Sprogimas

Vienos Mažeikių mokyklos direktorės likimą spręs meras

Mažeikių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisija nuo balandžio mėnesio nagrinėja Mažeikių Sodų pagrindinės mokyklos mokytojo Vlado Šulco pranešimą dėl galimai be sutarčių nuomojamos mokyklos sporto salės. Sudaryta darbo grupė, kuri tyrė, ar mokykloje nėra korupcijos apraiškų. Vakar vykusiame posėdyje suformuluotos darbo grupės išvados ir pasiūlymai, kurios bus pateiktos merui. Sodų mokyklos direktorė su kaltinimais nesutinka bei įžvelgia pažeidimų darbo grupės veikloje ir ketina kreiptis į teismą.  

     

     Aiškinosi situaciją

      „Būde žemaičių“ buvo rašyta, kad balandžio pradžioje Mažeikių Sodų pagrindinės mokyklos kūno kultūros mokytojas, kūno kultūros mokytojų metodinės grupės pirmininkas V. Šulcas Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Broniui Kryžiui, Švietimo skyriaus vedėjui Apolinarui Stonkui ir Antikorupcijos komisijos pirmininkei Linai Rimkienei pateikė prašymą, kuriame teigiama, jog Mažeikių Sodų pagrindinės mokyklos sporto salėje galimai be pagrindo (sutarčių) suaugusiųjų sportui 2015–2016 mokslo metais (panašiai buvo ir 2014–2015 mokslo metais) yra suteikta 41 valanda per savaitę 7 mėnesius per metus.

Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius balandžio 25 d. sudarė darbo grupę V. Šulco pareiškimui tirti, kurios tikslas buvo nustatyti, ar V. Šulco skundas pagrįstas.

Liepos 12 d. vykusiame Antikorupcijos posėdyje pateiktos darbo grupės išvados, kurias grupė padarė remdamasi visa surinkta medžiaga. Po diskusijų nuspręsta dėl didelės surinktos medžiagos apimties skirti laiko Antikorupcijos komisijos nariams detaliai susipažinti su visa informacija ir priimti nutarimą kitame komisijos posėdyje liepos 21 d.

Neturėjo informacijos

      Kabėdama su „Būdu žemaičių“, Sodų pagrindinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė teigė nesutinkanti su kaltinimais, nes jokio nusikaltimo nepadariusi, o išvadas daranti viena Antikorupcijos komisijos ir darbo grupės pirmininkė L. Rimkienė: „Aš neėmiau tų pinigų, tai yra išgalvotos jos sumos. Ji daro tokias išvadas.Pati daugina tas sumas, vieną sykį vienokia suma, kitą sykį kitokia: 16 tūkt. eurų, 8,8 tūkt. eur., 6,6 tūkst. eurų.Nepripažįstu kaltinimų. Turi būti įrodyta faktais.“

      Pasak direktorės, mokytojas V. Šulcas raštu kreipėsi į Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorių B. Kryžių, Švietimo skyriaus vedėją A. Stonkų ir Antikorupcijos komisijos pirmininkę L. Rimkienę po to, kai jam buvo skirta drausminė nuobauda: „Mokytojo V. Šulco skundas atsirado po to, kai kovo 8 d. už darbo drausmės pažeidimą jam buvo paskirta drausminė nuobauda – papeikimas. Su įvairiais skundais kreipėsi į įvairias institucijas, net į Švietimo ministeriją. Mokytojas galėjo nežinoti, kaip atsiskaitoma už salės nuomą, nes jis nėra mokyklos tarybos narys, beveik nelankė pedagogų tarybos posėdžių, todėl neturėjo jokios informacijos. Be to, V. Šulcas nėra atsakingas už salę, atsakinga direktoriaus pavaduotoja ūkiui už priežiūrą, už naudojimą.“

Įžvelgė pažeidimų

      B. Liutkuvienė dėl atliekamo tyrimo įžvelgė pažeidimų, todėl pateikė pareiškimą Savivaldybės merui Antanui Teniui, administracijos direktoriui B. Kryžiui, Švietimo skyriaus vedėjui A. Stonkui ir Mažeikių rajono spaudai, kuriame nurodė darbo grupės padarytus pažeidimus: „Administracijos direktorius negalėjo sudaryti tokios darbo grupės. Ją galėjo sudaryti Mažeikių rajono savivaldybės taryba ar meras savo iniciatyva. Komisijos pirmininkė L. Rimkienė yra šališka asmeniškai mokyklos ir direktorės Birutės Liutkuvienės atžvilgiu: ne kartą įžeidinėjo mokyklą spaudoje ir 2015 metų Tarybos posėdžio metu žodžiu vertino direktorės nekompetenciją net nenurodant, už ką.“

      Pasak direktorės, kita darbo grupės narė Judyta Čejauskienė taip pat yra šališka, kadangi iki 2014 m. rugpjūčio 31 d. buvo Sodų vidurinės (dabar – pagrindinė) mokyklos mokytoja.

            Kiti, direktorės teigimu, svarbūs pažeidimai, kad Antikorupcijos komisijos, darbo grupės nariai nesivadovauja Antikorupcijos komisijos nuostatais, kurie patvirtinti Mažeikių rajono savivaldybės tarybos praėjusių metų sprendimu. „Pažeidžiami Antikorupcijos komisijos nuostatų 3; 7 1); 8.3; 8.7; 9.1; 9.3; 12.1; 12.2; 12.3; 14; 30; 32 punktai, – pareiškime nurodė B. Liutkuvienė. – Darbo grupė sudaryta 2016 m. balandžio 25 d., o darbą pradėjo jau balandžio 22 d., lankėsi mokykloje, apklausinėjo darbuotojus, stebėjo vaizdo kameras, reikalavo, kad vaišintų kava. Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narė Lina Rimkienė yra baigusi 2004 m. Vilniaus kolegiją ir įgijo programuotojos specialybę, 2006 m. baigė Klaipėdos universitetą įgijo vadybą ir verslo administravimo specialybę ir 2010 m. baigė M. Riomerio universiteto magistrines studijas ir įgijo teisės ir valdymo specialybę, bet pažeidžia konstitucines teises, pažeidžia nekaltumo prezumpciją, etikos normas, antikorupcinės komisijos nuostatus ir kitus teisės aktus.“

      Pasak B. Liutkuvienės, vaizdo kamerų stebėjimas, darbuotojų apklausinėjimas pagal Antikorupcijos komisijos nuostatus yra pažeidimai, neturi teisės tardyti, apklausti žmonių, garsiai daryti kažkokias išvadas. Gali skelbti galutines išvadas arba posėdžio medžiagą, o dabar tiesiog penktą kartą skelbiama rajono laikraštyje bei Savivaldybės internetiniame puslapyje. Mokykloje lankėsi keletą kartų ir darė išvadas, visiems sukėlė didelį šoką, kaltino. Yra pavaduotojos tarnybinis paaiškinimas, kad darbo grupės narės teigė, jog parašai padirbti, ir t. t., nors iš tikrųjų tai esą pačios direktorės parašai.

      Dėl šių pažeidimų direktorė raštu prašė mero A. Tenio „paleisti 2016-04-25 Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus sudarytą darbo grupę V. Šulco pareiškimui tirti kaip šališką ir nekompetentingą. Esant būtinybei, sudaryti naujos sudėties grupę pareiškimo tyrimui“, taip pat „įspėti dabartinės grupės narius, kad vieši pareiškimai ir pasisakymai spaudoje bei pranešimai interneto tinklalapiuose, nesant patvirtintų ir nenuginčytų išvadų, užtraukia teisinę atsakomybę pagal Baudžiamąjį ir Civilinį kodeksus“.

Neturėjo galimybės

      B. Liutkuvienės teigimu, darbo grupės tyrimas vyko jai nedalyvaujant. Nuo 2016 m. kovo 9 d. iki gegužės 11 d. atostogavo ir buvo išvykusi į užsienį. Į darbo grupės posėdį buvusi pakviesta vieną kartą gegužės 17 d., kur jai buvo užduoti keli klausimai: „Vieną kartą buvau darbo grupės posėdyje, klausė, ar moka už patalpas Trečiojo amžiaus universitetas, atsakiau, kad ne. Buvau rašiusi gruodžio ir sausio mėnesį, buvau prašiusi padidinti asignavimus. Po to paklausė, ar neturiu pretenzijų darbo grupei, ar žinojau, kad vyksta šokiai. Tikrai nežinojau, nesidomėjau, atsakinga pavaduotoja. Šokių mokytoja dirba mokykloj gal 18 metų. Rengia programas, kad savarankiškai kažką darytų, nežinojau. Kiti mokytojai irgi paprašo pašokti. Nemačiau nei skelbimų, nieko. Raštu kreipiausi į L. Rimkienę prašydama mane supažindinti su darbo grupės išvadomis ir, reikalui esant, pareikšti savo nuomonę bei pastabas, į kurias atsižvelgsiu.“

Laukia išvadų

      „Būdo žemaičių“ paklaustas apie situaciją Sodų pagrindinėje mokykloje, meras A. Tenys tikino, jog laukia Antikorupcijos komisijos išvadų ir tada spręs šitą klausimą: „Kol kas negaliu nieko komentuoti, laukiu išvadų. Dabar galiu pasakyti tiek, jog mokyklos direktorė kreipėsi į mane dėl darbo grupės sudarymo teisėtumo, išsiaiškinome, kad grupė sudaryta teisėtai.“

Pateiks merui

      Vakar vykusiame Antikorupcijos komisijos posėdyje jos nariai diskutavo dėl išvadų ir pasiūlymų formuluotės. Visi sutiko, kad pažeidimų yra, tik reikia tinkamai parengti išvadas ir pasiūlymus ir pateikti merui dėl tolesnio klausimo sprendimo. Sutarus dėl formuluotės, buvo balsuojama dėl galutinio varianto. Čia nuomonės išsiskyrė, o komisijos narys Alvydas Balčiūnas susilaikė ir pažadėjo savo atskirą nuomonę pateikti raštu.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode