Sprogimas

Diabeto dienai paminėti

Praėjusią savaitę buvo minima Pasaulinė diabeto diena, ta proga šį trečiadienį Mažeikių rajono diabetikų klubas „Žemaičių spėka“ surengė konferenciją, kurios metu pristatė savo veiklą, buvo mokoma, kaip išsirinkti sveikus produktus, bei supažindinama, kas yra diabetinė neuropatija.

Atėjo pasveikinti

 

Diabetikų pasveikinti atvyko mero pavaduotoja Irena Macijauskienė: „Būkite kiekvieną dieną laimingi ir dalinkitės ta laime su kitais, nes kuo daugiau savo meilės, šypsenos padovanosite kitiems, tuo patys būsite laimingesni ir sveikesni. Geros jums kloties ir stiprybės.“

Visus džiugino ir gerą atmosferą sukūrė VšĮ Mažeikių bendruomenės centro kolektyvai – kapela „Nu, lekam“, šokių kolektyvas „Nenuorama“ ir ansamblis „Skambesys“.

 

Padeda suprasti ligą

 

Mažeikių rajono diabetikų klubo „Žemaičių spėka“ pirmininkė Vida Paulauskienė visiems priminė, kad klubas įkurtas 1991 m., kai pasaulyje ir tuo pačiu Lietuvoje pagausėjo sergančiųjų cukriniu diabetu: „Klubai kūrėsi tam, kad padėtų sergantiesiems gyventi su šia liga. Klubo įkūrėjai buvo gyd. Zofija Vaitiekūnienė ir seselė Nijolė Murauskienė. Pirmininke išrinkta Guoda Lomsagienė. Paskui klubo vadovai keitėsi, o ilgiausiai – net 15 metų – vadovavo Faina Jozėnienė.“

Kaip informavo V. Paulauskienė, šiuo metu klube yra 131 narys: „Narių skaičius kasmet keičiasi, nes jaunimas išvažiuoja mokytis ir negrįžta, vaikai užauga, suaugusieji iškeliauja anapilin. Šiais metais netekome 3 narių, tiek pat priėmėme. Dauguma mūsų narių yra senjorai, turintys neįgalumą. Dirbančių narių apie 30, vaikų – 6. Klubo nariu gali tapti kiekvienas, sergantis diabetu, jo šeimos nariai, prijaučiantys, tereikia užpildyti prašymą, susimokėti nario mokestį. Klubo tikslas – sergantiesiems padėti suprasti ligą, žinoti jos komplikacijas, paaiškiname, kam reikalinga savikontrolė, mokome sveikai maitintis. Turime suprasti, kad judėjimas yra gyvenimas. Kodėl verta stoti į klubą? Klubo nariai turi didesnę galimybę gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas, lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemones, naujausią literatūrą diabeto gydymo klausimais, nemokamai dalyvauti mokymo stovyklose.“

Daro akcijas

V. Paulauskienė pasakojo, kad diabetikų klubas palaiko glaudžius ryšius su kitomis rajono visuomeninėmis organizacijomis, kitų rajonų diabetikų klubais: Akmenės, Telšių, Plungės, Kuršėnų, Šiaulių, Kelmės, Pasvalio. Klubas priklauso nevyriausybinių organizacijų asociacijai, dalyvaujama ir jų organizuojamuose renginiuose.

„Rugsėjo mėnesį dalyvavome Rokiškyje vykusiose sporto varžybose „Cukrinis diabetas – ne kliūtis sportuoti“. Dalyvaujame jau šeštus metus ir visada parsivežame apdovanojimų. Kasmet pažymime Pasaulinę diabeto dieną. Šiemet taip pat vykome į Vilnių, kur vyko konferencija „Diabetas ir moteris“. Čia visada būna įdomios paskaitos diabeto gydymo klausimais, kurias skaito profesoriai, gydytojai“, – kalbėjo „Žemaičių spėkos“ pirmininkė. Pasak jos, diabetas yra tokia liga, jog sergantysis gali ir nežinoti, kad serga: „Jam ši liga gali būti nustatyta atsitiktinai. Kuo anksčiau nustatyta liga, tuo didesnė tikimybė išvengti komplikacijų arba jas atitolinti. Mūsų klubas daro akcijas – nemokamai tikrina cukraus kiekį kraujyje. Kasmet patikriname po 500–600 žmonių. Iš patikrintųjų 20-čiai randame didesnį cukraus kiekį kraujyje. Pasiūlome išsitirti pas specialistus.“

Išdalino atmintinę

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Martyna Nabažaitė kalbėjo, jog į cukrinį diabetą ar kitas lėtines ligas galima žiūrėti dvejopai: kaip gyvenimo nuosprendis arba dar viena galimybė – susitikti su bendraminčiais, dalintis savo vargu, skausmu ir bėdomis, kur tikrai būsi suprastas ir palaikytas.

Specialistė visiems susirinkusiesiems išdalino atmintinę su sveikais ir galimais riebalų, sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos kiekiais, kurie nurodyti ant maisto produktų pakuočių, kad žmonės žinotų, kaip išsirinkti sveikus produktus. „Jums labai svarbu žinoti cukraus kiekį, riebalus, sočiuosius riebalus ir pagal tai vesti savo mitybos dienotvarkę, nes mityba ir fizinis aktyvumas eina vienas šalia kito. Žinau labai daug žmonių, kurie susireguliavę mitybą ir skaičiuodami normas, gali sumažinti arba išlaikyti pastovų cukraus kiekį kraujyje.“

Kas yra neuropatija?

Vokiečių farmacijos įmonės „Woerwag Pharma“ atstovė Danguolė Paulauskienė pristatė, kas yra neuropatija: „Diabetinė neuropatija – tai nervų pažeidimas ir jų funkcijų sutrikimas sergant cukriniu diabetu, kai nėra kitų priežasčių. Ji sukelia periferinės ir autonominės nervų sistemos pakitimus.“ Pasak D. Paulauskienės, neuropatijų simptomai pasireiškia palaipsniui ir iš lėto, todėl ilgą laiką gali būti nepastebėti, tai dilgčiojimas kojose, tarsi bėgiotų skruzdėlytės, tirpimas, bukas ar maudžiantis skausmas, o kartais deginantis, aštrus ar tarsi elektros iškrova skausmas, mėšlungis blauzdose naktimis, suragėjusi oda. Neretai sutrikus jutimams žmogus jaučia tai, ko iš tiesų nėra, ir nejaučia to, kas iš tikrųjų dirgina jo nervų galūnėles. Sutrikus motorikai, atsiranda raumenų silpnumas, galintis progresuoti net iki paralyžiaus. Autonominės nervų sistemos, atsakingos už tokias funkcijas kaip kraujospūdžio palaikymas, širdies ritmo reguliacija, virškinimas ir šlapimo pūslės veikla, sutrikimai būna labai įvairūs. Gali pakisti nagai, plaukai, oda, sutrikti šilumos toleravimas, pasireikšti galvos svaigimas, sutrikti koordinacija.

„Periferinės neuropatijos riziką galima sumažinti propaguojant sveiką gyvenseną. Reikėtų vartoti pilnavertį maistą, nerūkyti, vengti alkoholio, reguliariai mankštintis. Rekomenduojama vengti dirbti ilgą laiką nepatogioje pozoje arba nuolatos kartoti kokį nors judesį“, – kalbėjo D. Paulauskienė 

 

Vaida GALDIKĖ

Autorės nuotraukos

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode