Sprogimas

Parodos tema nepaliko abejingo nė vieno

 

   Trečiadienį Seime atidaryta televizijos operatoriaus, fotografo, ekspedicijų į tremtinių vietas organizatoriaus ir vadovo, bendrijos „Lemtis“ nario Gintauto Aleknos nuotraukų paroda „Ten, kur gyveno lietuviai...“ . Joje dalyvavo būrys Seimo atstovų bei mažeikiškių.

 

Sulaukė dėmesio

Pasak K. Bartkevičiaus padėjėjo Česlovo Čyžo, mažeikiškio G. Aleknos nuotraukų parodos „Ten, kur gyveno lietuviai...“ atidarymas Seimo I rūmų Vitražo galerijoje sulaukė dėmesio ir iš Seimo vadovybės bei Seimo narių: „Seimo nario Kęstučio Bartkevičiaus iniciatyva organizuotoje parodoje apsilankė ir sveikinimo žodį tarė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, jo pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė. Tarp susirinkusiųjų buvo ir Seimo nariai Vytautas Juozapaitis, Vytautas Kamblevičius, Juozas Oleka, Rimantė Šalaševičiūtė, Antanas Vinkus ir kiti. Parodos fototema nepaliko abejingo nė vieno.“

Vyko mažeikiškiai

Pagerbti parodos autoriaus panoro gausus būrys mažeikiškių. Dalyvavo Mažeikių politinių kalinių ir tremtinių bendrijos nariai, Savivaldybės kultūros centro darbuotojai, koncertavo šios įstaigos tremtinių ir politinių kalinių choras „Atmintis“, vadovaujamas Zitos Gužauskienės, pasirodė Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamasis“ teatras. Scenarijų paruošė ir renginį vedė Martynas Januška.

Sušildė Seimo rūmus

„Iki šiol jaučiu sutiktų mažeikiškių šilumą, matau jų šviesą skleidžiančias akis, girdžiu žodžius, dainas. Labai stipriai sujaudino mane bendra atmosfera, tvyrojusi Seimo Vitražo galerijoje G. Aleknos nuotraukų parodos „Ten, kur gyveno lietuviai...“ pristatyme, – sakė K. Bartkevičius. – Visiškai pritariu renginio režisieriaus, mano draugo ir mano vaikų mokytojo Martyno Januškos išsakytai minčiai, kad grįžome į atmintį kaip į atlaidus. Išties buvo atlaidai...“

Pasak Seimo nario, daugelis renginyje dalyvavusiųjų žino, kas yra tremtis, Sibiro platybėse patirtas skausmas, vargas, artimųjų praradimai: „Apie tai byloja ir G. Aleknos nuotraukos, į kurias žvelgiant, anot likimo taip pat susieto su tremtimi Seimo pirmininko V. Pranckiečio, dalyvavusio parodos atidaryme, pasidaro negera matant tokius kraupius vaizdus.“

Seimo pirmininkas įsitikinęs, kad G. Aleknos milžinišką archyvą būtina inventorizuoti, sutvarkyti. „Istorija – tai, kas mus veda į priekį. Istoriją privalome išsaugoti tam, kad mūsų vaikų tikėjimas Nepriklausomybe, Lietuva būtų stiprus ir tvirtas. Mes turime žvelgti į ateitį, nepamiršdami praeities”, – sakė V. Pranckietis.

„Labai nuoširdžiai dėkoju parodos atidarymą režisavusiam M. Januškai, koncertavusiam Mažeikių tremtinių ir politinių kalinių chorui „Atmintis“ ir jų vadovei Z. Gužauskienei, jautriais tekstais pasidalinusioms Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktorėms (vadovė Airida Lementauskienė), Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojai Sigutei Bernotienei, visiems atvykusiems, prisiminimais ir sveikinimo žodžiais sušildžiusiems vienas kitą bei visus Seimo rūmus“, – dėkojo K. Bartkevičius.

Atminti ir pagerbti

Pasak parodos autoriaus G. Aleknos, nuotraukose užfiksuoti vaizdai byloja apie neišmatuojamą ištisų tautų skausmą, vargą ir praradimus: „Visa tai ragina suvokti, atminti ir pagerbti. Įdomu į tremties vietas pažvelgti iš dabarties perspektyvos, nes didelė dalis tremties gyvenviečių – jau sunykusios ir apaugusios taiga. Apie buvusį gyvenimą byloja tik likusios kapinaitės, kurios taip pat greitai išnyks.“

Paroda Vitražo galerijoje bus eksponuojama iki lapkričio 30 d. Ją apžiūrėti galima penktadieniais, atvirų durų valandų metu, nuo 11 iki 15 val.

Birutė Šneideraitienė

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova)  nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode