Sprogimas

Savivaldybė – pamotės vaidmenyje?

 

Mažeikiškiai pastebi, jog Savivaldybės administracija, pasak jų, smukdo savo įmones. Kaip pavyzdys – UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“, iš kurio neva teisėtai atimta atliekų surinkimo funkcija bei  – dažnai audituojama UAB „Tavo pastogė“, kurios nenaudai net galimai suklastotas komiteto protokolo išrašas.

Neteko pusės pajamų

Praėjusiais metais „Būde žemaičių“ ne kartą buvo rašyta apie galimai tyčinį Savivaldybės vadovų neigiamą požūrį į kai kurias savo įmones ir, atvirkščiai, palaikomas privačias bendroves, kaip UAB „Mažeikių butų ūkis“ bei UAB „Admituras“.

Viena iš „skriaudžiamų“ bendrovių – Mažeikių komunalinis ūkis, iš kurio, neva laikantis įstatymų, atimta didžioji dalis funkcijų – atliekų tvarkymas. Pasak bendrovės direktoriaus Andriaus Noreikos, laimėjus kitai įmonei buitinių ir antrinių žaliavų tvarkymo konkursą, MKŪ tai reiškė daugiau kaip 50 proc. pajamų netekimą: „Tai labai ženkli pajamų dalis. Kol kas atleista 14 darbuotojų, tiksliau, jie nebuvo atleisti, o perėjo į konkursą laimėjusią įmonę UAB „Ecoservice projektai“.“

Bankrotas negresia?

A. Noreikos teigimu, prieš daugelį metų padarytos sėkmingos investicijos į atliekų perkrovimo stotį, antrinių žaliavų rūšiavimo liniją, todėl bendrovė gali siūlyti įvairias paslaugas šioje srityje. „Pasirašėme keletą sutarčių su laimėjusia įmone, pagal kurias nuomojame techniką, įrengimus ir t. t. Toliau sėkmingai atliekame statybinių ir kitų atliekų tvarkymo paslaugas. Deramės su keletu atliekų vežėjų iš aplinkinių rajonų dėl antrinių žaliavų rūšiavimo. Manau, kad tuos pajamų praradimus pralaimėjus konkursą sėkmingai atstatinėjame. Bankrotas kol kas negresia.“

Mažeikiuose – kitaip

Į klausimą, ar Savivaldybė padarė viską, kad įmonė būtų saugi, Mažeikių komunalinio ūkio vadovas atsakė, jog Lietuvos viešųjų pirkimų įstatymas neleidžia vidaus sandorių su savo kontroliuojamomis įmonėmis. Pasak jo, bendrovė jau 10 metų iš Savivaldybės negauna nė vieno darbo ar paslaugos pavedimo: „100 procentų visoms paslaugoms atlikti skelbiami konkursai. Juose visada dalyvaujame ne mes vieni ir kartais juos laimime, kartais ne. Savivaldybė visada sako, kad reikia vadovautis šiuo Viešųjų pirkimų įstatymu, tačiau Lietuvoje yra  apie 30 savivaldybių kontroliuojamų įmonių, kurios darbus atlieka savivaldybių pavedimu...“

Dempingo kaina

Į „Būdo žemaičių“ klausimą, ar Savivaldybės vadovai tyčia smukdo savo įmones, A. Noreika atsakė nežinantis: „Kai pralaimėjome šį konkursą, mūsų kaina 7 metams buvo pasiūlyta apie 5 mln., pirmos vietos laimėtojo pasiūlymas  – apie 3 mln. eurų. Tai yra per 40 proc. mažesnė. Mano nuomone, tai 100 proc. dempingas. Savivaldybė prisiima atsakomybę pirkdama dempingines kainas. Konkursą laimėjusi įmonė Mažeikiuose dirbs nuostolingai. Tai faktas. Gaila, tačiau LR įstatymai dempinguoti kainas leidžia. UAB „Ecoservice“ ir su ja susijusi įmonė dirba 14-oje Lietuvos rajonų ir dirba pelningai, todėl jie gali sau leisti kai kuriuose rajonuose dirbti nuostolingai. Tai yra turbūt jų strategija taip įeinant į rinką, tai daugelis puikiai supranta. Už tai juos smerkti iš verslo pusės ir logikos būtų neteisinga, tačiau viena aplinkybė, kuri šokiruoja tiek mane, kaip įmonės vadovą, tiek įmonės darbuotojus, yra: Savivaldybės vadovai susitikimų metu ir viešai išsako nuomonę, kad UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ negali pasiūlyti konkurencingų kainų, nemoka skaičiuoti ir t. t. Man už Savivaldybės vadovus ir tokius jų pasisakymus labai gėda. Kai yra aišku, kad konkurentų siūlomos kainos dempinguojamos, sakyti, kad mes negalime pasiūlyti kainos pigiau už savikainą??? Ir taip yra ne su vienu pralaimėtu konkursu. Juolab, kad kalbama apie savo įmonę. Deklaruojama, kad nauja įmonė turi daugiau kaip 20 metų patirtį, važiuos naujomis šiukšliavežėmis, su keliomis atliekų antstatų sekcijomis, su naujomis technologijomis ir panašiai. Ar šiuo metu transporto priemonės gali važiuoti oru, be vairuotojų, be pagalbinio personalo ir t. t.? Mūsų įmonė taip pat turi mašinų su naujomis technologijomis, keletu atliekų antstatų sekcijomis. Mūsų įmonė įkurta 1949 metais, taigi patirties turi jau beveik 70 metų.“

Spręs akcininkai

Mažeikių komunalinio ūkio direktorius patikino, jog dalyvaus visuose skelbiamuose konkursuose: „Vykdysime aktyvią komercinę veiklą ir nesiruošiame užsidaryti. Aišku, dėl tolesnės veiklos pagrindinius sprendimus turi priimti akcininkai, kurių pagrindinis –  Mažeikių rajono savivaldybė. Finansinė įmonės padėtis šiandien gera.“

Atliekami auditai

Podukros vaidmenyje galimai yra ir kita Savivaldybės nuosavybės teise valdoma (78,05 proc. akcijų) – UAB „Tavo pastogė“. Pasak jos direktoriaus Antano Naujoko, nors bendrovė atkelta iš pelenų, dirba sąžiningai, pajėgi konkuruoti, tačiau jaučiamas spaudimas, nes per penkerius metus – trys auditai. 2013 m. atliktas bendrovėje ribotos apimties auditas, pernai – veiklos auditas už 2014–2016 m. (išvados paskelbtos Mažeikių rajono savivaldybės puslapyje). Savivaldybės kontrolierė Alma Karvelienė „Būdui žemaičių“ teigė, kad patikrinimo metu ypatingų pažeidimų bendrovėje nerasta: „Visur kažką randam. Kas nedirba, tas neklysta. Jokios tragedijos čia nematau.“ „Tavo pastogės“ direktorius su audito išvadomis nesutiko ir pateikė pretenziją.

Suklastotas posėdžio protokolas?

Minėtos išvados buvo svarstomos Savivaldybės Kontrolės komiteto posėdyje. „Pirmame posėdyje, kai buvo svarstomos audito išvados ir „Tavo pastogės“ pateikta pretenzija ir buvo leista direktoriui pakomentuoti savo pretenziją, kilo keletas neaiškumų, nes kontrolierė taip ir nesugebėjo argumentuotai paaiškinti savo rekomendacijų, – „Būdui žemaičių“ teigė Kontrolės komiteto pirmininkas Paulius Auryla.  –  UAB „Tavo pastogė“ direktorius argumentuotai paaiškino, kad bandoma su juo susidoroti, nes per penkerius metus trečias auditas, o įmonė dirba pelningai, todėl buvo nuspręsta, kad į kitą posėdį atvyktų ar Ostrauskis (tuometinis mero patarėjas, – aut. past.), ar administracijos direktorius ir paaiškintų apie matomas grėsmes UAB „Tavo pastogė“ ir pakomentuotų apie administracijos vykdomą įmonių auditavimo politiką Mažeikių rajone, nes atrodo, kad vienų įstaigų ar įmonių visai nekontroliuoja, o kitas – su pertekliumi. Sustiprino įtarimus ir tariamai netiksliai suformuluotas mūsų komiteto nutarimas, nes protokole „netikėtai“ atsirado pritarimas audito išvadoms.“

Pasak P. Aurylos, garso įrašas aiškiai parodo, kad buvo nutarta į kitą komiteto posėdį kviesti Savivaldybės administracijos atstovus: „Paaiškėjus, kad komitetas neformulavo tokio nutarimo, aš nesutikau kaip pirmininkas pasirašyti po juo. Negaliu savivaliauti vienas, be kitų komiteto narių.“

Direktorius ignoravo posėdį

Kitame Kontrolės komiteto posėdyje, pasak pirmininko, ir komiteto nariai pasisakė, kad išrašas neteisėtas: „Jau buvo sekretorė paskubinta, kad šis nutarimas būtų nusiųstas „Tavo pastogės“ valdybai. Visi Kontrolės komiteto nariai laukė paaiškinimo iš administracijos, tačiau direktorius nematė reikalo ar tiesiog ignoravo Kontrolės komiteto narius ir neatvyko, nors, mano žiniomis, tikrai buvo laiku informuotas apie posėdį ir galėjo bent jau įgalioti atsakingą žmogų“, – teigė P. Auryla.

Prieštaringas paaiškinimas

Tarybos sekretorė, posėdyje paklausta, kas prašė protokolo išrašo, įvardijo Savivadybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėją Romualdą Milevičių.

„UAB „Tavo pastogė“ valdybos pirmininkas, kartu einantis Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pareigas Nerijus Rapšys, kalbėdamas telefonu su manimi darbiniais klausimais, paprašė pasakyti Tarybos sekretorei, kad parengtų ankstesnio Kontrolės komiteto protokolo išrašą (kabinetai šalia), ką aš ir padariau“, – Būdui žemaičių“ apie tai paklaustas atsakė vedėjas. – Buvo nuspręsta, kad anksčiau joks nutarimas apie tai, pritarti ar nepritarti Kontrolės ir audito rekomendacijoms, nebuvo priimtas. Po tuomet įvykusio posėdžio visi komiteto nariai, tarp jų ir pirmininkas, susipažinę su protokolu, kuriame buvo sprendimas pritarti rekomendacijoms ir išvadoms, pasirašė jį (P. Auryla: „Aš nesutikau kaip pirmininkas pasirašyti po juo“, – ankstesnė pastraipa).“

Gins bendrovę

„Paaiškėjus situacijai, matau, kad bendrovės valdybai pateiktas galimai suklastotas protokolo išrašas, įpareigojant mane vykdyti,  – „Būdui žemaičių“ sakė A. Naujokas, tvirtindamas, kad  galintis vykdyti tiek, kiek neprieštarauja teisės aktams. – Valstybės kontrolė atsakė, kad nevertins Savivaldybės kontrolierės išvadų, todėl belieka tik teismas. Gaila, kad taip elgtis reikia su bendrovės akcininkais, tačiau man prioritetas – įstatymai. Privalau apginti įmonę ir patikinu, kad „Tavo pastogė“ gyvuos ir dirbs toliau, kad ir kam gali tai nepatikti.“

Veiklos patikrinimas

Mūsų žiniomis, su išvadomis nesutiko UAB „Tavo pastogė“ valdybos narė Rima Podelienė, Mažeikių rajono savivaldybėje einanti Turto valdymo skyriaus vedėjos pareigas. Sutapimas ar ne, prieš ją buvo tuoj pradėtas tarnybinis veiklos patikrinimas. Gruodžio 6 d. R. Podelienė pateikė atsistatydinimo iš valdybos prašymą.

„Noriu ramiai sąžiningai dirbti savo tiesioginėse pareigose, – į „Būdo žemaičių“ klausimą „kodėl?“ atsakė R. Podelienė. – Gavau pranešimą apie tai, kad pradėtas tarnybinės veiklos tyrimas dėl galimo mano interesų konflikto, nes aš esu UAB „Tavo pastogė“ valdybos narė, o minėtoje įmonėje dirba mano vyras. Mano nuomone, pateikta išvada visiškai nepagrįsta. Mano vyras dirba UAB „Tavo pastogė“ santechniko pareigose. Tai deklaravau Privačių interesų deklaracijoje. Pažymėtina, kad ši informacija viešai pasiekiama visiems. Žinojau, kad valstybės tarnautojas privalo nusišalinti rengiant, svarstant ir priimant sprendimus, susijusius su tiesioginės naudos gavimu sau ir (ar) artimiesiems asmenims. Būdama valdybos nare, jokių sprendimų, susijusių su asmeninės naudos gavimu, nepriėmiau, valdyboje nebuvo priimami sprendimai, dėl kurių turėjau nusišalinti ir apie tai informuoti administracijos direktorių. Tai, kad Kontrolės ir audito tarnyba savo rašte teigia, kad privalėjau nusišalinti nuo valdyboje priimamų sprendimų, pvz., bendrovės direktoriaus ir jo pavaduotojo darbo užmokesčio nustatymo ir kt., nesutinku, nes savo, kaip valdybos narės, funkcijas vykdžiau tik griežtai vadovaudamasi patvirtintais UAB „Tavo pastogė“ įstatais bei kitais galiojančiais norminiais aktais.  Sprendimas buvo priimtas vadovaujantis Įmonės įstatų 7.7 p., kuris suteikė teisę nustatyti Įmonės direktoriui ir pavaduotojui atlyginimus, bei LR Vyriausybės nutarimu „Dėl valstybės valdomų įmonių vadovų darbo užmokesčio“, kuris aiškiai reglamentuoja, kaip turi būti nustatomi Bendrovės direktoriaus ir jo pavaduotojo darbo užmokesčiai. Vyro darbo pobūdis įmonės valdymui jokios įtakos neturi, o mano, kaip valdybos narės, balsavimo metu priimami sprendimai niekaip nebuvo tiesiogiai ir akivaizdžiai susiję su vyro darbo įmonėje sąlygomis, tad laikytini nepakankamais realiam interesų konfliktui sukelti.“

Atlikus tarnybinį veiklos tyrimą, R. Podelienė pripažinta nepadariusi tarnybinio nusižengimo.

Paliktas senasis administratorius

Priminsime, kad gruodį kilo aršių diskusijų tarp Ventos g. 35-ojo namo gyventojų: dalis butų savininkų norėjo keisti administratorių – pereiti į „Tavo pastogę“, kita dalis – pasilikti administruojamiems „Admituro“. Abi pusės kreipėsi į Savivaldybės merą, bandydamos įrodyti savo tiesas. Mažeikių rajono savivaldybė, 2017 m. lapkričio 23 d. gavusi gyventojų prašymą dėl bendrojo naudojimo objektų administratoriaus pakeitimo, surengė balsavimą raštu. Laimėjo gyventojai, norėję senojo adminsitratoriaus.

„Admiturui“ iš naujo penkeriems metams priskirta ir dar per pustrečio šimto daugiabučių.

Nuotraukos iš redakcijos archyvo

A. Noreika: „Lietuvoje yra apie 30 savivaldybių kontroliuojamų įmonių, kurios darbus atlieka savivaldybių pavedimu.“

P. Auryla: „Paaiškėjus, kad komitetas neformulavo tokio nutarimo, aš nesutikau, kaip pirmininkas, pasirašyti.“

A. Naujokas: „Gaila, kad taip elgtis reikia su bendrovės akcininkais, tačiau man prioritetas – įstatymai.“

R. Podelienė atsistatydino iš „Tavo pastogės“ valdybos.

Birutė Šneideraitienė

Nuotraukos iš „Būdo žemaičių“ redakcijos archyvo

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode