Reklama 2

Muziejaus svetainėje veiks virtuali kryžių paroda

Mažeikių muziejus kartu su interneto svetaine www.nuotraukaplius.lt padarė bendrą projektą – suskaitmenino per 60 metalinių kryžių. Kryžius planuojama eksponuoti virtualioje parodoje.

Padovanojo penkis kryžius

Kaip „Būdą žemaičių“ informavo Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris, virtualią parodą sugalvota daryti todėl, kad šiuo metu vykdoma muziejaus renovacija ir ten daryti kokias nors ekspozicijas nėra galimybės.Lietuvos muziejai kryptingai eina eksponatų skaitmeninimo keliu ir pateikimu visuomenei ne tik muziejų ekspozicijose, bet ir virtualiose erdvėse. Kadangi 2015 metai, pagal Lietuvos muziejų asociacijos įgyvendinamą kultūros paveldo aktualinimo, kultūrinio turizmo plėtros ir modernių muziejinių iniciatyvų edukacinį projektą „Lietuvos muziejų kelias“, yra paskelbti „Liaudies meno grožio“ metais, Mažeikių muziejus nutarė suskaitmeninti iš savo fondų geležinius kryžius, kurių turi per 60.Tai įvairaus dydžio medinių kryžių, koplytstulpių, koplytėlių viršūnės, į muziejų patekusio iš viso rajono. Penkis kryžius muziejui padovanojo „Aukso vainiko“ nugalėtojas, tautodailininkas-kalvis Virgilijus Mikuckis ir vieną kryžių-saulutę – tautodailininkas Česlovas Pečetauskas“, – teigė V. Balzeris.

 Neįkainojamos vertybės

Mažeikių muziejaus vyr. fondų saugotojos Raimondos Ramanauskienės duomenimis, kryžiai yra iš 19–20 a: „Vieno kryžiaus viršūnė į muziejų pateko 1972 metais, nuvirtus Geidžių kolūkio centre stovėjusiam kryžiui. Kitas – 1971 metais iš Užlieknės kaimo, kieme atstovėjęs tris kartas, t. y. apie 200 metų. Kryžiai – kaip kaltiniai paminklai, tai neįkainojamos vertybės.“

Muziejininkės teigimu, kryžių įvairovė priklausė nuo meistrų sugebėjimo ir fantazijos. Šiandieniniai kalviai taip pat kuria skirtingai, vienas improvizuoja, kitas žiūri į senuosius, bet kartu sukuria kažką naujo, iš vieno simbolio išvysto keletą. O simbolių būta įvairių – vėjarodis, spinduliai, pusmėnuliai, mėnuliai ir kt.“, – sakė R. Ramanauskienė.

Padėjo fotografai

Mažeikių muziejaus direktorius nuogąstavo, kad tokiam kiekiui kryžių suskaitmeninti muziejus neturėjo nei specialių patalpų, nei technikos. Tad pagalbos kreipėsi į Mažeikių fotografus – www.nuotraukaplius.lt, turinčius puikią studiją, įsikūrusią Daubariuose: „Fotografė Daiva Gečienė, nors ir be atlygio, iškart sutiko padėti įgyvendinti šią idėją, taip prisidėdama prie kultūros vertybių išsaugojimo, jų pateikimo visuomenei per virtualią parodą, kurią planuojama pristatyti Mažeikių muziejaus interneto svetainėje www.mazeikiumuziejus.lt. Fotosesija įvyko, tačiau Daivos dar laukia ilgas darbas prie kompiuterio, apdorojant nuotraukas ir ruošiant publikacijai.“

Nuo liepos vidurio Mažeikių muziejus planuoja surengti geležinių kryžių parodą Renavo dvaro svirne, taip įsijungiant į Lietuvos muziejinių iniciatyvų edukacinį projektą „Lietuvos muziejų kelias“ ir atskleisti kalviškų darbų grožį.

 

vilniauskalviai.lt

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode