Festivalis
XV tarptautinis Mažeikių meno festivalis

Nūdieną, veikiausiai labiau nei bet kada, esame išsiilgę aktyvaus kultūrinio gyvenimo. Šiuo požiūriu pastarieji metai visuomenės nelepino, tačiau tai buvo puikus laikotarpis apmąstymams, naujoms idėjoms, kūrybai. Taigi Lietuvos ir užsienio muzikų, šokėjų, dailininkų ir aktorių bendruomenė yra pasirengusi meniniam proveržiui. XV tarptautinis Mažeikių meno festivalis 2021 jau rugsėjį pažers pluoštą spalvingų renginių.

 

Prieš prasidedant festivaliui, Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius teigė, kad sudėtinga epidemiologinė situacija dėl koronaviruso infekcijos plitimo kėlė daug nerimo ir abejonių, ar pavyks organizuoti jubiliejinį XV tarptautinį Mažeikių meno festivalį 2021. Džiaugiamės, kad pavyko sklandžiai ruoštis, ir tikime, jog galėsime pamatyti visus suplanuotus renginius, pabūti kartu, pasimėgauti muzika, šokiu, spektakliais, dailės kūriniais. 

Festivalio meno vadovas Džeraldas Bidva yra sakęs: ,,Tarptautinis Mažeikių meno festivalis džiugina bei pripildo meile klausytojų širdis. Paguodžia, ramina ir praturtina sielą.“ Šiais, jubiliejiniais, festivalio metais Jūsų sieloms ir širdims dovanosime net keturiolika renginių rugsėjo 17–spalio 30  dienomis. Sulauksime menininkų iš Lietuvos ir svetur. Mažeikiuose svečiuosis Latvijos, Šveicarijos, Ispanijos, Meksikos, Urugvajaus artistai. 

Įsibėgėjant rudeniui, saulė vis rečiau šildo ir užleidžia vietą lietingai vėsmei, tad festivalio renginiai vyks uždarose koncertinėse erdvėse: Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro Didžiojoje bei Mažojoje salėse, Šv. Pranciškaus Asyžiečio ir Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčiose, Renavo dvaro sodyboje. Vieno renginio metu kviesime susitikti net Mažeikių geležinkelio stoties patalpose! 

Tarptautinio Mažeikių meno festivalio 2021 atidarymo renginys vyks rugsėjo 20-ąją koncerte ,,Kai širdis šoka tango“. Viena ryškiausių Lietuvos operos solisčių, gyvu temperamentu ir subtilia elegancija pulsuojantis mecosopranas, išskirtinio tembro savininkė Ieva Prudnikovaitė, argentinietiško tango dainininkas Eduardo Gimenez drauge su kolegomis muzikais žymiausiam visų laikų tango kompozitoriui Ástorui Piazzollai, kurio gimimo šimtmetis šiemet minimas, dedikuos ypatingą programą. 

Žiūrovus džiugins net keturi spektakliai. Režisieriaus Valentino Masalskio režisuotas muzikinis spektaklis ,,Tabulas Musica“, parengtas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto vaidybos studentų, pasivadinusių ,,ÆMOTION Theatre“. Spektaklio metu galėsime pasinerti į XXI  amžiaus individualizmo ir atsiribojimo nuo bendruomenės momentus. Pasirodymo metu bus naudojama jauniausio lietuvių klasiko, rašytojo Vytauto Mačernio poezija, mat 2021-ieji – tai šimtasis poeto jubiliejus. Nacionalinis Kauno dramos teatras ir režisierius Gytis Padegimas mus kvies pasinerti į  praėjusio amžiaus laikotarpį. Matysime ryškiausius pirmojo profesionalaus dramos teatro aktorių portretus, išgirsime jų mintis bei pajusime 1920-ųjų atmosferą spektaklyje ,,Pirmeiviai“, skirtą režisieriui Juozui Vaičkui. Festivalio publiką pasiruošusi linksminti ir ,,Senųjų menų studija“, įkurta menininkų Eimanto Ludavičiaus ir Jūratės Širvytės-Rukštelės. Kūrybinė komanda žiūrovus įtrauks į interaktyvų muzikinį spektaklį, kuriame susitiks baroko ir senesnių laikų muzika, šokis, daina bei aktorystės menas. Tarptautinis Mažeikių meno festivalis nepamiršo ir jauniausių žiūrovų, kurie laukiami lėlių ir kaukių spektaklyje ,,Daktaras Dolitlis“ (rež. Rimas Driežis). Vilniaus teatras ,,Lėlė“ kvies vaikus pasinerti į nepažįstamų būtybių pasaulį ir net išmokti jų kalbos!

Festivalio atmosfera bus perpinta ne tik aktorystės, bet ir kamerinės bei simfoninės muzikos menu. Kauno miesto simfoninis orkestras (meno vadovas Algimantas Treikauskas) klausytojų širdis malonins žymiąja L. van Beethoveno simfonija Nr. 5, dar žinoma kaip ,,Likimo simfonija“. Su orkestru pasirodys mažeikiškis, šiuo metu studijuojantis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, pianistas Jonas Šopa bei vienas geriausių Lietuvos violončelininkų Mindaugas Bačkus. Prie dirigento pulto stos Vytautas Lukočius. Jaukiai kamerinei muzikai kvies susiburti fortepijoninis ansamblis ,,Armonų trio“, kurio repertuare gausu klasicizmo ir romantizmo epochų kūrinių. Smagu pranešti, kad sykiu su šiuo koncertu bus oficialiai atidaryta po renovacijos Mažeikių kultūros centro Mažoji salė. Festivalis bus nuspalvintas ir didingųjų vargonų muzika. Koncerte ,,Barokas ir baltiečiai“ muzikes iš Latvijos – Ilzę Reinę, Guntą Gelgotę ir Ievą Pudānę – suvienys instrumentų karaliaus, koloratūrinio soprano ir fleitos garsų sintezė. Drauge su ,,Kremerata Baltica“ kameriniu orkestru (meno vadovas Gidonas Kremeris) būsime kviečiami švęsti orkestro 25-metį. Sykiu su orkestru grieš smuikininkas, Tarptautinio Mažeikių meno festivalio vadovas Džeraldas Bidva ir akordeonu soluos Jonas Vozbutas. 

Festivalio metu turėsime galimybę pasinerti į viduramžišką mistiką. Koncerte bus pristatoma Rygos vyrų vokalinio ansamblio ,,Schola Cantorum Riga“ (meno vadovas Guntars Prānis) įrašyta kompaktinė muzikos plokštelė ,,Vox Clara“ (2020). Skambės grigališkasis giedojimas, kuris itin paplitęs krikščionybėje kaip Dievo šlovinimo forma.

 Jau tapo tradicija, kad kiekvienų metų festivalio programoje pasigirsta įmantrūs džiazo muzikos ritmai bei melodijos. Latvijos radijo bigbendo ir džiazo trio ,,Vein“ (Šveicarija) atliekamoje muzikoje susilies Europos klasikinės kamerinės muzikos tradicijos ir džiazo improvizacija. Dar viename džiazo muzikos vakare klausytojus kvies susiburti publikos pamėgta, šarminga ir ambicinga džiazo vokalo meistrė Veronika ChiChi bei jos scenos partneris, vienas ryškiausių ir universaliausių Lietuvos džiazo pianistų Dmitrij Golovanov. 

Tarptautinį Mažeikių meno festivalį 2021 vainikuos festivalio uždarymo koncertas ,,Vilties mišios“. Renginio metu skambės kompozitorės Zitos Bružaitės to paties pavadinimo opusas, kuriame persipina žmogaus sielos blaškymasis, nusiraminimas bei tikėjimas. Kūrinį atliks Šiaulių valstybinis kamerinis choras ,,Polifonija“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Linas Balandis), diriguojamas Povilo Vanžodžio, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, perkusininkas Arkadij Gotesman bei vargonininkas Audrius Bartulis. 

Viso festivalio metu Mažeikių kultūros centro II aukšto fojė veiks dailininko Mindaugo Juodžio permanentinės tapybos darbų paroda ,,Slapti ženklai“. Menininko teigimu: ,,Visos mano emocijos, norai ir giliausios mintys įeina į kiekvieną kūrinį, kurie svarbesni nei ištarti ar parašyti žodžiai.“ 

Kiekvieną renginį žodine dalimi papildys vedėjai – Mažeikių kultūros centro režisieriai Daiva Gedvilienė ir Paulius Mylė bei Lietuvos muzikų sąjungos narė, muzikologė Lukrecija Stonkutė. 

XV tarptautinio Mažeikių meno festivalio 2021 programa nebūtų tokia turtinga be rėmėjų. Reiškiame didžiulę padėką už finansavimą Lietuvos kultūros tarybai, AB „ORLEN Lietuva“ bei Mažeikių rajono  savivaldybės tarybai ir festivalio globėjui – Mažeikių rajono savivaldybės merui Vidmantui Macevičiui. 

Nuoširdžiai kviečiame pasitikti spalvingą rudenį sykiu su menų sinteze! 


Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode