerai      tai, kad elektroninio deklaravimo sistema suteikia galimybę mokesčių mokėtojams užpildyti ir teikti dokumentus bet kuriuo paros metu. Jiems nebūtina vykti į Valstybinę mokesčių inspekciją ir pateikti dokumento popierinio varianto. Naudojantis EDS gyventojai operatyviai gauna elektroninį pranešimą apie deklaracijos priėmimo rezultatus arba apie pateiktoje deklaracijoje rastas klaidas (neatitikimus). Pateikę teisingai užpildytą deklaraciją elektroniniu būdu, gyventojai turi galimybę greičiau susigrąžinti sumokėtą pajamų mokestį ar PVM permoką, greičiau atlikti kitas administracines procedūras.“

Reikia parsisiųsti

S. Žudienė informavo, kad šiemet atsirado dar viena naujovė. Šių metų deklaracijas galima pateikti ir išmaniuoju telefonu nemokamai parsisiuntus programėlę „e.VMI“ (http://www.vmi.lt/cms/mobiliosios-programeles): „e.VMI“ – tai mobilioji programėlė, kurioje pateikiamos gyventojams aktualiausios VMI paslaugos. Programėlė turi unifikuotus ir saugius, tačiau pačiam mokėtojui patogiai gaunamus prisijungimo kodus (juos galima gauti e. būdu per „mano VMI“ – www.vmi.lt/manoVMI), taip pat galima prisijungti naudojantis ir mobiliuoju parašu. „e.VMI“ skirta populiariausioms „i.OS“ ir „Android“ operacinėms sistemoms, tinka planšetiniams kompiuteriams ir išmaniesiems telefonams. Nemokamai parsisiųsti „e.VMI“ programėlę galima iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių.“

Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad savarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima  paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai įrašomi bei saugomi 5 metus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode