Norės – gyvens, norės – išeis

Socialinį būstą bus galima išsinuomoti rinkos sąlygomis

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo LR paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas. Įtvirtinta galimybė leisti įsigyti savivaldybės būstą arba jį nuomoti rinkos sąlygomis. Komitetuose aptarti nuomos mokesčių dydžio apskaičiavimo koeficientai ir amortizacinių atsiskaitymų normatyvai pastato nusidėvėjimui atkurti beinuomos mokesčio dydžio keitimo sąlygos.

Taikys mažiausią koeficientą

Kaip teigė Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjos pavaduotoja Laura Samoškaitė, socialinio būsto nuoma aktuali, kai socialiniame būste gyvenantys asmenys prasigyvena, gauna didesnes pajamas ir nebetenka teisės į paramą būstui, tačiau norėtų likti toliau gyventi jiems suteiktame socialiniame būste. Tokiu atveju savivaldybės galės leisti toliau nuomoti jį rinkos kainomis arba sudaryti galimybę jį įsigyti rinkos kainomis. „Konkrečių nuomos kainos dydžių šiandien negalime pateikti, nes pirmiausia turime patvirtinti tam tikrus koeficientus. Siūlome taikyti mažiausius skaičius ir numatyti, kad nuomos mokestį galėsime keisti kartą per metus. Mes siekiame, jog mokestis nekistų kardinaliai, norėtume išlaikyti balansą“, – kalbėjo L. Samoškaitė.

Pasak pavaduotojos, naujovė tokia, kad reikia nustatyti rinkos pataisos koeficientą: „Jei žmogus mums pateiks pajamų ir turto deklaraciją ir jo pajamos viršys 20 proc., negu numatyta įstatyme, tai mes galėsime ne iš karto su juo nutraukti sutartį, o padidinti nuomos mokestį pritaikant, pavyzdžiui, 1,2 koeficientą. Žinoma, tą koeficientą mes turime numatyti. Šiandien metodikoje siūlomas koeficientas – nuo 1,2 iki 3,5. Atsižvelgus į mūsų rinką, siūlome taikyti patį mažiausią koeficientą – 1,2. Jei matysime, kad yra poreikis, po metų galėsime jį keisti. Patvirtinus šiuos koeficientus Tarybai bus galima teikti apskaičiuotus konkrečius Savivaldybės būsto ir socialinio būsto nuomos mokesčių dydžius.“

L. Samoškaitė patikino, kad, pritaikius 1,2 koeficientą, nuomos mokestis dvigubai tikrai nedidės. „Žinoma, jei kaina nuomininkui bus per brangi, jis galės išeiti, jam bus suteikiama galimybė rinktis. Nuoma rinkos sąlygomis ypatingai turėtų pagelbėti neįgaliesiems, nes būna, kad vienais metais jie gauna daugiau pajamų, tarkime, įsigyti kokiems nors specifiniams dalykams, kaip klausos aparatams ar pan., ir tai jiems įskaičiuojama į pajamas, po metų dažniausiai tos pajamos vėl būna mažos“, – kalbėjo L. Samoškaitė.

Privalo deklaruoti

Dar viena naujovė, kuri numatyta Savivaldybės būsto ir socialinio būsto nuomos tvarkos apraše – įteisinta prievolė kasmet deklaruoti turtą ir pajamas. Tiek socialinį būstą nuomojantys asmenys ar šeimos, tiek pageidaujantieji pasinaudoti parama socialiniam būstui išsinuomoti kasmet iki gegužės 1 d. Valstybinei mokesčių inspekcijai privalės pateikti metines turto ir pajamų deklaracijas. Anksčiau tai buvo galima padaryti kas treji metai. Nepateikusieji minėtų deklaracijų bus išbraukiami iš sąrašų socialiniam būstui nuomoti. Iš sąrašų taip pat bus išbraukiami asmenys (šeimos), jeigu, gavę rašytinį pasiūlymą dėl būsto nuomos, per jame nustatytą laiką 2 kartus be svarbių priežasčių neatvyks į Savivaldybę ir raštu neišreikš savo sutikimo ar nesutikimo nuomoti socialinį būstą. Gaunantiems valstybės paramą dar viena naujovė – pakelta pajamų riba, nuo kurios asmuo netenka teisės nuomoti socialinį būstą arba gauti būsto nuomos ar išperkamosios nuomos mokesčių dalies kompensacijas. Nuo 2015 m. sausio 1 d. teisę į paramą asmenys praras tuomet, kai jų turtas ir pajamos viršys daugiau nei 20 procentų nustatyto dydžio.

„Tikimės, kad, įsigaliojus šioms įstatymo nuostatoms, sumažės iškeldinimo atvejų, nes šeima ar asmuo, nuomojantys socialinį būstą  ir dėl gaunamų didesnių pajamų praradę teisę į jį, galės tęsti nuomą komercinėmis sąlygomis. Taip žmonės bus skatinami savarankiškai dirbti ir užsidirbti, nebijodami dėl didesnių pajamų prarasti būstą“, – sakė L. Samoškaitė.

Komentarai  

-2 #3 NETIKIU 2015-03-24 22:02
nu jo... isivaizduokim... jusu pajemos viena ketvirti virsys 1 cnt nustatyta norma ir jus gausit busta nuomotis rinkos kainomis? FANTASTISKA!
Cituoti
+4 #2 f 2015-03-24 19:47
rupinti.uz buta nereik moket,gatavai remontai

gryna teisybepadaryti,skuduru ir kruopu parupina,gyvenk ir zvenk.parazitai gyvuoja
Cituoja assss:
valkatom gerai,viskuo aprupinti.uz buta nereik moket,gatavai remontai padaryti,skuduru ir kruopu parupina,gyvenk ir zvenk.parazitai gyvuoja
Cituoti
+1 #1 assss 2015-03-24 15:18
valkatom gerai,viskuo aprupinti.uz buta nereik moket,gatavai remontai padaryti,skuduru ir kruopu parupina,gyvenk ir zvenk.parazitai gyvuoja
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode