Parama dėkojame




Bedarbių daug, o samdyti nėra ką?

Neseniai vienoje televizijos pokalbių laidų nuskambėjo gana paradoksali žinia: ne vienerius metus nedirbantis ir iš pašalpų gyvenantis Lietuvos pilietis padavė savo šalį į Strasbūro teismą dėl priverstinio neapmokestinto darbo bei patikino, jog ir toliau taip gyvensiąs, nes dirbti ne pagal specialybę ir juo labiau už grašius tikrai nesiruošiąs. Žinia galbūt nebūtų tokia ir paradoksali, jei ne teisingai laidos prodiuserių sudėlioti akcentai. Kita vertus, kalbant apie darbo rinkos dalyvius ar jos užribyje esančiuosius, paradoksų šiandien tikrai netrūksta. Vienas jų – bedarbių daug, tačiau pasamdyti nėra ką. Verslas neslepia – trūksta gerų specialistų bei motyvuotų darbuotojų.


Dauguma dirba ne pagal specialybę

 

Kalbėdamas apie šios dienos Lietuvos darbo rinkos tendencijas, portalo CVbankas.lt vadovas Tomas Toleikis teigia, jog darbo šiuo metu ieško įvairiausių sričių atstovai. „Norėdami išsiaiškinti, kokių specialistų galimai yra perteklius, prieš kurį laiką darėme vartotojų apklausą. Paaiškėjo, jog norintieji dirbti šiemet labiausiai nori įsidarbinti administravimo ir sekretoriavimo, draudimo, logistikos ir transporto, klientų aptarnavimo ir paslaugų, prekybos ir konsultavimo, statybos, pardavimų vadybos, pirkimų ir tiekimo, pramonės ir gamybos sričių įmonėse ar valstybės tarnyboje. Vadinasi, darbdaviai, paskelbę darbo šiose srityse pasiūlymą, sulaukia daugiausia kandidatų, pretenduojančių į siūlomą darbo vietą, o kandidatuojantiesiems tenka įveikti bene didžiausią konkurenciją. Šiuo metu labiausiai graibstomi yra inžinerijos, IT ir kompiuterių, medicinos/farmacijos, elektronikos ir telekomunikacijų specialistai, nes jų trūksta“, - atkreipia dėmesį pašnekovas.

Pasak T. Toleikio, net 44 proc. CVbankas.lt lankytojų dirba visiškai su įgytu išsilavinimu nesusijusį darbą, dar 41 proc. respondentų darbas tik iš dalies susijęs su įgytu išsilavinimu. Tik mažiau nei penktadalio darbas atitinka tai, kokius mokslus jie baigė ir kokios specialybės žinių yra įgiję. „Apklausos rezultatai atskleidė įdomų faktą: net tie, kurie šiuo metu dar ne dirba, o tik mokosi, neplanuoja, kad baigę mokslus ieškosis darbo tik pagal specialybę. Tik 30 proc. dalyvavusiųjų apklausoje tvirtino ateityje norintys gauti darbą, kuris atitiktų įgytą specialybę, o 70 proc. teigė, jog ieškosis bet kokio kitokio darbo ir žiūrės, kokį pavyks gauti“, - tvirtina CVbankas.lt vadovas. Jo manymu, šitokia tendencija rodo, jog didelė dalis studentų nėra užtikrinti savo studijuojamos specialybės perspektyvomis. Tai gali liudyti ir švietimo sistemos neadekvatumą šiuolaikinei darbo rinkos situacijai, o galbūt ir kiek atsainų jaunų žmonių požiūrį, pasirenkant savo studijas. Kita vertus, galima įžvelgti ir teigiamą aspektą – žmonių lankstumą, priimant įvairias karjeros galimybes, užuot „įstrigus“ aklavietėje ir „įsikibus“ į savo turimą, galbūt blogai pasirinktą, o galbūt jau tiesiog neaktualios specialybės išsilavinimą.

Nėra ką samdyti?

Tuo šiandien skundžiasi verslas. Ne vienos įmonės vadovas viešai tvirtina, jog pastaruoju metu itin trūksta kvalifikuotų, motyvuotų darbuotojų. Kad kartais į darbo skelbimą atsiliepia šimtai, bet pakviesti į pokalbį realiai nėra ką. O ir tie, kurie pretenduoja į darbo vietą, dažniausiai pageidauja tūkstantinio atlyginimo, turi daugybę reikalavimų darbdaviui, tuo tarpu sau nekelia jokių tikslų, dažnai net pervertina savo galimybes. „Įdarbindami naują žmogų, tikimės, kad jis dirbs su užsidegimu, bus kūrybingas, energingas, nebijos imtis iniciatyvos ir atsakomybės su jo darbu susijusius klausimus. Už visa tai siūlome atitinkamą piniginį įvertinimą, stengiamės dar labiau motyvuoti jau įdarbinę. Būsimo darbuotojo akys, mūsų nuomone, turi spindėti ryžtu, jis turi tikėti savimi, būti smalsus, siekti tobulėti, pozityviai mąstyti. Tačiau tokių kandidatų šiandien vis labiau trūksta“, - teigia UAB „LT Aqua“, kuri priklauso įmonių grupei, lyderiaujančiai Pabaltijo šalyse vandens valymo įrengimų, specializuotos jų techninės priežiūros ir geriamo vandens tiekimo srityje, vadovas Laimis Kavaliauskas. Anot jo, apmaudu, kai į darbo pokalbį atėjęs asmuo kartais net negali atsakyti, kodėl pretenduoja būtent į šias pareigas arba kuo gali būti naudingas įmonei. „Norime, kad žmogus siektų rezultato, o ne ateitų į įmonę tik tam, kad „atsėdėtų“ darbo valandas, tuo tarpu dauguma norinčių įsidarbinti pageidauja atvirkštinio varianto, siekia būti įvertinti, nors dar nieko nepadarė. Tai ypač būdinga jaunimui, vadinamajai Y kartai, kuri neturi jokių tikslų, o į darbo vietą ateina ieškoti savęs, nėra lojali darbdaviui. “, - pastebi „LT Aqua“ direktorius.

Portalo CVbankas.lt vadovo T. Toleikio teigimu, pasitaiko, kad į darbo skelbimus išties kandidatuoja netinkami kandidatai arba tai, kad žmonės pervertina savo galimybes. Tačiau gerų specialistų tikrai yra. „Čia jau reikia pastebėti ir kitą medalio pusę – kai kurie darbdaviai ne visada yra pasirengę suteikti darbuotojams pakankamai geras atlyginimo ir darbo sąlygas. O ydinga sistema suformuoja ydingą požiūrį į darbą. Jei geras darbuotojas, geras specialistas turi pasirinkimą, kokioje įmonėje dirbti, jis pasirinks tą, kurioje jam siūlomos geresnės sąlygos. Tai natūralu“, - tvirtina pašnekovas.

Perspektyvos ne tokios jau ir juodos

Portalo CVbankas.lt vadovas T. Toleikis esamoje darbo rinkos situacijoje nemato vien tamsių spalvų. „Nemanau, jog padėtis labai bloga. Nedarbo lygis per rugsėjį smuko iki 8,4 proc. Žinoma, bedarbių ir darbo ieškančiųjų dalis egzistuoja, tačiau netgi jei žmogus šiuo metu ir neturi darbo, jis nenori būti išnaudojamas ir ieško savo supratimu geros darbo vietos. Negalima jo už tai smerkti. Mano nuomone, šioje vietoje darbdaviams, besiskundžiantiems darbuotojų stygiumi, reikėtų tiesiog pagerinti savo pasiūlymą potencialiems geriems specialistams – siūlomą gerą atlyginimą atvirai pateikti darbo skelbime ir gerų darbuotojų stygiaus problema išsispręs labai lengvai“, - teigia pašnekovas.

Kaip pastebi „LT Aqua“ vadovas L.Kavaliauskas, jaunas žmogus, atėjęs į rimtą įmonę, gali visiškai save realizuoti, nekeisdamas nei įsitikinimų, nei mąstymo. „Pakanka tik didelio noro mokytis bei tobulėti. Geras vadovas visada pastebės darbuotojo talentus, stipriąsias savybes ir jas nukreips tinkama linkme“, - tvirtina L. Kavaliauskas.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode