Gruodį suteiksime jums galimybę sužinoti apie Šiaulių rajone esančias įžymias vietas: unikalų pasaulyje Kryžių kalną, Šiaulių universiteto botanikos sodą, Metalinę lapę prie Talšos ežero, dvarus, rezervatus ir kitus įdomius objektus.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Raseiniai
Šį mėnesį apžiūrėsime Raseinių rajoną: šalia tekančią Dubysą, dviračių takus, Padubysio žiedą. Taip pat patarsime aplankyti Šiluvos ir Betygalos miestelius, Raseinių krašto istorijos muziejų, hipodromą, Aštuonračio muziejuką, Daugėliškių pažintinį taką, Molavėnų piliakalnių kompleksą.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Rietavas
Šį kartą keliaujame į Rietavą. Čia aplankysime Rietavo dvaro sodybą, jos koplyčią-mauzoliejų, pamatysime Baltuosius ir Raudonuosius vartus, alaus daryklą bei piliakalnius.
Dvaro sodyba
Pirmą kartą Rietavo dvaro sodyba paminėta 1588 m. inventoriuje. Tuo metu dvaras su miesteliu priklausė karalienei Onai Jogailaitei (1523–1596), Stepono Batoro (1533–1586) žmonai. 1661 m. Rietavas atiteko Povilui Sapiegai (1609–1665). Iš šių metų inventoriaus žinoma, kad dvaro sodybą sudarė medinis ponų namas su priebučiu, du ūkinės paskirties mediniai namai, arklidė su ratine, daržinė, vaismedžių sodas, daržai, tvenkinys su malūnu, kiti vandens telkiniai. XVIII a. pr. dvaro sodyba priklausė Mykolui Sapiegai (1670–1738), kuris 1725 m. dvarą išnuomojo R. Faustinui Kosciuškai, Bresto vaivadijos sargybininkui. Dvaro ansamblio pastatai buvo suremontuoti. 1731–1736 m. Rietavo dvarui vadovavo Jurgis Konarskis – Mozyriaus stalininkas, Jurgis ir Elena Tiškevičiai, Antanas ir Regina Duninai. Nuo 1736 m. – Juozapas Tiškevičius (1716–1790), vėliau jo sūnus – Kristupas Skuminas Tiškevičius (1729–1762). Tiškevičių vadovavimo laikotarpiu, dvaro sodyba buvo suremontuota ir perstatyta dalis pastatų.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Klaipėda
Rugsėjo mėnesį lankome dar vieną pajūrio miestą – Klaipėdą. Čia verta pamatyti „Apverstą namą“ ir „DINO parką“, Laikrodžių muziejų, Olando kepurę, Lietuvos jūrų muziejų ir delfinariumą, taip pat – Kruizinių laivų terminalą.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Palanga
Šį mėnesį dėmesį skirsime kurortui – Palangai. Aplankysime įžymias vietas: Birutės parką ir kalną, Gintaro muziejų, Palangos kurhauzą, Grafų Tiškevičių alėją, Skulptūrų parką, Muzikinį fontaną ir net Šunų muziejų.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Telšiai
Šį mėnesį užsuksime į Žemaitijos sostinę – miestą ant septynių kalvų – Telšius. Čia kviečia Žemaičių muziejus „Alka“, Šv. Antano Paduviečio katedra su dviem centriniais altoriais, Angelų malūnas, Žvėrinčius, gausa meno ženklų.
„Šalis ta Lietuva vadinas…“ Tauragė
Šį mėnesį keliaujame į Tauragę. Čia verta pamatyti ir sužinoti apie Jūros upės atodangą, regyklą, Gaurės ąžuolą, mitologinį akmenį Milžiną, Lomių dvarvietę su parku, Gaurės varpinę.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Plungė
Šį mėnesį keliausime į Plungę. Ši vietovė žymi energetinių labirintų parku, Babrungėnų vandens malūnu, Užgavėnių kaukių muziejumi bei vienu įdomiausių objektų – Šaltojo karo muziejumi – raketų baze, Perkūno ąžuolu ir kitomis vietomis.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Akmenė
Keliaujame toliau šalies paribiu – į Akmenę. Šis rajonas unikalus Kamanų rezervatu, Papilės atodanga, Apžvalgos bokštu, pažintiniu taku bei kitais objektais.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Mažeikiai
Šį mėnesį toli nekeliausime – žvalgysimės po Mažeikių rajono lankytinas vietas.
Urbanistikos paminklas
Seda minima nuo XIII a. XV a. miestelis pradėjo garsėti kaip judrus pasienio su Livonija prekybos centras. Miesto raidą skatino strateginė padėtis – prie kelio iš Livonijos į Žemaitiją. 1855 m. Sedoje dirbo vyskupas ir poetas Antanas Baranauskas, kurio garbei pavadinta miesto centrinė aikštė.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Skuodas
Šį mėnesį keliaujame į Skuodą. Tai miestas Šiaurės vakarų Lietuvoje, Klaipėdos apskrityje. Apžvelgsime šio miesto lankytinus objektas, žymias vietas.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Šilalė
2019-ieji paskelbti Žemaitijos metais, todėl šiemet lankysimės šio etnografinio regiono įžymiose vietose. Šį kartą – Šilalės rajone. Čia yra žymaus rašytojo Dionizo Poškos įkurtas ir aprašytas Baublys – mažas kambarėlis, įrengtas ąžuolo kamiene. Dar viena šių apylinkių įžymybė – Medvėgalio piliakalnis, nuo kurio atsiveria įspūdingas vaizdas. Šilalės rajone yra ir daugiau lankytinų vietų.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Trakai
Šįsyk portalo lankytojų dėmesiui – Trakai. Tai vienas žymiausių Lietuvos miestų, garsėjantis savo unikaliu kultūriniu paveldu. Pabuvosime Trakų pilyje, apžvelgsime jos istoriją. Kalbama, kad Trakai žymūs vieta, kur pildosi norai. Tai Angelų kalva. Jūsų dėmesiui žmonių pasakotos ir išgirstos legendos.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Rietavas
Šį kartą stabtelėsime Rietave. Miestelis, esantis Telšių apskrityje, netoli Plungės ir visai šalia Žemaičių plento – kryžkelėje. Didžiausia jo įžymybė – viena gražiausių Žemaitijos ir visos Lietuvos šventovių – Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia. Labiausiai Rietavo miestelį išgarsino Oginskiai. Jie įsigijo Rietavo dvarą 1775 m. ir XIX a. įsirengė didžiulius dvaro rūmus. Baudžiava čia buvo panaikinta jau 1835 m. Oginskiai (Irenijus ir jo sūnūs Mykolas ir Bagdonas) buvo dideli meno mecenatai, išlaikė orkestrą, steigė mokyklas valstiečiams.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Plungė
Šioje projekto dalyje keliausime į Plungę. Pasakosime apie legendomis apipintą Gandingos piliakalnį, pristatysime Lietuvos nepriklausomybės paminklą Plateliuose.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Kelmė
Šį mėnesį kviečiame keliauti į Kelmę. Šiame rajone įžymus Kriaučiaus akmuo, dar vadinamas Puntuko broliu.
Trečias pagal dydį
Kriaučiaus akmuo – masyvus riedulys Kelmės rajone, Pakražančio seniūnijoje, Vileikių kaime. Riedulys guli plyname ariamame lauke, prie Kražių–Jauniškės kelio, beveik ant aptakios 157 m aukščio kalvos viršaus. Šis riedulys yra trečias pagal dydį Lietuvoje. Gamtos paminklu paskelbtas 1990 m.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Pasvalys
Šį mėnesį nukeliausime į Pasvalį. Supažindinsime su giliausio Lietuvoje urvo – Žalsvojo šaltinio – istorija, pavadinimo kilme.
Žalsvasis šaltinis – giliausias Lietuvos urvas. Jo dabartinis gylis – 20 m. Žalsvasis šaltinis yra Lėvens upės kairiajame krante, Pasvalio mieste, šalia Kalno gatvės. Iš urvo tekanti versmė įteka į Lėvens upę.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Kėdainiai
Šį mėnesį pateiksime nemažai informacijos apie Kėdainius – Kunigaikščių Radvilų mauzoliejaus istoriją, pasakojimus apie žymias asmenybes, žmonių prisiminimus.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Kaunas
Nukeliausime į seniausią Lietuvoje – Kauno – pilį. Dar viena šį miestą garsinanti vieta – Velnių muziejus. Pastarasis žymus tuo, jog yra vienintelis toks visame pasaulyje.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Jurbarkas
Šis miestas pasižymi ilgiausiu Lietuvoje automobilių tiltu. Supažindiname portalo skaitytojus su jo istorija, duomenimis ir galimu nauju vardu.
Šiame rajone yra garsios Panemunės ir Raudonės pilys, kiti paveldosaugos objektai. Pasižvalgysime po juos.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Jonava
Šį kartą kviesime apsilankyti Jonavoje, Survilų sodyboje įrengtame Basakojų take, Barborlaukio dvare.
Basakojų takas
Survilų sodyba įkurta vienkiemyje, netoli Šveicarijos gyvenvietės, Jonavos rajone, vos 28 km nuo Kauno. Tai – puiki vieta ramiam ar aktyviam poilsiui, įmonių renginiams, šeimos šventėms. Sodyboje įrengtas basakojų takas, kurį sudaro daugiau nei 10 skirtingų dangų. Šis takas leidžia patirti visą netikėtų pojūčių gamą ir priverčia nusišypsoti ar suspigti iš netikėtumo kiekvieną nutolusį nuo gamtos šiuolaikinį žmogų. Vos keliolikos minučių pasivaikščiojimas padeda pajusti teigiamų emocijų ir energijos antplūdį, pažadina iš snaudulio. Pasivaikščiojimo metu atpalaiduojamos pavargusios pėdos, pagerinama kraujo ir limfos cirkuliacija, sustiprinamas sąnarių paslankumas galūnėse, pėdų oda tampa švelni, užplūsta lengvumo pojūtis. Basakojų takas sumažina stresą.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Alytus
Trečiojoje šio projekto dalyje supažindinsime www.budas.lt skaitytojus su Alytumi: Pirmuoju ir Antruoju, apžvelgsime Pirmojo Alytaus istorinę aikštę, aukščiausią Lietuvoje Baltosios rožės pėsčiųjų ir dviračių taką...
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Elektrėnai
Šį sykį pasisvečiuosime Elektrėnuose. Pasidomėsime Abromiškių dvaro istorija, Abromiškių miestelio pavadinimo kilme, lankytinais objektais.
„Šalis ta Lietuva vadinas...“ Anykščiai
Netrukus minėsime Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Tuo tikslu portalo skaitytojams norėtume pateikti informaciją apie Lietuvos įžymiausias vietoves, svarbias šalies kultūrai, istorijai ir valstybingumui.